BÜYÜKKONUK
okuma süresi: 7 dak.

Büyükkonuk Belediyesi'ndeki grev sona erdi

Büyükkonuk Belediyesi'ndeki grev sona erdi

DEV-İŞ, Büyükonuk Belediyesi'nde 50 gündür devam eden grev ve eylemlilik sürecinin, bugün sona erdiğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 23/04/20 16:27
Güncelleme Tarihi: 23/04/20 18:06
okuma süresi: 7 dak.
Büyükkonuk Belediyesi'ndeki grev sona erdi
A- A A+

Büyükonuk Belediyesi'nde 50 gündür devam eden grev ve eylemlilik süreci sona erdi. 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Ayşegül Baybars’ın girişimleriyle bugün İçişleri Bakanlığı toplantı salonunda Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Devrimci Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Naşit, Belediye Meclis Üyeleri, Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam ve Yerel Yönetimler Müdürü Fatma Serinkan’ın katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda, uzun süredir Büyükkonuk Belediyesinde yaşanan sıkıntıların aşılması için görüşülmüş ve taraflar arasında uzlaşının sağlandığı açıklandı. 

Baybars, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu ve Devrimci Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Naşit ile bugün İçişleri Bakanlığında gerçekleştirilen çok yapıcı bir toplantı sonucunda tarafların uzlaşıya varıldığını belirtti. Varılan uzlaşı sonucunda Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu ve Devrimci Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Naşit uzlaşı protokolüne imza attı.

BAYBARS, “İYİ NİYET VARSA ORTAK YOL HER ZAMAN BULUNUR”

Baybars, toplum olarak çok zor bir dönemden geçerken, yerel yönetimlerimizdeki sıkıntıların en aza indirilmesi amacıyla bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve nihayetinde de taraflar arasında varılan uzlaşıdan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Bakan Baybars, iyi niyet varsa her zaman ortak bir yolun bulunabileceğinin altını çizdi.

BAYBARS, “GREV YARIN SON BULUYOR, ÇALIŞANLARIN ARALIK-OCAK MAAŞLARI ÖDENİYOR”

Baybars, varılan uzlaşı sonrası, Devrimci Genel-İş Sendikasında örgütlü olan ve Aralık ayından beri maaşlarını alamayan Büyükkonuk Belediye çalışanlarının 9/3/2020 tarihinde başlattıkları grevin yarın itibariyle son bulacağını ve taraflar arası imzalanan protokolle de çalışanların Aralık- Ocak maaşlarının 29/4/2020 tarihiyle eksiksiz ödenecek olmasının bu zor dönemde çok önemli olduğunu söyledi. Ayrıca Baybars, imzalanan protokolle belediye gelirlerinden ödeme yaparken önceliğin personel maaşlarına verileceğinin kararının da protokolde yer alındığı belirtti.

Bakan Baybars, toplantıya katılan Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu’na, Devrimci Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Naşit’e, Belediye Meclis Üyelerine, Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam’a yapıcı ve iyi niyetli yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederek, varılan uzlaşının hem belediye çalışanlarına hem de tüm Büyükkonuk halkına hayırlı olmasını diledi.

DEV-İŞ'TEN TEŞEKKÜR

Öte yandan DEV-İŞ'in resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada da, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın şahitliğinde imzlanan protokolle grevin sona erdiği kaydedildi. 

DEV-İŞ açıklamasında, Bu süreçte desteklerini ve yardımlarını ileten tüm kişi ve kurumlara gösterdikleri dayanışmadan ötürü teşekkür ederiz" denildi. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Büyükkonuk Belediyesinde 50 gündür devam eden grev ve eylemlilik süreci bugün İçişleri Bakanı Sn. Ayşegül Baybars’ın şahitliğinde imzalanan protokol ile sona ermiştir. Bu süreçte desteklerini ve yardımlarını ileten tüm kişi ve kurumlara gösterdikleri dayanışmadan ötürü teşekkür ederiz."

SENNAROĞLU: SIKINTILI SÜREÇ AŞILDI

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sennaroğlu, bunun bir buçuk aylık bir geçiş protokolü olduğunu ifade ederek, yaşanan sürecin gidişatına göre protokolün sona ermesi ile daha uzun süreli ve geniş kapsamlı bir protokolün imzalanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Çalışanın Aralık ve Ocak ayı maaşlarının hazır oluğunu belirten Sennaroğlu, Şubat maaşlarının da devlet katkısı ile ödenmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Böylelikle çalışanın borcunun kalmayacağını belirten Sennaroğlu,  çalışanın bir 13. maaş ve bayramlık alacaklarının kaldığını belirtti. Belediyenin mali durumun düzelmesi için adımlar atılacağını ancak şu an zor bir süreç içerisinde olunduğunu kaydeden Sennaroğlu, bu ödemelerin de taksitlere bölerek ödenmesi yönünde bir çalışma yapılacağını ifade etti.

En önemli unsurun ödemelerin borçlanılmadan yapılacak olması olduğuna dikkat çeken Sennaroğlu, bu sürede alacaklılardan bir bir telefon açarak borçların temin edilip veznede artış sağladıklarını ve bugün çalışanı ödeyecek noktaya gelebildiklerini söyledi.

Sennaroğlu, yarın idari kadronun, Pazartesi itibari ile de grevdeki 26 kişinin işbaşı yapacağını açıkladı. Sıkıntılı sürecin aşıldığını belirten Sennaroğlu, “çağrımız temiz sayfa açarak bölge halkının ihtiyacı olan hizmetleri sağlayabilmek” dedi.

Özellikle bu dönemde temizlik ve sağlık konularına önem verildiğini ifade eden Sennaroğlu, aciliyet gerektiren işler başta olmak üzere tüm hizmetler için görev başında olduklarını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör