Hükümet ince av ile ilgili tarihleri yeniden düzenledi

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Hükümet ince av ile ilgili tarihleri yeniden düzenledi

Hükümet ince av ile ilgili tarihleri yeniden düzenledi

Hükümet ince av ile ilgili tarihleri yeniden düzenledi.

Hükümet ince av ile ilgili tarihleri yeniden düzenledi
A- A A+

Geçtiğimiz günlerde bu Pazar günü başlayacağı ilan edilen 'ince av' ile ilgili olarak, Sivil Toplum Örgütleri'nden gelen tepkileri dikkate alan hükümet yetkilileri, ince av tarihini erteledi.

Yapılan yeni düzenlemeye göre, avcılar 1 – 4 – 8 ve 11 Eylül tarihleri arasında avlanabilecek.

Karaderi: "Avlanmanın engellenmesine izin vermeyeceğiz"

Avcılık Federasyonu Başkanı Aysın Karaderi, avcıların aylarca sabırsızlıkla beklediği ve yasal hakkı olan avlanma hakkının engellenmesine izin vermeyeceklerini belirterek, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığından yapılan ve "avcının yasal avlanma hakkını elinden almayı amaçlayan talihsiz açıklama" olarak niteledikleri açıklamanın düzeltilmesi çağrısında bulundu.

Karaderi, Avcılık Federasyonu olarak, İçişleri Bakanı Gülsün Yücel'in, Bakanlar Kurulu kararı olmadan İkinci İnce Av'ın ertelendiği konusunda yaptığı açıklamaları "talihsiz ve yersiz" bulup "ibretle kınadıklarını" da ifade ederek, her türlü eylemi yapabileceklerini bildirdi.

Avcılık Federasyonu Başkanı Karaderi konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun 7 Ağustos tarihli toplantısında onaylanan bir kararın, "Bakanlar Kurulu kararı olmadan nasıl ve hangi yetki ile" iptal edildiğini sordu.

Karaderi, neyin değiştiğinin ve avın niye ertelendiğinin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

Avın ertelenmesinin; yasalara göre doğal afet, salgın hastalık riski ve benzeri amaçlarla kaldırılabileceği yorumunda bulunan Karaderi, "havaların sıcak olduğunun" gerekçe gösterilmesine atfen, zorla kimsenin ava götürülmediğine dikkat çekti.

Karaderi, 20 bin avcının yasal hakkı olan avlanma hakkını, kimsenin engellemesine izin vermeyeceğini ve bunun için her türlü eyleme gidebileceğini belirterek, bakan Yücel'i açıklamasını düzeltmeye çağırdı.

Sarpten: "İnce avı erteleme kararı; bilim ve aklın gereğidir"

Bakanlar Kurulu'nun önceki gün aldığı ince avın Ağustos'da açılması yönündeki hatalı kararını uyarılarımızı dikkate alarak yeniden gözden geçirmesi ve bu yönde bazı adımlar atması tarafımızdan takdirle karşılanmıştır.

Bilinmelidir ki, hükümetimizin sergilediği bu tavır bir geri adım değil, geçmiş hükümetlerde özlenen ve gelecek hükümetlerden de beklenen erdemli bir duruştur. Çünkü, her ne koşulda olursa olsun sivil toplumun sesine kulak tıkamayan bir hükümet halkın hükümeti olabilir.

Bu çerçevede, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel'in, 18 Ağustos Pazar günü başlaması kararlaştırılan İnce Av tarihinin, ''çevre örgütlerinden gelen tepkiler üzerine 1 Eylül'e ertelenmesi'' yönünde bugün yeniden Bakanlar Kurulu kararı üretileceğini açıklamıştır. Böyle bir kararın alınmasıyla doğal yaşam ve yaban hayatı bir nebze de olsa nefes alma imkanı bulacak, şu an yuvada olan birçok kuş olumlu etkilenecek ve yaşama şansı

Bununla birlikte, hükümetin aldığı hatalı karar sonucu uyarılarımızı bir ölçüde olsa da dikkate alarak sadece av tarihini ertelemesini dahi kabullenemeyen ve çevre örgütlerine hakaretler yağdıran Avcılık Federsyonu başkanlığını yönetimini sağduyuya davet ediyoruz. Avcılık Federasyonu Başkanı Aysın Karaderi'nin "Biz bu kararı kabul etmiyoruz. Pazar günü 20 bin avcı ovalarda olacak. İçişleri bakanlığı üç tane çevreci yüzünden bunu erteliyorsa gelsin 20 bin tane avcıyı içeri alsın" şeklindeki açıklamalarını ise ''talihsizlik'' olarak nitelendiriyoruz.

İşte, ülkemizde av hayvanlarını yıldan yıla tükenişe sürükleyen zihniyet tam da budur! Akıl ve bilim yok, baskı ve tehdit çok... Oysa bizler, gerçek avcıların her zaman çevreye duyarlı kişiler olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu doğrultuda çok sayıda avcının da olumlu bulduğu erteleme kararına federasyon yönetimin de saygı duyarak hareket etmesini bekliyor, ülkemizdeki avcılığı çıkmaza sürükleyen ve yaban hayatını tehlikeye sokan bu zihniyetten derhal kurtulmasını temenni ediyoruz.

Hasan SARPTEN

Yönetim Kurulu adına

(Başkan)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri