×
banner
banner
banner
Ana Sayfa PAŞAKÖY
banner
Paşaköy'deki bir mezarda üç Kıbrıslı Rum'a ait kemikler tespit edildi

Paşaköy'deki bir mezarda üç Kıbrıslı Rum'a ait kemikler tespit edildi

Giriş Tarihi: 08/01/2011
12:17
Paşaköy'deki bir mezarda üç Kıbrıslı Rum'a ait kemikler tespit edildi
Paşaköy'deki bir mezarda, Türkler tarafından öldürüldükleri iddia edilen 3 Kıbrıslı Rum'a ait kemikler tespit edildiği bildirildi.

Simerini gazetesi Yorgos Zografos, Hristos Siskos ve Kostis Sisku isimli Kıbrıslı Rumların, 14 Ağustos 1974'te Paşaköy'de öldürüldüklerini; kemiklerinin ise Paşaköy'de tespit edildiğini; fakat kimlik tespitlerinin geciktiğini ileri sürdü.

Söz konusu Kıbrıslı Rumların ailelerinin, kemiklerin kendilerine teslim edilmesi ve defin işlemlerinin yapılması için sürecin hızlanmasını istediklerini kaydeden gazete, haberinde Kıbrıslı Rumların nasıl öldürüldüklerini de anlattı.

GEORGİADİS

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Kıbrıslı Rum üyesi İlias Georgiadis ise açıklamasında, Paşaköy'lü üç Rum'un kemiklerinin bulunduğunu teyit etti.

Otonom komitenin, inceleme/tetkik ve kimlik tespiti süresini hızlandırmak için elinden geleni yaptığını fakat önünde birçok mesele bulunduğunu dile getiren Georgiadis, herkesin baskı yaptığını ve acele ettiğini; fakat her şeyin sırasıyla ele alınacağını ifade etti.

PERİSTERONA, PAREKLİŞA VE KAYNAKKÖY'DEKİ ÇALIŞMALAR

Peristerona'daki bir kuyuda 2 Kıbrıslı Türk'ün kalıntılarının arandığını ifade eden gazete, Kıbrıslı Türk kayıpların kalıntılarına ulaşılması için Limasol'a bağlı Pareklişa'da da araştırmalar yapıldığını kaydetti. Gazete, Pareklişa'da kalıntıları aranan Kıbrıslı Türklerin; yakalanıp infaz edilmeye götürülen; ikinci otobüsteki Taşkentli Kıbrıslı Türkler olduğunu ifade etti.

Gazete, kalıntıların başka bir yere nakledilmesine dair bir tanıklık olsa da, araştırmaların iyi gittiğini kaydetti.

181'inci Rum Topçu Taburuna mensup Kıbrıslı Rumların kalıntılarının tespit edilmesi amacıyla, Girne'ye bağlı Kaynakköy bölgesindeki çalışmalara devam edildiğini de haber veren gazete, bölgede tek bir toplu mezar değil, birçok mezar bulunduğunu; mezarların tespit edilmesi için kazılara her gün devam edildiğini ifade etti.

TAK

banner
banner
banner
banner
DİĞER PAŞAKÖY HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.