DİKMEN
okuma süresi: 5 dak.

Çelebi: "İmar Planına geçilmeden, Emirnamelerin kaldırılması veyahut revize edilmesi endişe verici"

Çelebi: "İmar Planına geçilmeden, Emirnamelerin kaldırılması veyahut revize edilmesi endişe verici"

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ı ziyaret eden Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, eski ve yeni tüm emirnamelerin kaldırılması konusunda endişelerinin var olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 15/10/16 12:17
okuma süresi: 5 dak.
Çelebi: "İmar Planına geçilmeden, Emirnamelerin kaldırılması veyahut revize edilmesi endişe verici"
A- A A+
Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ı ziyaret eden Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, eski ve yeni tüm emirnamelerin kaldırılması konusunda endişelerinin var olduğunu söyledi.

Dün akşam saatlerinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ı ziyaret eden Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi'ye, Boğaz-Dikmen-Ağırdağ İnisiyatifi eşlik etti.

ÇELEBİ: "İMAR PLANINA GEÇİLMEDEN, EMİRNAMELERİN KALDIRILMASI VEYAHUT REVİZE EDİLMESİ ENDİŞE VERİCİ"
Çelebi, bölgesine sahip çıkan ve değer veren, kaliteli yaşamı ön planda tutan insanlar olarak, yeni bir İmar Planına geçilmeden, emirnamelerin tümünün kaldırılması veyahut revize edileceği yönünde hükümetin söylemlerinden bölge insanı olarak huzursuz olduklarını ve endişe duyduklarına dikkat çekti.

Gelişmeye ve yatırımlara karşı olmadıklarını ancak çarpık yapılaşmanın getireceği sıkıntıların da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Dikmen Belediye Başkanı; "özellikle Boğaz KKTC'nin en merkezi yerinde havası, doğası, sakinliği ve suyuyla marka olmuş bir bölgedir. Heba etmeyelim. Hiçbir şey için geç değil, emirnamelerin kaldırılması yerine gelin merkezi hükümet ve yerel yönetim olarak çok ciddi, hızlı ve planlı bir çalışma yapalım ve gelişi güzel büyümenin önüne geçelim" diye konuştu.

"Plansız bir şekilde emirnamelerin kaldırılması cinayettir" dedi.

DİKMEN BÖLGESİ İÇİN 5 YILLIK STRATEJİK GELİŞİM PLANI…

Belediyenin bölgenin tüm sivil toplum kuruluşlarını da içine alarak, iki yıllık bir çalışma sonucunda Dikmen bölgesi için 5 yıllık stratejik gelişim planını hazırladığına dikkati çeken Yüksel Çelebi, bunun bir nüshasını da Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'a takdim etti.

DENKTAŞ: "KUŞKUNUZU, KORKUNUZU, ENDİŞE VE DÜŞÜNCELERİNİZİ ÇOK İYİ ANLIYOR VE AYNI HASSASİYETİ TAŞIYORUM. ANCAK ENDİŞELENMEYİN, EMİRNAMELER OLMADAN DA ÜLKENİN KARAKTERİSTİK YAPISI KORUNACAK"

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise bölge insanın endişelerini yerinde bulduğunu ancak kendisinin de ülkenin karakteristik yapısını koruyarak gelişmesini isteyen biri olduğunun unutulmamasını ve bunun için de gerekli önlemlerin alınacağının bilinmesini istedi.
Denktaş: "Çok samimiyetle söylüyorum. Kuşkunuzu, korkunuzu, endişe ve düşüncelerinizi çok iyi anlıyor ve aynı hassasiyeti taşıyorum ve diyorum ki, emirnameler olmadan da gerek Boğaz, gerek Zeytinlik, gerekse ülkenin diğer tüm bölgelerinin karakteristik yapısı korunacak. Bu konuda gerekli önlemleri alacağız."

DENKTAŞ: "HÜKÜMETİN ESKİ VE YENİ TÜM EMİRNAMELERİ KALDIRMA YÖNÜNDE KARAR ÜRETMESİNE, MAHKEMELERİN SİYASET ARENASI OLARAK KULLANILMASI YOL AÇTI"

Mahkemelerin siyaset arenası olarak kullanılmasının doğru bir yaklaşım olmadığına dikkati çeken Denktaş, hükümetin bu tür yaklaşımlar sonucu eski ve yeni tüm emirnameleri kaldırma yönünde karar üretmesine yol açtığını belirterek; "madem emirnameler yasal değil, o halde tüm emirnameleri kaldıralım yönünde talimat verdik. Hem kendi içimizde hizmet alımı, yerel yönetimlerin katkıları, hem de Türkiye Şehircilik Bakanlığından talep ettiğimiz katkı ile ülke fiziki planına uygun olarak imar planlarını hazırlayalım. Tahminim Fasıl 96'yı kullanmak suretiyle Mart-Nisan gibi planlama çalışmalarını tamamlarız" diye konuştu.

DENKTAŞ: "İNŞAATLAR DURAMAZ, DURMAMALI DA. ANCAK İNŞAAT DURMASIN DİYE DE MEMLEKETİ MAHVEDECEK DEĞİLİZ"

Yerel yönetimlerden de beklentilerini açıklayan Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, özellikle izinsiz başlayan inşaatların başladığı anda durdurulması için gerekli hassasiyeti göstererek kendilerine yardımcı olmalarını istedi. "İnşaatlar duramaz, durmamalı da. Ancak inşaat durmasın diye de memleketi mahvedecek değiliz. Önemli olan inşaat yaptırmamak değil, o yanlış yapılandırılmayı önlemektir" dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş son olarak, bölge halkının rahat olması gerektiğini yineledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.