DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 3 dak.

Karaağaç-Alevkayası bölgesindeki alageyikler… Basat: Ülkeye kaçak olarak getirildiler

Karaağaç-Alevkayası bölgesindeki alageyikler… Basat: Ülkeye kaçak olarak getirildiler

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, yaklaşık 4 gündür Karaağaç-Alevkayası bölgesinde görülen alageyikler hakkında yaptığı açıklamada, hayvanların ülkeye kaçak olarak getirildiğini belirtti ve kimin getirdiğini bildiklerini söyledi.

Yayın Tarihi: 15/09/22 17:50
Güncelleme Tarihi: 15/09/22 20:25
okuma süresi: 3 dak.
Karaağaç-Alevkayası bölgesindeki alageyikler… Basat: Ülkeye kaçak olarak getirildiler
Sosyal Medya
A- A A+

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, yaklaşık 4 gündür Karaağaç-Alevkayası bölgesinde görülen alageyikler hakkında sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Basat, alageyiklerden haberleri olduğunu ifade ederek, konuya ilişkin yüzlerce mesaj aldıklarını belirtti, sık sorulan sorulara toplu cevap verdi.

Basat, alageyiklerin ülkeye izin alınmadan kaçak olarak getirildiklerini, gümrük ve hayvan refahı yasalarının çiğnenerek mağdur edildiklerini söyledi, “Onlar için standartlara uygun yaşam alanı da yapılmadığı için kaçmışlar ve şu anda doğada kendi başlarına hayatlarını idame etmek mecburiyetinde bırakılmışlar” ifadelerini kullandı.

Alageyiklerin bu doğanın canlısı, muflon ve ceylan olmadıklarını belirten Basat, “Doğada olmaları ve doğada yaşamaları uygun değil...” dedi.

“YETKİLİ KURUM VETERİNER DAİRESİDİR”

“Veteriner Dairesi, Çevre Koruma Dairesi ve Orman Dairesi konu hakkında bilgilendirildiler” diyen Basat, şöyle devam etti:

“Taşkent Doğa Parkı bu hayvanların başına bir şey gelmeden yakalanmaları konusunda çalışmaları yapıyor. Hayır, yakalanmaları kolay değil, ama yakalanacaklar, uzman ekiplerimiz bu konularda tecrübeli.

Hayır, ben şahsen avcıların bu hayvana tehdit olduklarını düşünmüyorum. Eğer aksi bir durum olsaydı dağlarda ne keçi ne de Karpaz'da eşek kalırdı.

Yakalandıktan sonra önce DoğaPark'a gelip karantina'ya girecekler. El konulup DoğaPark'a teslim edilen tüm hayvanlar gibi bu hayvanların da mülki sahibi devlettir.

Veteriner Dairesi bu hayvanların bakımının DoğaPark tarafından üstlenilmesini rica edebilir, ya da farklı bir karar üretebilir. Yetkili kurum Veteriner Dairesidir. Bugüne kadar biz her zaman gelen bu tip talepleri kabul ettik. Merkezimizde zaten benzer şartlarda ülkeye sokulmuş geyik vardır.

Bu ve bunun gibi durumlarda hayvanların yakalanması, karantina masrafları ve eğer DoğaPark'da kalacaklarsa yaşam alanı oluşturulması ve besin ihtiyacı gibi tüm masraflarını DoğaPark karşılıyor, bu konuda herhangi bir maddi destek yoktur.

Evet, bu hayvanları bu ülkeye kimin kaçak olarak getirdiğini biliyoruz.

Evet, ideal bir ülkede bu masrafların bu hayvanları ülkeye kaçak olarak sokan kişi tarafından karşılanması gerekiyor, ama ülkemizde bu yönde bir karar bugüne kadar çıkmadı.

Hayır, ben şahsen Veteriner Dairesinin bu hayvanları kaçak olarak ülkeye sokan kişiye iade yaparak onu ödüllendireceğini düşünmüyorum. Öyle olsa herkes hayvanı kaçak getirsin, sonra yakalanınca izin alsın...”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör