"Farkında ol kanseri yen" paneli gerçekleştirildi

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.61

7.83

$

6.87

"Farkında ol kanseri yen" paneli gerçekleştirildi

"Farkında ol kanseri yen" paneli gerçekleştirildi

Çatalköy Belediyesinin kanser haftası nedeniyle, Çatalköy Erol Avgören Kültür merkezinde "farkında ol kanseri yen" adlı paneli gerçekleştirildi.

"Farkında ol kanseri yen" paneli gerçekleştirildi
A- A A+

Panele konuşmacı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nden Doç. Dr. Suphi Vehid, Y. Doç.Dr. Yavuz Dizdar ve Prof. Dr. Mustafa Tunaya Kalkan katıldı.

Cerrahpaşa Halk Sağlığı Anabilim Dalında Doç. Dr. Suphi Vehid Çevre ve çevrenin insan sağlığı üzerindeki etkilerinden , günlük olarak tükettiğimiz gıdaların bazılarının aşırı tüketilmesi durumunda ne tür hastalıklara yol açtığı konusunda bilgiler aktarırken, Çapa Onkoloji Entitüsünden Y. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise; Kanserden nelere dikkat ederek az da olsa korunabileceğimiz konusunda bizi bilgilendirdi. Günümüzde hergün rahatça tükettiğimiz pekçok gıdanın aslında genetiği ile nasıl oynanmış olduğundan , tarım ilaçlarından ve hayvan yemlerindeki hormonlardan kaynaklı besinlerin sağlığımıza olan etkilerinden bahseden Dizdar , ayrıca elimizden geldiği kadar yiyeceklerimizi doğal yollarla kendimizin yetiştirmesi konusunda da bizlere tavsiyelerde bulundu.Son olarak konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Prof. Dr. Mustafa Tunaya Kalkan ise, Elektromanyetik alanların insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin neler olduğu konusunda yaptığı konuşmada; doğru bildiklerimizin yanlış, yanlış bildiklerimizin ise doğru olduğunu farketmemize yardımcı oldu. Bunların başında ise toplum olarak zararlı gördüğümüz baz istasyonlarının aslında yeleşim yerlerinden nekadar uzağa yapılırsa bize okadar zar veriyor olmasıdır. Bunun sebebi ise cep telefonunun baz istasyonunu bulmak için yaydığı enerjinin artması ve bunun da insan sağlığına zarar verebilecek düzeyde olduğuna dikkat çekti. Aslında esas tehlikenin kurulan elektrik santrallerinin ve yerleşim alanlarının üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının olduğunu belirtti.

Paneli dinleyenler arasında Girne Milletvekili Dr.Ergün Serdaroğlu,Girne Kaymakamı Mehmet Envergil,Sağlık Bakanlığından ve Tabibler Birliğinden birer temsilci de vardı. Dinleyenlerin sorularını da yanıtlayan hocalarımıza, panelin sonunda Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu katılımlarından dolayı teşekkür edip, plaket takdim etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ÇATALKÖY Haberleri