DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 3 dak.

Şam rejiminden kamu hazinesi için köpek sahiplerine yeni vergi

Şam rejiminden kamu hazinesi için köpek sahiplerine yeni vergi

Şam rejiminin Suriye’de kamu gelirlerini iyileştirme ve vergileri artırma çabaları kapsamında, çiftlik hayvanlarını ve mahsulleri korumak için alınan köpekler hariç olmak üzere, köpek yetiştiriciliğinde köpek başına yılda 15 bin Suriye lirası (4,5 dolar) oranında yeni bir vergi getirdi.

Yayın Tarihi: 29/12/21 18:52
okuma süresi: 3 dak.
Şam rejiminden kamu hazinesi için köpek sahiplerine yeni vergi
A- A A+

Söz konusu vergi, Devlet Başkanlığı tarafından çıkarılan ve tüm mali kanunları tanımlayan, yeni bir maliye yasası uyarınca getirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın pazartesi günü aktardığına göre, yeni yasa, emlak, ulaşım ve liman ücretleri de dahil olmak üzere birçok hizmete yönelik belirli kotaları aşanlara yıllık yeni ödemeler getirdi. Yeni vergi uygulamasına göre, çiftlik hayvanlarını ve mahsulleri korumak için alınan köpekler hariç olmak üzere, özel olarak alınan her köpek başına 15 bin Suriye lirası ödenmesi gerekiyor.

Ayrıca ödeme karşılığında her yıl köpekleri için numaralı bir belge verilirken, tüm sokak köpekleri belgesiz olarak kilit altına alınması ve 48 saat içinde sahibi çıkmazsa veya köpeğin sahibinin belirtilen ücreti ödediği kanıtlanmazsa köpeğin satılmasını gerektiriyor. Başta Şam olmak üzere Suriye genelinde savaş yıllarında evlerde köpek ve kedi besleme durumu önemli oranda arttı. Bu fenomen, zenginler için nadir bulunan köpek türleri ile zenginliklerini sergileme fırsatı verirken bazıları için bir köpek veya kedi sahiplenmek, yalnızlığı ve terörü dağıtmak için psikolojik bir ihtiyaç olmuştu. Bununla birlikte, Suriye’de herhangi bir sebeple sitelerde köpek beslenmesini yasaklayan bir yasanın yanı sırada, çevreden şikayet gelmesi durumunda sokağa çıkartılması hatta evde büyütülmesi de yasaklayan bir yasa da bulunuyor.

Şam’da köpek sahibi biri “Bütün dünya sizi terk ettiğinde, evcil hayvanınız tüm dünyanız olur” ifadelerini kullanırken, son yıllarda insanların evcil hayvan yetiştirmenin önemine ilişkin farkındalığının arttığını ve bu durumun savaş sırasında Suriye’de yaygın hale gelen köpek ve evcil hayvan ticaretine de yansıdığını belirtti. Ülkede hayvanları çiftleştirerek çoğaltan çiftliklerin ve ithal edilen köpekleri yeniden ihraç eden çiftlerin olduğunu ayrıca iki çiftlikte polis köpeklerinin yetiştirildiğini ve bu köpeklerin fiyatlarının bazen 2 bin doları aştığına dikkat çekti. Bazı rakamlara göre, Suriye yılda yaklaşık bin köpek ithal ederken, 6 ila 7 bin köpek ihraç ediyor.

Ülkedeki köpek sayısı ile ilgi olarak kesin bir bilgi bulunmuyor ve ithal edilen köpeklerin fiyatları 100 ila 2 bin dolar arasında değişiyor. Suriye’deki hayvan yetiştiricileri, yoksulluğun artması ve yoksulların kişilerin çoğunun, yetersiz öğünleri için gerekli besleyici proteini almak için kemik almaya yönelmesi sebebiyle evcil hayvanlara özel yem sıkıntısı çekiyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.