İlker Edip: "Kapılar açılırsa, ne gibi tehlike olacağına dair tedirginliğimiz var"

loading
29 Ekim, Perşembe
£

10.77

9.73

$

8.32

İlker Edip: “Kapılar açılırsa, ne gibi tehlike olacağına dair tedirginliğimiz var”

İlker Edip: “Kapılar açılırsa, ne gibi tehlike olacağına dair tedirginliğimiz var”

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, “Kapılar açılırsa ne gibi tehlike olacağı konusunda bölgemizde tedirginlik var” vurgusu yaptı.

İlker Edip: “Kapılar açılırsa, ne gibi tehlike olacağına dair tedirginliğimiz var”
A- A A+

Kıbrıs Postası - RAHMICAN ÇALIŞKAN

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, sınırda kalan bir bölge olduklarını anımsatarak, sınır kapılarının açıldığı takdirde ne gibi tehlikelerin kendilerini beklediğine dair bölgede ciddi tedirginlik olduğundan bahsetti.

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan “Covid-19 Sonrası, Dünya ve Kuzey Kıbrıs” Yerel Yönetimler Paneli’nde konuşan Edip, tüm belediyelerin sorunları olduğunu, ama konum olarak büyük sorunlar yaşayan bir belediye olduklarını ve buna rağmen büyük mücadele verdiklerini anlattı.

“TÜM OTORİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK BİZİ ZORLU BİR SÜRECE SOKTU”

Farklı otoritelerinin bulunduğu bir bölgede olduklarını, dolayısıyla tüm otoritelerle iş birliği yapabilmenin, kendilerini zorlu bir süreçten geçirdiğini belirten İlker Edip, “Hükümetin yaptığı yüzde 25’lik kesinti büyük sorunlar yaşattı” şeklinde konuştu.

“ÖNLEMLERDE ÖN SAFHADAYDIK”

Pile’deki geçişler ile ilgili önlemlerde ön safhada olduklarını, araçların dönüşlerindeki dezenfekte çalışmaları gibi birçok konuda çalışmalar yaptıklarını, hizmet verdiklerini vurgulayan Edip, “Bölgemizdeki birçok üreticinin, iş sahiplerinin katkıları oldu.

Vatandaşa nasıl yardım edebileceğimize yönelik toplantılar yaptık ve sonuçlarını vatandaş ile paylaştık, uyarılarımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

YEMEK DAĞITIMI…

Üreticiden gelen malzemeleri, bu süreçte adaletli bir şekilde dağıtmaya çalıştıklarına dikkat çeken Beyarmudu Belediye Başkanı Edip, “Bu süreçte, her gün bin kişiye, hatta bazen bin kişiyi aşkın kişiye yemek yardımında bulunduk. Bunları dağıtırken hem ihtiyaçlı ailelere, hem de oruçlu olan kişilere yemek verdik. Bunu da birçok kurumun desteği ile yaptık” açıklamasını yaptı.

“YEREL YÖNETİMLERİN ÖNEMİ BU SÜREÇTE DAHA BELİRGİN OLDU”

Kamu ile geçmişteki büyük kopukluğun, şimdi biraz daha iyi gibi olduğunu, ama yerel yönetimlerin ne kadar önemli olduğunun, bu süreçte daha belirgin olduğunu işaret eden İlker Edip, “Bu süreçte paylaşmanın önemini bir kez daha öğrendik, inşallah bir daha bu tür sıkıntılara girmeyiz” şeklinde konuştu.

“BÖLGEMİZDE CİDDİ TEDİRGİNLİK VAR”

Covid-19’dan dolayı ciddi anlamda gelirlerinin düştüğünü, bunun da kendilerine ciddi sorunlar olarak yansıdığını vurgulayan Edip, “Kapılar açılırsa ne gibi tehlike olacağı konusunda bölgemizde tedirginlik var” değerlendirmesini yaptı.

“Koroanvirüs süreci, neler yapılması gerektiğini önümüze koydu. Yetki devlette, dolayısıyla belediyelerin bir şeyler yapabilmesi için birilerinden yetki alması lazım” diyen İlker Edip, Avrupa’da bu konunu böyle olmadığını hatırlattı.

Belediyelerin birçok yere yetişmeye çalıştığını, ama eski yasalarla bu işleri yürütmeye çalıştıklarını vurgulayan Edip, “Belediyeler bugüne kadar hep reform ile gündeme geldi, ama Güney’e baktığımızda orada da belediyeler belli oranda, muhtarlıklar büyük ve küçük ölçekli olarak ayrıldı” ifadelerini kullandı.

Artık kararlı olmak gerektiğinin altını çizen İlker Edip, kararlı olduktan sonra birçok şeyin ardı ardına geleceğinden söz etti.

“Birçok alanda, AB’den ve Kalkınma Ofisi’nden katkılar var, doğru projeler ortaya koyarsak, bu fonlardan yararlanabiliriz, ama uzun süredir bu fonlardan belediyeler faydalanamıyor” diyen Edip, protokol ile birlikte bazı şeylerin olacağına dair umudu olduğundan bahsetti.

Gelen, geçen hükümetlerin günü birlik işler yaptığına dikkat çeken İlker Edip, “Umarım önümüzdeki günlerde bu sorunlarımızı düzeltebiliriz” şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer BEYARMUDU Haberleri