DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 3 dak.

Metehan Bölgesi’ne atılan tehlikeli atıklar toplatıldı

Metehan Bölgesi’ne atılan tehlikeli atıklar toplatıldı

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Metehan Bölgesi’ne atılan tehlikeli atıkların toplatıldığını açıkladı.

Yayın Tarihi: 01/04/21 16:15
okuma süresi: 3 dak.
Metehan Bölgesi’ne atılan tehlikeli atıklar toplatıldı
A- A A+

Metehan Bölgesi’ne atılan tehlikeli atıklar, Çevre Dairesi Personeli tarafından toplatıldı...

Metehan Bölgesi’ndeki tarihi geçmiş ilaç atıkları ile ilgili bir basın yayın organında çıkan haberin ardından Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi harekete geçti, Çevre Koruma Dairesi soruşturma memurları tarafından yerinde inceleme gerçekleştirildi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma Dairesi personellerince yapılan inceleme sonucunda, tarihi geçmiş ilaçların, evsel atıklarla beraber, boş bir arzıye atıldığı tesbit edildi.

Bakanlık açıklamasında tarihi geçmiş ilaçların tehlikeli atık statüsünde olduğu belirtilerek, "Tehlikeli atıkların, atık imha tesislerinde bertaraf edilmesi gerekmektedir. Evsel atıklarla birlikte çöpe karışan ilaçlar kimyasal maddelerdir. Hem çöpü toplayanlara hem de çevrede yaşayan insanlara zarar verirken, suya ve toprağa karışmasının ayrıca insan sağlığı açısından büyük bir tehlike arz etmektedir" denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamı şöyle:

“'Kirleten Öder Prensibi' çerçevesinde tehlikeli atık sınıfına giren atıkların, kirletici tarafından bertarafının yapılması 18/2012 Sayılı Çevre Yasası tahtında yasal zorunluluk olmasına karşın, yukarıda belirtilen çevreye ve insan sağlığı açısından ciddi risk teşkil eden tehlikeli atıklar, bir defaya mahsus olarak, Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi Personeli tarafıdnan toplatılarak, tehlikeli atık depolama tesisine gönderilmiştir.

Tüm atıkların alıcı ortama atılmasının yasak olması ve 18/2012 Sayılı Çevre Yasası hükmünde cezai müyedesinin bulunmasının yanı sıra, özellikle tarihi geçmiş ilaçların Çevre Yasası tahtında tehlikeli atık (Tehlikeli atık, zehirli, zararlı, aşındırıcı, tahriş edici, karsinojenik, üreme açısından zehirleyici, genetik mütasyona yol açabilecek ve eko-toksik olma gibi tehlikeli özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip atıklar) niteliğinde olması nedeni ile çevreye atılmasının yasak olduğunu bir kez daha hatırlatarak, tüm ilgili çevrelerin daha duyarlı olması gerekliliğini vurguluyoruz."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör