TATLISU
okuma süresi: 4 dak.

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan: Halka hizmet götürmeye devam edeceğiz

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan: Halka hizmet götürmeye devam edeceğiz

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, yeni dönem için birçok proje hazırladıklarını kaydederek, “Halka hizmet götürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 02/01/23 15:30
okuma süresi: 4 dak.
Tatlısu Belediye Başkanı Orçan: Halka hizmet götürmeye devam edeceğiz

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

2022 yılında küresel çapta sıkıntılar yaşandığını ve KKTC’nin bu sıkıntılardan en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Orçan, “2023 yılı umarım sıkıntıların daha az yaşanacağı bir yıl olur” dedi.

“HALKA HİZMET GÖTÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Orçan, bir önceki dönemden daha fazla çalışarak, Tatlısu Belediyesi olarak halka hizmet götürmeye devam edeceklerini ifade etti.

Yeni dönem için birçok proje hazırladıklarını kaydeden Orçan, “Bunları yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışacağız” diye konuştu.

Hayri Orçan, bu ay içerisinde Cumhuriyet Meclisi’nde görüşülmesi planlanan 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın ülkede belediyeciliğin geliştirilmesi için kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

“51/95 SAYILI YASA HAYATA GEÇERSE BELEDİYELER REFORMU TAMAMLANMIŞ OLUR”

Belediyeler Reformu’nun söz konusu yasanın hayata geçmesiyle tamamlanacağını dile getiren Orçan, “Hazırlanan yasa belediyelerin mali açıdan güçlenmesini sağlamak ve belediyelerin sorumluluklarını artırmak açısından gereklidir” ifadelerini kullandı.

Orçan, önemli olanın ‘vatandaşın hizmeti hızlı ve doğru şekilde alması’ olduğunu kaydederek, “Birinci basamak olarak sağlık hizmetleri de yerel yönetimler aracılığıyla sağlanabilmelidir” açıklamasında bulundu.

Turizm ve tarım alanında yapılacak olan yatırımlarda belediyelerin yetki sahibi olması gerektiğini vurgulayan Orçan, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bölgelerin imar planlarını hazırlama yetkisi belediyelerde değil. Yerel yönetim olarak kentin planlanması konusunda söz hakkı yok. Kentin gelişmesiyle ilgili kararları yerel otoritelerin vermesi gerekiyor.”

“BELEDİYELER REFORMU’NDA SAYI ÜZERİNDEN GİDEREK DOĞRU BİR STRATEJİ İZLENEMEZ”

Orçan, Belediyeler Reformu’nda sayı üzerinden giderek doğru bir strateji izlenemeyeceğini söyleyerek, “Bizim de itirazımız sonrasında 12 olarak düşünülen belediye sayısı 18’e çıkarıldı” dedi.

51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın Ocak ayında hayata geçmemesi durumunda belediyeleri mali ve idari açıdan çok sıkıntılı günler beklediğini ifade eden Orçan, “Şu an her şey belirsizdir. Birleştirilen belediyelerin çalışma düzeni en erken şekilde belirlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hayri Orçan, yeni dönemde yapmayı ve bölgeye kazandırmayı planladığı projelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

“YENİ DÖNEMDE İLK ÖNCELİKLİ PROJEMİZ DOĞAL ÜRÜN PAZARIDIR”

Yeni dönemde icraatlarına yerel ihtiyaçları karşılayacak projelerden başlayacaklarını kaydeden Orçan, “İlk öncelikli projemiz doğal ürün pazarıdır. Bölgedeki üreticilerin gelir elde edebilmesi açısından önemli bir projedir” diye konuştu.

Orçan, çok amaçlı bir salonunu bölgeye kazandırmaları gerektiğini dile getirerek, “Bu alanda kültürel ve sportif faaliyetler yapılabilecek” dedi.

Bölgeye turizm açısından büyük değer katacak arkeopark projesini de faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyleyen Orçan, “Ana vatan Türkiye’nin bu projede bize katkıları olacak” ifadelerini kullandı.

“ARKEOPARK PROJESİ KAPSAMINDA ÇIKARTILAN TARİHİ ESERLER SERGİLENECEK”

Orçan, arkeopark projesi kapsamında kazılar yapılacağını ve çıkartılan tarihi eserlerin vatandaşların ziyaret edebileceği bir ortamda sergileneceğini belirtti.

Asıl dertlerinin ‘vatandaşa hizmet’ olduğunu vurgulayan Orçan, “Bizim enerjimiz bitmedi ve heyecanımız devam ediyor” diye konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.