LAPTA
okuma süresi: 7 dak.

Lapta Belediye Başkanı Aktuğ: “Özel izinle gelenlerin, ne amaçla geldiğini bilmiyoruz”

Mustafa Aktuğ: “Özel izinle gelenlerin, ne amaçla geldiğini bilmiyoruz”

Lapta Belediye Başkanı Aktuğ, Lapta Marina Projesi ile ilgili ülkeye “özel izinle” gelen heyetin, ne amaçla geldiklerini belediyenin bilmediğine dikkat çekerek, açıklamanın yapıldığı saate kadar herhangi bir yetkili tarafından bilgilendirilmediklerini ifade etti…

Yayın Tarihi: 14/06/20 18:10
Güncelleme Tarihi: 15/06/20 09:31
okuma süresi: 7 dak.
Mustafa Aktuğ: “Özel izinle gelenlerin, ne amaçla geldiğini bilmiyoruz”
A- A A+

Lapta Marina Projesi ile ilgili ülkeye “özel izinle” ve Covid-19’a karşı alınan tedbirlere uymadan giren heyetle ilgili, belediyenin resmi sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunan Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, açıklamanın yapıldığı saate kadar herhangi bir yetkili tarafından bilgilendirilmediklerini ifade etti:

“Öncelikle şunu belirtmek isterim ki dün gece adaya gelen heyetle ilgili bir ön bilgimiz olmamakla birlikte basın açıklamasını yaptığımız saate kadar herhangi bir bakan veya yetkili tarafından da aranmış ve bilgilendirilmiş değiliz.”

LAPTA MARİNA İHALE SÜRECİ…

Lapta Marina ihale sürecini özetleyen Başkan Aktuğ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Lapta Marina ihale süreci bilindiği üzere 6 Ocak 2020 tarihinde başlamış ve 14 Şubat 2020 tarihinde ihalenin, en yüksek teklif veren Kıbrıs Arenco Yatırım Ltd.’e verilmesine Belediye ihale komisyonu tarafından karar verilmişti.

Süreç imza aşamasına geldiği zaman ise önce cumhurbaşkanlığı seçim yasakları sonrasında ise pandemi devreye girerek süreci sekteye uğratmıştı. Bu sebeplerden ötürü imza sürecini 26 Haziran 2020 tarihine ertelemek zorunda kalmıştık.

Geçen süreçte hem İhaleyi alan Kıbrıs Arenco Yatırım Ltd. hem de ihaleye ikinci yüksek teklifi veren Cyprus Deluxe Global Travel Ltd. ile temaslarımız sürmüş, her iki yatırımcı da teminat mektuplarını Temmuz ayı içerisine kadar uzatmıştı. 26 Haziran’a kadar İhaleyi kazanan ilk firma olan Kıbrıs Arenco Yatırım Ltd.in sözleşmeyi imzalamaması halinde ise ikinci firma olan Cyprus Deluxe Global Travel Ltd.’e sözleşme yapma imkanı doğacaktır.”

“GELEN HEYET, İKİNCİ FİRMANIN YETKİLİLERİ… KONU TAMAMEN BELEDİYE UHDESİ DIŞINDA”

Dün gece adaya gelen ve “karantina koşulsuz ülkeye girenler” olarak anılan söz konusu heyetin, projeyle ilgili ikinci firma olan Cyprus Deluxe Global Travel Ltd. yetkilileri olduğunu öğrendiklerini belirten Aktuğ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“26 Haziran öncesinde herhangi bir sözleşme imzalama söz konusu olmadığı gibi, yatırımcıların adaya geleceği tarafımıza bildirilmemiş ve konu tamamen Lapta Belediyesi uhdesi dışında gelişmiştir.”

“NE AMAÇLA GELDİKLERİ BİLİNMİYOR”

Aktuğ, açıklamasına devamla, heyetin ülkeye ne amaçla geldiğinin belediye tarafından halen bilinmediğini yineleyerek, şöyle devam etti:

“Böylesi önemli bir yatırım süreci bugüne kadar yasal zeminde yürütülmüş olup bundan sonra da gerektiği gibi yasal zeminde başta Ülkemizin / Belediyemizin ayrıca tüm yatırımcıların hakları korunarak sürdürülecektir.

Lapta Bölge halkı bu ve buna benzer konularla böylesi bir yatırımın engellenmesini kabul etmeyecek kadar gözü açık ve konunun da bir o kadar takipçisidir...”

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Değerli KKTC Halkı,

Konuya Lapta’mızın adı karıştığından dolayı dün akşam adamıza gelip karantinasız konaklayan heyet ile ilgili zaruri açıklama yapma gereğini görmüş bulunmaktayız.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki dün gece adaya gelen heyetle ilgili bir ön bilgimiz olmamakla birlikte basın açıklamasını yaptığımız saate kadar herhangi bir bakan veya yetkili tarafından da aranmış ve bilgilendirilmiş değiliz.

Lapta Marina ihale süreci bilindiği üzere 6 Ocak 2020 tarihinde başlamış ve 14 Şubat 2020 tarihinde ihalenin, en yüksek teklif veren Kıbrıs Arenco Yatırım Ltd.’e verilmesine Belediye ihale komisyonu tarafından karar verilmişti.

Süreç imza aşamasına geldiği zaman ise önce cumhurbaşkanlığı seçim yasakları sonrasında ise pandemi devreye girerek süreci sekteye uğratmıştı. Bu sebeplerden ötürü imza sürecini 26 Haziran 2020 tarihine ertelemek zorunda kalmıştık.

Geçen süreçte hem İhaleyi alan Kıbrıs Arenco Yatırım Ltd. hem de ihaleye ikinci yüksek teklifi veren Cyprus Deluxe Global Travel Ltd. ile temaslarımız sürmüş, her iki yatırımcı da teminat mektuplarını Temmuz ayı içerisine kadar uzatmıştı. 26 Haziran’a kadar İhaleyi kazanan ilk firma olan Kıbrıs Arenco Yatırım Ltd.in sözleşmeyi imzalamaması halinde ise ikinci firma olan Cyprus Deluxe Global Travel Ltd.’e sözleşme yapma imkanı doğacaktır.

Süreç bu şekilde ilerlerken dün gece adamıza karantina koşulsuz gelen yatırımcıların ikinci firma olan Cyprus Deluxe Global Travel Ltd. yetkilileri olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

26 Haziran öncesinde herhangi bir sözleşme imzalama söz konusu olmadığı gibi, yatırımcıların adaya geleceği tarafımıza bildirilmemiş ve konu tamamen Lapta Belediyesi uhdesi dışında gelişmiştir.

Tekrardan belirtmek isterim ki 26 Haziran tarihinde ihaleyi kazanan birinci firma sözleşmeyi imzalamazsa ikinci firmaya çağrı yapılacaktır. Dün gece adamıza gelen heyetin ne amaçlı geldiği tarafımızca bilinmemektedir.

Böylesi önemli bir yatırım süreci bugüne kadar yasal zeminde yürütülmüş olup bundan sonra da gerektiği gibi yasal zeminde başta Ülkemizin / Belediyemizin ayrıca tüm yatırımcıların hakları korunarak sürdürülecektir.

Lapta Bölge halkı bu ve buna benzer konularla böylesi bir yatırımın engellenmesini kabul etmeyecek kadar gözü açık ve konunun da bir o kadar takipçisidir...”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör