DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 3 dak.

İngiliz deniz yılanları, Ukrayna ile savaşında Rusya'ya nasıl yardımcı oluyor?

İngiliz deniz yılanları, Ukrayna ile savaşında Rusya'ya nasıl yardımcı oluyor?

Yaban hayatı kuruluşları, yılan balıklarının Çin'e yiyecek olarak satılabileceği korkusuyla İngiltere'yi Rusya'daki koruma projelerinden yılan balıklarını yasaklamaya çağırıyor.

Yayın Tarihi: 10/03/23 15:30
okuma süresi: 3 dak.
İngiliz deniz yılanları, Ukrayna ile savaşında Rusya'ya nasıl yardımcı oluyor?
A- A A+

Çağrı, Kaliningrad'a yarım milyon deniz yılanı sevkiyatı yapıldıktan sonra yapıldı. Şarku’l Avsat’ın Independent'ten aktardığı habere göre birçok dernek, Rusya'nın bu satışlardan elde ettiği kârın Ukrayna savaşını finanse edebileceğini savunuyor.

Wildlife and Countryside Link,  Marine Conservation Society, Deniz Çevresini Koruma Derneği ve Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi (Defra) uygun önlemlerin alınması talebinde bulundu.

İddialar, her yıl yüz milyonlarca yavru balığın ortaya çıkmasına rağmen, Avrupa yılan balığı popülasyonlarının son kırk yılda yüzde 90 oranında azaldığı bu balık türünü düşüşünün  ardından koruma çağrıları arttı.

Wildlife and Countryside Link'in CEO'su Dr. Richard Penwell  Independent'a yaptığı açıklamada, “Avrupa deniz yılanları, son 40 yılda sayıları yüzde 95'ten fazla azalan, nesli tükenmekte olan bir tür.  Yılan balığının sayısının azalması aynı zamanda balaban ve balıkkartalı gibi nadir kuşların daha az yiyecek bulması demek” ifadelerini kullandı.

Penwell, son yıllardaki yasadışı ihracat pazarı nedeniyle yılanbalığı sayısındaki düşüşün daha da kötüleştiğine atıfta bulunarak, Birleşik Krallık yetkililerinin, deniz yılanlarının gıda ve geleneksel tıp için yasa dışı ihracat ticaretini önlemek için uluslararası yükümlülükleri yerine getirmek için çok çalıştığını vurguladı.

Yasadışı ticaretin devam edebileceği endişesiyle Rusya'nın yılanbalığı ihracatının önlenebileceğini söyleyen Penwell, Defra’nın yaban hayatı suç açığını kapatmak ve tehdit altındaki Avrupa deniz yılanının korunmasını desteklemek için hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bahsi geçen kuruluşlar, deniz yılanlarının göçü önleyen nehirlerdeki bariyerlerden ve ayrıca yıllık 3 milyar sterlin değerinde bir suç ticareti olan Asya'ya kaçakçılıktan etkilendiğini belirtti.

Nesli tükenmekte olan bir türler anlaşmasına göre, yılan balıklarının sayılarının düşük olduğu yerlerde yeniden stoklanması şartıyla ticarete izin veriyor.

Ancak sürdürülebilir yılan balığı grubundan Andrew Kerr'e göre, kar marjları yükseldikçe, kuralları çiğnemek ve bu yılan balıklarını Çin'e satmak için teşvikler var.

Kerr, “Ukrayna'daki Rus savaşı geliştiğine göre burada açık riskler var. Şu soru sorulmalı: Birleşik Krallık, bu ticaretin Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşını finanse etmek için kullanılmamasını nasıl sağlayabilir?” dedi.

Defra sözcüsü ise, “Yılan balıklarını (korunan türler) korumak için yürürlükte olan güçlü kurallarımız ve yasalarımız var. Bunları ihraç etmeye yönelik tüm başvurular Birleşik Krallık yetkilileri tarafından kapsamlı bir şekilde inceleniyor. Herhangi bir yasa dışı insan ticareti raporu çok ciddiye alınıyor ve tamamen soruşturuluyor” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.