DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 5 dak.

Akdeniz’in mavi ormanları: Avrupa deniz çayırlarını korumaya aldı

Akdeniz’in mavi ormanları: Avrupa deniz çayırlarını korumaya aldı

İklim değişikliğiyle mücadelede Amazon ormanlarından daha etkili olan posidonia bitkisi, su altında yaşayan bitki popülasyonunun üçte ikisine ev sahipliği yapan Korsika'da küresel çevre savunucularının dikkat çektiği gibi korunması gereken bir mücevher.

Yayın Tarihi: 15/05/23 14:20
okuma süresi: 5 dak.
Akdeniz’in mavi ormanları: Avrupa deniz çayırlarını korumaya aldı

WWF Fransa Deniz Mekansal Planlama Başkanı Catherine Biant, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Akdeniz kıyılarında, yalnızca 3 ülke, Fransa, İspanya ve Hırvatistan, Posidonia'nın yosunlarına tekne bağlamayı yasaklayan yasalara sahip. Söz konusu bağlamalar bu "mavi ormanların" tüm bölümlerini parçalayabilir.

Deniz çayırı yatakları, balıklar için yaşam alanı ve erozyondan korunma merkezleridir. Ancak aynı zamanda küresel ısınmanın ana nedenlerinden biri olan sera gazı karbonu emme görevi görürler. Bu çayırlar Akdeniz'de 2 ile 2,3 milyon hektar arasında bir alanı kaplıyor ve yüz yıl önce posidonianın yüzde 10 ila 30'u bölgede kaybolduktan sonra tamamen korunmaya muhtaç halde.

Yakın zamanlarda Ajaccio’da Akdeniz Posidonia Ağı (MPN) aktivistlerinin katıldığı toplantıda Korsika adası yetkilileriyle yapılan görüşmeye dayanarak, Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi François Alfonsi şunları söyledi: “Posidonia sadece Akdeniz'de bulunur ve bugün dünyadaki karbondioksiti dengelemenin en etkili yolu.”

Alfonsi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Posidonio’nun bir hektarlık alanının emdiği karbondioksit miktarı, Amazon’un bir hektarının emdiğinden 4 kat daha fazla ve Korsika'daki karbondioksit emisyonlarının yüzde 15’i adayı çevreleyen deniz çayırları tarafından gerçekleştiriliyor."

MPN, gemi demirlerinin etkisine ilişkin düzenlenen Avrupa sempozyumunun ardından Fransa ve İspanya'nın girişimiyle 2019 yılında Atina'da kuruldu. MPN’nin Avrupa Birliği, Akdeniz çevresindeki 21 ülkeden 12'si ve büyük uluslararası çevre kuruluşları da dahil olmak üzere yaklaşık 60 üyesi bulunmakta.

MPN Ofis Müdürü Frederic Villiers'in AFP’ye yaptığı açıklamaya göre, “Faaliyetleri Fransız Biyolojik Çeşitlilik Ofisi tarafından koordine edilen bu ağ, 2030 yılına kadar otların yüzde 100'ünü koruma özel hedefine sahip.”

Villiers, açıklamalarına şöyle devam etti: “Amaç, Akdeniz'deki deniz yosunlarının varlığı ve maruz kaldıkları baskılar hakkında tam bir bilgi sahibi olmak, sonra onları korumak için önlemler almak.” Öncelikler, “haritalamanın tamamlanması”, “en çok ihtiyaç duyan ülkelerde şamandıraların hızla kurulması (böylece tekneler suya demir atmadan yanaşabilir)” ve bir ülkeden diğerine birleşik sistemler olması.

Catherine Biant, “Korsika, Akdeniz kıyısındaki Posidonia'nın yüzde 66’sını barındırıyor ve yirminci yüzyılın doksanlarından beri tüm bir bölgenin ilk haritasının çıkarılmasıyla (bu bitkilerin) araştırılmasında öncü bir role sahip” açıklamasında bulundu.

Tüm İspanya'daki deniz çayırı alanların yüzde 50'sini içeren Balear Adaları da bu alanda öncüydü.

Balear Adaları özerk hükümetinin dış ilişkilerden sorumlu yöneticisi Anthony Vicens e Vicens AFP’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Somut olarak, tüm deniz otu yataklarında, tamamen korunan yüksek çevresel kaliteye sahip olanlar ile daha düşük kaliteye sahip olanlar arasında ayrım yapan kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdik. Bu bağlamda, Akdeniz’deki bu eşsiz ekosistemi korumak için 2018 yılından bu yana alınan önlemleri detaylandırarak, şamandıra bağlama ile demirleme faaliyeti mümkün.”

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre yetkili, “En yenilikçi yönün, eğlence amaçlı kayıkçıları Posidonia'nın önemi hakkında bilgilendirmek için bir izleme ve yardım hizmetinin kurulması olduğunu, 2022 yılında 18 botla donatılan servisin 201 bin 832 operasyon gerçekleştirdiğine” işaret etti.

Yetkili, “Ancak sadece Avrupa Akdeniz seviyesinde değil, başka yerlerde de çaba göstermezsek, Balear Adaları'ndaki bu ekosistemi korumanın etkili bir faydası yok” açıklamasında bulundu. Bunun yanında, “Aynı zamanda Fas ve Doğu Akdeniz bölgelerinde de Ağ’ın faaliyetleri dahilinde iyi uygulamaların paylaşılmasıyla ilgili” övgü dolu sözler söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.