YENİBOĞAZİÇİ
okuma süresi: 6 dak.

Akova’yı virane bıraktık!

Akova’yı virane bıraktık!

Köy sorunlarını gündeme taşıyan Kıbrıs Postası’nın bu haftaki adresi Yeniboğaziçi Belediyesi’ne bağlı Akova köyü. Eski ismi ile Yipsos yani Akova köyünde sorunlar yıllardan bu yana bir türlü çözüm bulmadı.

Yayın Tarihi: 05/01/20 09:00
Güncelleme Tarihi: 05/01/20 09:17
okuma süresi: 6 dak.
Akova’yı virane bıraktık!
A- A A+

• Köy sorunlarını gündeme taşıyan Kıbrıs Postası’nın bu haftaki adresi Yeniboğaziçi Belediyesi’ne bağlı 800 nüfuslu Akova köyü…

• Muhtar Osman Şingilli’ye göre yıllardan beri köye bir çivi çakılmadığı gibi mevcut durum virane…

• Vatandaşın bir kısmının tarım ile hayvancılık, bir kısmının ise sanayide üretim yaptığı Akova’da kaldırımlar 7 yıl önce nasıl bırakıldıysa o şekilde… Düğün salonu, çocuk parkı, mezarlık ve Atatürk büstü yıkık halde…

• Akova’da çocuklar yağmurlu havalarda okula gidemiyor…  Hayvancıların ağıllarındaki su sorunu yıllardır sürüyor… Ova yolları kullanılamaz halde…

• Üstelik futbolda Akova, 1’inci ligde yer alan civardaki tek takım olmasına rağmen kulüp imkansızlıklar nedeniyle kapalı… • Muhtar, belediyelerin köylerden aldıkları vergileri, nüfuslarına göre bir miktarının köylere harcaması gerektiği görüşünde…

Kıbrıs Postası-Nadire BAHADİ

Köy sorunlarını gündeme taşıyan Kıbrıs Postası’nın bu haftaki adresi Yeniboğaziçi Belediyesi’ne bağlı Akova köyü. Eski ismi ile Yipsos yani Akova köyünde sorunlar yıllardan bu yana bir türlü çözüm bulmadı. Yaklaşık 800 nüfuslu olan Akova’ya yatırım yapılmak şöyle dursun var olanlar bile gerek ilgisizlik gerekse maddi imkânsızlıklar nedeni ile yitirilip gitti.

Akova muhtarı Osman Şingilli yıllardan beri köye bir çivi çakılmadığını belirterek yetkililerin ilgisizliğinden yakındı.

Belediyelerin kendilerine bağlı olan köylere daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini diler getiren Şingilli, belediyelerin köylerden aldıkları vergileri nüfuslarına göre bir miktarını köylere harcaması gerektiğini kaydetti.

Var olanlar yıkıldığı gibi kaldı

Kıbrıs Postası’na köyün sorunlarından bahseden muhtar Osman Şingirli, belediyelerin kendilerine bağlı olan köylere daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini kaydetti. Köyde kaldırımların 7 yıl önce nasıl bırakıldıysa o şekilde kaldığını bu sürede 2 belediye başkanı değişmesine rağmen Akova’ya ilgi gösterilmediğini söyleyen Şingilli, belediyelerin köylerden aldığı vergilerin nüfusuna göre bir miktarını köylere kullanması halinde sorun kalmayacağını kaydetti.

Akova’da sanayi bölgesi bulunduğunu ve Akovalıların bir kısmının tarım, bir kısmının hayvancılık bir kısmının ise sanayide üretim yaptığını söyleyen muhtar Şingilli köyde göç yaşanmadığını ve gençlerin köyüne bağlı olduğunu dile getirdi. Köyde yenisi yapılacağı söylenerek düğün salonu, çocuk parkı ve Atatürk büstünün yıkıldığını belirten Şingilli, yıkılanların virane halde bırakıldığını, yatırım yapılmak yerine var olanların bile yıkıldığını kaydetti.

Şingilli: “Yağmurlu havalarda çocuklar okula gitmekte zorlanıyor”

Akova’da bazı yolların oldukça sorunlu olduğunu dile getiren muhtar Osman Şingilli, yağmurlu havalarda çocukların okula gidemez durumda olduğunu, farklı yollardan geçerek yolu uzatmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Hayvancıların ağıllarındaki su sorununun yıllardan beri devam ettiğini kaydeden Şingilli, ova yollarının da kullanılmaz halde olduğunu söyledi.

“Akova 1’inci ligde yer alan civardaki tek takımdı, kulüp kapatıldı”

Köyün gençlerinin spor sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu söyleyen muhtar Osman Şingilli, Akova’nın civar köyler arasında 1’inci ligde yer alan tek köy olmasına rağmen kulüpteki sorunlar ve maddi imkansızlıklar nedeni ile kulübün kapatıldığını anımsattı. Yine bölge de tek çim sahaya sahip olan Akova’nın spora ve futbola çok önem verdiklerini ifade eden Şingilli, sahanın yapılması için bir çok mücadele verilmesine rağmen kulübün kapatılması  ile sahanın atıl durumda bakımsız kaldığını kaydetti. Akova’da gençlerin kendini geliştirebileceği sosyal aktivite alanının kalmadığını belirten muhtar Şingirli, sadece Akova Kadınlar Derneği’nin aktif olarak faaliyetlerde bulunduğunu ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör