MEHMETÇİK
okuma süresi: 13 dak.

Sarıçizmeli: “Bizim dışımızda gelişen etkenlerden süreç uzuyor”

Sarıçizmeli: “Bizim dışımızda gelişen etkenlerden süreç uzuyor”

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal’ı ziyaret etti. Belediye Başkanı Sarıçizmeli, “bizim dışımızda gelişen etkenlerden süreç uzuyor” derken, Birlik Başkanı Aysal ise “Bölge emirnamelerle mağdur edilmeden plan yürürlüğe girmeli” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 27/08/21 10:17
okuma süresi: 13 dak.
Sarıçizmeli: “Bizim dışımızda gelişen etkenlerden süreç uzuyor”
A- A A+

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal’ı ziyaret etti. Mehmetçik İmar Planı hakkında görüşler paylaşıldı

Mehmetçik Belediyesi sınırlarındaki yerleşim yerlerini planlı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak amacıyla başlatılan imar planı çalışmalarında sona yaklaşıldı. Planın Ağustos sonunda yürürlüğe girmesi beklenmesine rağmen henüz bir açıklama yapılmadı.

Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Mehmetçik Belediyesi imar planı çalışmasını 2018 yılından bu yana sürdürürken, Sarıçizmeli KTMMOB’ye bağlı Şehir Plancılar Oda başkanı Merter Refikoğlu ve Mimarlar Oda başkanı Kozan Uzunoğlu’nun görüşlerini de aldı.

Uzunoğlu ve Refikoğlu, Mehmetçik İmar Planı ile ilgili gelinen aşamayı değerlendirdi. KKTC’deki 5 Cittaslow (sakin şehir) belediyeden biri olan Mehmetçik Belediyesi için, Cittaslow felsefesine uygun şekilde sürdürülebilir yapılaşma ve çevre politikalarıyla hazırlanan Mehmetçik İmar Planı, beldenin 2041’e kadarki yol haritasını içeriyor. Bölgede planlı gelişimi hedefleyen imar planı, turistik Bafra dışındaki köylerdeki yapılarda 3 kat sınırı öngörüyor.

AYSAL: “BÖLGE EMİRNAMELERLE MAĞDUR EDİLMEDEN PLAN YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ”

Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Seran Aysal, gündemde olan Mehmetçik İmar Planı ile ilgili Belediye Başkanı Cemal Sarıçizmeli’nin birliğe bağlı odalarla da değerlendirme yaptıklarını kaydetti.

Birlik Genel Başkanı Aysal, Mehmetçik İmar Planı ile ilgili bir sonuca gelindiğini ve vakit kaybedilmeden bölge halkının planlı yaşama geçmesi için planın ivedilikle yürürlüğe konması gerektiğine dikkati çekti.

 “TÜM TARAFLARIN ÜZERİNDE UZLAŞTIĞI PLANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMEMESİNİ KOŞULA BAĞLAYANLARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Seran Aysal, belli çevrelerin kişisel çıkarları bireysel gaile, makam, seçim ve egoları üzerinden bu planın yürürlüğe girmesinde ayak sürenlere müsaade edilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı sürecini anımsatan Aysal,” İmar planlarının inşa edilecek konut adedi üzerinden değerlendiren, indirgeyen anlayışla sağlıklı bir sonuç almak mümkün olmadı” dedi. 

Belli çevrelerin yapacağı bina planının bina ölçeğine ne kadar bina yaparım ingirdemesi ve tartışma zemini olması sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşandı” dedi.

Kurultay başta olmak üzere belli kişilere rant sağlama, belli kişileri tatmin etme gaylesinde olanların bölgede yaşayan insanları emirnameye mahkûm ettiklerini kaydeden Aysal, “O plan da 2 Ocak 2020 tarihli şekli ile bekliyor. Usulsüz ve yasaya aykırı olarak da 2 aydır Resmi Gazetede yayımlanmaktan imtina ediliyor. Toplumsal değil bireysel kaygılar, üzerine kurulan bir sistem.”

“İMAR PLANI BİR AN ÖNCE YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ”

Seran Aysal, Mehmetçik İmar Planının bir an önce yürürlüğe girerek, istenecek verimli tarım topraklarının korunmasının da büyük önem arz ettiğini kaydetti. İmar Planı kapsamında, alt yapı öneminde de vurgu yapan Aysal şöyle devam etti:

“Alt yapı kapasitemize göre üst yapıyı konuşabilecek noktaya gelmeliyiz. Biz tam tersini yaparak, alt yapı oluşmadan üst yapıyı konuşuyoruz. Netice itibarı ile bunların olumsuz sonuçları ile karşı karşıya kalmaktayız. Türkiye Cumhuriyetin ‘den gelen suda yaşanmış olan arızadan sonra, ülkenin geçen yıl içine düştüğü durum ortada.”

“PLANLAMADA ÜLKENİN HER BÖLGESİNDE SIKINTIYA SEBEP OLANLAR BELLİ”

Aysal,” İmar Planlarını konut olarak düşünen konut sayısına indirgeyen düşüncenin eseri olarak yapılacak olan bir imar planı ülkenin her bölgesinde sıkıntı doğurur” dedi.

Güncel olan elektrik problemi olduğunu da ifade eden Aysal, var olanın yetmediğini gereksiz yığılmaların hem çevre kirliliğine hem de enerji paylaşımında adada yaşayanların refahının düşmesine sebebiyet vereceğine dikkati çeken Aysal,” İmar Planları yasa  gereği 5 yılda bir revize edilir ve Birleşik Kurul tarafından toplanarak günün koşullarına göre, gelişme ihtiyacına göre alt yapı yatırımlarına bağlı olarak güncellenir. Plan 5 yıllık periyodlarla sürekli gözden geçirilir ve düzenlenir.”

“PLANA ENGEL OLANLARLA CİDDİ ŞEKİLDE MÜCADELE EDECEĞİZ”

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, doğru ve planlı kentlerde yaşamak için mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizerek KTMMOB olarak ve ilgili odaların da bu planın önündeki engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

Aysal, başka hiçbir hesaba girmeden, seçim ve makamda oturma gailesi olmadan planın yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizerek,” Mehmetçik İmar Planının yayınlanmasına engel olanlarla ciddi şekilde mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SARIÇİZMELİ: “SÜREÇ ÖNGÖRDÜĞÜMÜZ ŞEKİLDE İLERLEDİ”

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Mehmetçik İmar Planı’nın 2018 yılı Şubat ayında Mehmetçik Belediyesi girişimi ile başlatılan bir plan süreci olduğunu kaydetti.

Sarıçizmeli, “Biz kendi uhdemize hem de yasa gereği Şehircilik Dairemizle birlikte bu süreci başlattık” dedi. Süreçte takvimleme yapıldığını ve öngördükleri şekilde yürüdüğünü ifade eden Sarıçizmeli, Mehmetçik İmar Planı’nda çok kapsamlı bir çalışma yapıldığını ifade ederek,” Ülkemizde uzman söz sahibi  kişiler, kurum ve kuruluşlar plan süreci itibarı ile yapılan vizyon ve stratejik çalıştay da dahil olmak üzere bu sürece katıldılar” şeklinde konuştu.

Planla ilgili özellikle DAÜ’de konu ile uzman hocaların da katkıları alındığını kaydeden Sarıçizmeli, “Her alanda onlarla da çalışıldı, bu çalışmalarda onlarda yer aldı” dedi.

“ÇOK BAŞARILI BİR SÜREÇ YÖNETTİK”

Ortaya çıkan rapor çerçevesinde bölge halkının gelecekle ilgili olan plan ve düşüncelerini belediye olarak nasıl bir bölge istendiğine dair sorulara cevap aradıklarını kaydeden Sarıçizmeli,” Uluslararası üyeliklerimizin en başında Cittaslow kriterleri çerçevesinde 7 ana başlığın bir tanesi de üye olan kentlerin imar planlarının yapılmış olmasıydı. Biz üye olurken, 2016 yılında zaten taahhüttü Cittaslow’a vermiştik. Süreç takvimlendirildi ve bugüne geldi. Çok başarılı bir süreç yönettik, pandemi koşullarının dayattığı zorluklara rağmen çok az bir gecikme ile İmar Planı son nihai şeklinde aldı” şeklinde konuştu.

“BİZİM DIŞIMIZDA GELİŞEN ETKENLERDEN SÜREÇ UZUYOR”

Mehmetçik Belediye Başkanı, sürecin bu aşamada kendileri dışında gelişen etkenlerden dolayı sürecin uzamaya başladığına değindi. Sarıçizmeli,” Özellikle hükümet ve büyük ortağının bu konuda ilerleme noktasında çekinceleri olduğu hissine kapıldık” dedi. Sürece dahil olmak istedikleri yönünde bilgi edindiklerini buna itiraz etmediklerini kaydeden Sarıçizmeli, “Süreç bitince dahil olmak istediler, bizde bunu kabul ettik. Bu sürecin makul bir süre içinde atlatılması gerektiği üzerinde durduk. Hissediyoruz ki bu süreç kasıtlı olarak uzatılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

“KUŞKU VE ENDİŞELERİMİZ VAR”

Sürecin daha da uzamasının plana zarar verdiğini kaydeden Sarıçizmeli, bölgede yatırım yapmak isteyeneler içinde sıkıntı doğacağına işaret etti. Yapacakları tüm ziyaretlerin bir an önce sürecin önüne konulan engellerin kaldırılması ve sonuçlandırılmasına yönelik olduğunu da belirten Sarıçizmeli, “Aldığımız bilgiler sürecin uzamayacağı yönünde ancak hala kuşku ve endişelerimiz var” dedi. Planın ortaya çıktığını görmek istediklerini de dile getiren Sarıçizmeli, “Belediye olarak, ülke olarak planlı olmayı hak ediyoruz. Plansızlığın ülkemizi ne noktalara götürdüğünü hepimiz her gün görmekteyiz.”

DESTEK TALEP ETTİKLERİNİ BELİRTTİ…

Mehmetçik Belediye Başkanı, KTMMOB Başkanı Seran Aysal ile yaptığı görüşmede bölgelerinin planlı bir şekilde gelişmesi için hassas davrandığını ifade ederek, planın olmazsa olmazları olduğunu söyledi. Sarıçizmeli, Planın hayata geçirilmesi için ülke gailesi olan kurum ve kuruluşların desteğini talep ettiklerini kaydetti.

UZUNOĞLU: “İMAR PLANI ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ”

Mimarlar Odası Oda Başkanı Kozan Uzunoğlu, Mehmetçik İmar Planı çalışmalarını desteklediklerini, birkaç ay önce Şehir Planlama Dairesinin sunduğu planı inceleyerek projenin bir an önce hayat bulmasını dilediklerini söyledi.

Gecikmesi halinde çevre bakımından “aleyhimize” olacak diyen Uzunoğlu, Mehmetçik bölgesinin Cittaslow kriterlerini sağlayan ve bu konuda sertifika alan ilk bölgelerden biri olduğunu kaydetti.

İmar Planı geliştirilirken bu özelliği de dikkate alınarak bir takım düzenlemelere gidildiğini ifade eden Uzunoğlu, “Bu planı geciktirirsek, çevredeki diğer gelişmeler Cittaslow ilkelerini tehdit edebilir. Bu plan bir an önce hayat bulmalı, çok önemli” dedi.

“MEHMETÇİK GÖZ BEBEĞİMİZ”

Mimarlar Odası olarak görüşlerinin özellikle oteller bölgesinde yaşanılan hizmetlerde de sıkıntılardan bahsedildiğini, bu yöndeki hassasiyetlerini de plandaki arkadaşlarla paylaştıklarını ifade eden Uzunoğlu, “Devlet gerekirse, bir takım yasal düzenlemeler yaparak, belediyelere daha iyi hizmet verebilmeleri yönünde destek olmalıdır. İmar Planlarının amaçlarına ulaşabilmesi için imar araçlarının etkin bir şekilde hayata geçirilmesinin öneminden bahsettik” dedi.

Planda bir çarşı merkezi olduğunu ve bu çarşının yayalandırılmış olarak projelendirildiğine değinen Uzunoğlu, “Biz bunu çok olumlu karşıladık. İnsanların keyifle alışveriş yapabileceği, dinlenebileceği, bölgenin doğal, kültürel değerlerinin hissedilebileceği kamusal alanların oluşturulması çok değerli. Bu bölgenin bir an önce hayat bulması bize göre bir kıvılcım niteliğindedir. Gerçekleştirilecek iyi örnekler sadece bölgeye değil tüm ülkeye örnek olacaktır.Turistik yatırımlar ve konut projeleri ile ilgili ön görülen alansal kararları da olumlu gördük. Planlı bir hayat olmasını ümit ediyoruz. Mehmetçik bizim göz bebeğimiz, üretim anlamında örnek alınacak bir bölge. Bu imar planı, yerel değerlerimizi de ön plana çıkaracaktır.  İmar Planı bir an önce hayat bulmalı” ifadelerini kullandı.

REFİKOĞLU: “PLANSIZLIKLA HİÇBİR YERE GİDEMEYECEĞİZ”

Şehir Plancıları Oda Başkanı (ŞPO) Merter Refikoğlu, üç buçuk yıldır devam eden bir plan olduğunu söyledi. Planın sonuna gelindiğini en baştan beri plan çalışmalarını yakından takip ettiklerini kaydetti.

Refikoğlu, “Bir yere kadar gelindiğini görüyoruz, esas konu bundan sonra” diyerek döneminde ve 50 yıllık tarihinde hiç İmar Planı yapmamakla övünen bir parti ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Planın yürürlüğe girmesi Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planının yürürlüğe girmediği gibi benzer sebeplerden bu aşamada da girmemesi için karşı tarafın uğraşacağını ifade eden Refikoğlu, “Şehir Plancılar Odası olarak Mehmetçik Belediye Başkanı ile aynı fikirdeyiz, bu plan bitmiştir ve yürürlüğe girmelidir. Bu işin takipçisi olacağız, her türlü desteğe varız” dedi.

“BU ÜLKE 2021 YILINDA ARTIK PLANLARI KONUŞMAMALI”

Oda Başkanı Merter Refikoğlu, ülkenin 2021 yılında artık planları konuşmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Biz artık planları bitirip önümüze koyarak daha değişik planlar çalışmalar yapmalıyız” diyerek hala daha Mehmetçik İmar Planının yürürlüğe koyulup koyulmadığının konuşulduğunu söyledi.

Seçim tartışması yaşanırken bu ülkede kabul edilmesi gereken bir konunun plansızlıkla hiçbir yere gidilemeyeceğini ifade eden Refikoğlu, “Yıllardır Girne’nin geldiği nokta ortadır, İskelenin gittiği yol ortada. Lefkoşa’yı yaptığımız İmar Planı değişikliği ile ne hale gelindiği ortada” şeklinde konuştu.

Oda Başkanı Refikoğlu, tüm çabalarının kalan diğer bölgeleri mahvetmemek için her türlü bilimsel, dava ve buna benzer işlerin takipçisi olacaklarını kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör