Biyologlar Derneği: "5 Haziran kutlama değil uyarı günü"

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.62

7.79

$

6.86

Biyologlar Derneği: "5 Haziran kutlama değil uyarı günü"

Biyologlar Derneği: "5 Haziran kutlama değil uyarı günü"

KKTC Biyologlar Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili bir mesaj yayımlayarak, günün 'kutlama' değil 'uyarı günü' olması gerektiğini açıkladı.

Biyologlar Derneği: "5 Haziran kutlama değil uyarı günü"
A- A A+

Kıbrıs Postası - ULAŞ BARIŞ

KKTC Biyologlar Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili bir mesaj yayımlayarak, günün 'kutlama' değil 'uyarı günü' olması gerektiğini açıkladı.

5 Haziran'ın, 1972 yılında İsveç'te yapılan çevre konferansında kutlanma kararı alındığını ancak o günden beri bir türlü kutlama yapılamadığını vurgulayan dernek, bunun aksine o tarihten beri dünya üzerinde meydana gelen tahribatın boyutunun son 4.5 milyar yılda yaşanmadığının altını çizdi.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

"1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla, 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmesinin ardından neredeyse 50 yıl geçmiş olmasına karşın, çevre günü bir türlü kutlanamıyor. Aksine, son 50 yılda yaşananların dünyada yarattığı tahribat dünyanın var olduğu ondan önceki 4,5 milyar yılda görülmemiştir. Geldiğimiz noktada, doğanın kendi kendini yenileyerek bize doğal nimetlerini sunmaya devam edebilmesi ve bunun dengelerini sürdürebilmesi, ancak bizim ona bu şansı vermemizle olasıdır. İnsanların eve kapanmak zorunda kaldığı Koronavirüs pandemisi genelde dünya ülkelerine özelde ise ülkemize bunu gösteren en önemli örnektir.

Ne var ki, normalleşme sürecinin başlaması sonrasında bu kötü tecrübeden ülke olarak hiçbir ders almadığımız ortadadır. Öyle ki, salgın öncesi yasalara aykırı davranarak imar planına imza atmayan bir anlayışın, salgın sonrası ilk açılımı ‘‘inşaat’’ sekötörüyle başlatmış olması şaşılacak bir durum değildir. Hal böyle iken, orman yangınlarına karşı tedbir almayan ve anıt zeytin ağaçlarının küle dönmesine syirci kalan, kanalizasyon alt yapısını bir türlü oluşturamayan ama lağım sularının denizlere boşaltılmasına göz yuman bir anlayışın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevreye ne kadar çok önem verdiğini anlatan içi boş cümleler kurması şaşırtıcı mıdır? Kesinlikle, değildir!

Ne yazık ki, çevre politikalarının oy getirmediği bir ortamda çevrenin korunması yönetenlerin öncelikli politikaları arasında hiçbir zaman yer almayacaktır. Unutmayalım ki, Kıbrıs Türk halkı olarak artık ülkemizin en büyük sorununun ‘‘çevre sorunu’’ olduğunu görmezden gelmeye devam eder ve yönetenlerden bu sorunlara acil çözümler talep etmezsek çocuklarımıza üzerinede mutlu ve sağlıklı yaşayabilecekleri bir coğrafya bırakamayacağız. Buradan hareketle, ‘‘sağlıklı bir çevrede yaşam hakkının’’ anayasal bir zorunluluk olduğunu bir kez daha hatırlatırız. Bu nedenle, 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’nün bir ‘‘KUTLAMA’’ günü değil, ‘‘UYARI’’ günü olarak algılanması gerektiğini bir kez daha yüksek sesle dile getir ve halkın oylarıyla iş başına gelenleri bu sese kulak vermeye çağırırız."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri