MEHMETÇİK
okuma süresi: 5 dak.

Mehmetçik’te ipek böceği yetiştiriciliği ve koza işi semineri düzenlendi

Mehmetçik’te ipek böceği yetiştiriciliği ve koza işi semineri düzenlendi

Mehmetçik’te, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın eşi Sibel Tatar'ın da katılımıyla, ipek böceği yetiştiriciliği ve koza işi  ile ilgili seminer gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi: 14/04/23 15:55
okuma süresi: 5 dak.
Mehmetçik’te ipek böceği yetiştiriciliği ve koza işi semineri düzenlendi
A- A A+

Kıbrıs Türk İşlemeleri Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dervişe  Çeliker tarafından Mehmetçik Belediyesi gazinosunda belde halkına ve öğrencilere yönelik seminer verildi. Dervişe Çeliker seminerde “İpek Böcekliğinden Dokumaya” konulu seminerde Kıbrıs’ta ipek böcekçiliği tarihçesi hakkında bilgi verdi.

SİBEL TATAR: “ 'İPEĞİN KIBRIS’TA YENİDEN DOĞUŞU' İSİMLİ PROJEYİ BAŞLATTIK"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar seminerin başında yaptığı konuşmada, ipek böcekçiliğinin Kıbrıs için çok önemli ve tarihin, geçmişin, kültürün bir parçası olduğunu belirtti.

Tatar, ipek böceğinin geçmişte önemli gelir kaynağı olduğunu, ancak son zamanlarda ipek böceği üretimi ve beslemenin külfet haline geldiğini, ekonomik karşılığını bulmadığını söyledi.

Tatar adada yeniden bu kültürü ve ekonomiye katkı sağlayacak üretimi başlatmak üzere  “İpeğin Kıbrıs’ta Yeniden Doğuşu” isimli proje başlattıklarını da söyledi.  Sibel Tatar, pilot projenin ilk ayağını Güzelyurt  bölgesinde hayata geçirmeye çalıştıklarını, ağustos veya eylül ayında ilk ürünleri elde etmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Tatar, bölgede, proje kapsamında istek doğrultusunda düzenledikleri kurslarla ipek böcekçiliğini tekrar canlandırmak ve dokumayı öğretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

 Tatar, proje dahilinde yumurtaların açılmaya başladığını, tahminen 20 bin yerel yumurta olduğunu, bilimsel araştırma olması için  böceklere  bölgesel isimler verdiklerini anlattı.

İpek miktarını artırmak amacıyla haftaya 50 bin yumurtanın daha adaya getirileceğini ifade eden Tatar, çok daha aranan bir ipek olan sarı kozayı diğerlerine karıştırmayarak ilk aşamada  ayrı tutuklarını vurguladı. Proje kapsamında kursiyerlere dokumacılık öğretildiğini ifade eden Tatar, “Amacımız kozalardan barış ipeği tekniğiyle ipek çıkarmak, ipeği dokuyarak ürün elde etmek” dedi.

Sibel Tatar, Güzelyurt’taki pilot proje hayata geçip gerçek değerini aldıktan ve kadınlar para kazanmaya başladıktan sonra projenin ikinci ayağının Mehmetçik bölgesinde gerçekleştirileceğini umduğunu söyledi.

Tatar, “Ülkemizin ekonomisine katkı koyacak önemli bir sektördür, ihmal edilmiştir ama inşallah Kıbrıs’ta İpeğin Yeniden Doğuşu Projesi ile tekrar canlanacak” dedi.

TUĞLU: "ÜRETEN KADIN GÜÇLÜ KADINDIR"

Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, Belediye olarak bölgede ipek böceği yetiştiriciliği ve koza etkinliğini ilk kez seminerle başlatmanın  mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Tuğlu, bölgede daha önce bu konuda etkinlik yapılmadığını  ancak kadınların çok güzel elişleri yaptığını vurgulayarak, “Biz bunları canlandırmak, yaşatmak ve daha ileriye götürmek için bu şekilde başlangıç yaptık” dedi.

Koza işi ve ipek böceği yetiştiriciliğinin Kıbrıs’ta bir  kültür olduğunu söyleyen Tuğlu,  zaman içerisinde ilginin azaldığını, bunu tekrar canlandırmayı başaracaklarını söyledi.

Mehmetçik’te köy kadın kursu kursiyerlerinin çok güzel işler yaptıklarını yineleyen Tuğlu,  amaçlarının el emeği göz nuru işleri daha da geliştirerek, kadınların yaptıklarını pazarlayarak, ev ekonomisine katkı sağlayacak hale getirmek olduğunu ifade etti.

Tuğlu, “Üreten kadın güçlü kadındır. Üreten kadın evine, çocuklarına ve ülkesine ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlar” dedi.

ÇELİKER, İPEK BÖCEKÇİLİĞİNİN TARİHÇESİNİ ANLATTI

Kıbrıs Türk İşlemeleri Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dervişe Çeliker de  “İpek Böcekçiliğinden Dokumaya” isimi sunumunda  ipek böceği ve dokumacılığının tarihçesini anlattı.

Çeliker, İpek böceğinden ürün elde etmenin  Çin’de başlayan ve daha sonra dünyaya yayılan 5 bin yıllık bir süreç olduğunu kaydetti.

Çeliker,  adada  ilk ipek böceği faaliyetinin devlet kontrolünde Baf’ta atölye  kurularak başladığını, Yeroşibu köyünde ise ilk fabrikanın kurulduğunu elde edilen ürünlerin dikiş ipliği olarak kullanıldığını söyledi.

İpek böceği ile uğraşanların 1960’a kadar iyi gelir elde ettiklerini  kaydeden Çeliker, ipek böceğinden ipeğin yanı sıra,  yün pamuk, ve keten de üretilebildiğinin altını çizdi.

Seminer sonrasında  Mehmetçik- Büyükkonuk Belediye Başkanı Tuğlu tarafından Sibel Tatar, Dervişe Çeliker ile kurs öğretmenlerinden  Ferdiye Hepşen’e hediye takdim edildi.

Etkinlik sonunda ilkokul öğrencilerine ipek böceği dağıtıldı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör