MEHMETÇİK
okuma süresi: 3 dak.

CTP’li Mehmetçik-Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Cemil Sarıçizmeli: “Tarım ile turizmi entegre etmek istiyoruz…”

CTP’li Mehmetçik-Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Cemil Sarıçizmeli: “Tarım ile turizmi entegre etmek istiyoruz…”

Kıbrıs Postası’na konuşan Cemil Sarıçizmeli, “Yeni dönemde koyduğumuz vizyon tarım ve turizm politikalarını birleştirip bölgenin ekonomik kalkınmasını sağlamak… Daha önce başlattığımız yerel tohum çalışmaları devam ediyor; bunların daha bilimsel anlamda çalışılması ve piyasasının yaratılması gibi konular var. Özellikle yeni dönemde tarıma daha çok zaman harcamayı düşünüyorum…” dedi.

Yayın Tarihi: 03/12/22 12:20
okuma süresi: 3 dak.
CTP’li Mehmetçik-Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Cemil Sarıçizmeli: “Tarım ile turizmi entegre etmek istiyoruz…”

2014’te seçildiği Mehmetçik-Büyükkonuk Belediye Başkanlığı’nda “yeni dönem” için öne çıkan hedeflerini anlatan Cemil Sarıçizmeli, bölgeye “özel ilginin” teşviki için imar planına kurallar koyduklarını hatırlatarak yeni dönemde hedeflerinin “tarım ile turizmi entegre etmek” olduğunu, tarımdan faydalanan bir turizm modelini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Cemil Sarıçizmeli, “Yeni dönemde koyduğumuz vizyon tarım ve turizm politikalarını birleştirip bölgenin ekonomik kalkınmasını sağlamak… Daha önce başlattığımız yerel tohum çalışmaları devam ediyor; bunların daha bilimsel anlamda çalışılması ve piyasasını yaratılması gibi konular var. Özellikle yeni dönemde tarıma daha çok zaman harcamayı düşünüyorum…” dedi.

“SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM TESİSİNİ BÖLGEYE KAZANDIRACAĞIZ”

Belediye Başkanı Sarıçizmeli, toprakta bulunması gereken mikroorganizmaların artmasına, zirai hastalıkların çok daha kolay bertarafını sağlayan, toprağın verimli hale gelmesine yardımcı olan, doğaya ve özellikle toprağa zarar vermeyen,  kimyasal gübrelere göre en az onlar kadar verimli ve ürün niteliklerini ve niceliğini artıran, ürünlerin hastalıklara ve iklim koşullarına karşı mukavemetini güçlendirdiği de ifade edilen “solucan gübresi” üretim tesisini bölgeye kuracaklarını, bu kapsamda TİKA ile görüşmeler yaptıklarını, hedeflerinin bölgede üretilen yeşil ve hayvansal atığı değerlendirmek ve bunu kooperatiflerle iş birliği ile üretici ile buluşturmak olduğunu anlattı.

Sarıçizmeli konuya ilişkin, “Gaye bölgede üretilen yeşil ve hayvansal atığı değerlendirmek, bunu kooperatiflerimizle iş birliği ile üretici ile buluşturmak… Tarımsal yapay kimyasal gıdalar yerine çevre dostu, toprakla barışık modeli geliştirmek… Eskiden paket tesisi olan atıl bir tesis var. Bunu çevirmek istiyoruz. TİKA ile görüşüyoruz… Proje sunum hazırlığımız var…” dedi.

CEMİL SARIÇİZMELİ KİMDİR?

1972 yılında Baf’ta doğdu. İlköğrenimini Kıbrıs’ta tamamladı. Ortaöğrenimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Kıbrıs’a döndü.

1994 yılında DAÜ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden şeref derecesiyle mezun oldu. Sarıçizmeli, uluslararası dil sertifikasyonu kuruluşlarının Türkiye denetmenliğini yaptı.

Yayımlanmış bir kitabı vardır.

2014’te seçildiği Mehmetçik Belediye Başkanlığı’na devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.