KİŞİSEL BAKIM
okuma süresi: 7 dak.

Erkekler için evde saç kesiminin püf noktaları

Erkekler için evde saç kesiminin püf noktaları

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Salgın nedeniyle berberler ve kuaförler kapatıldı. Berbersiz kalan erkekler evde saç kesiminin yollarını arıyor.

Yayın Tarihi: 13/04/20 17:28
Güncelleme Tarihi: 13/04/20 17:44
okuma süresi: 7 dak.
Erkekler için evde saç kesiminin püf noktaları

Evde izolasyonun önemli olduğu bu dönemde, kişisel bakımları ve saç kesimlerini evde yapmaya başlayan pek çok kişi, güzelliklerini muhafaza etmenin yollarını aramaya başladı. Berberlerin kapanmasıyla birlikte erkekler evde saç kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını araştırıyor.

EVDE ERKEK SAÇ KESİMİ NASIL YAPILIR?

Uzmanlar saç kesimin püf noktalarını anlattı. Kesim için, öncelikle saçın temiz olmasının gerektiğini belirten uzmanlar,  “saç temizse ve dolaşık değilse daha kolay kesilir” diyor.

Mümkünse, kafanın arkasını görebilmek için ikinci bir ayna ayarlamanın iyi olacağını söyleyen uzmanlar, “arka duvara asılı bir ayna olabileceği gibi, başka birinin tutacağı bir el aynası da olabilir” diyor.

İşte saç kesme teknikleri;

“Saç kaşın üzerinden geriye tarayarak bir çizgi oluşturulur, sonra bu hatla kulak arasında kalan kısım aşağı doğru taranır. Başın diğer tarafı için de aynısı yapılır. Saç, doğal ayrım çizgisine bağlı kalarak ayrılmalıdır. Arkayı ve yanları keserken saç kesme makinesi kullanmak daha kolay olabilir. Düşük numaralı başlık kullanarak makine bıçağının ucuyla yanlar aşağıdan yukarı doğru kısaltılır. Yukarı tırmandıkça makinenin bıçağını eğerek saçın geri kalanıyla yumuşak bir geçiş elde edilebilir”

ARKAYI VE YANLARI MAKİNEYLE KES

1- Arkayı ve yanları keserken düşük ayarda saç kesme makinesini kullan. Acemiysen ya da basit bir saç kesimi istiyorsan arkaları ve yanları almada saç kesme makinesinin üstüne yoktur. Makineye takılarak saçı hangi uzunlukta kestiğini belirleyen başlıklardan düşük ayarlıyı seç ki azar azar kesebilesin.

2- Başının iki yanından başla. Düşük numaralı başlık kullan ve makinenin bıçağının ucuyla yanları aşağıdan yukarı doğru kısalt. Yukarı tırmandıkça makinenin bıçağını eğerek saçının geri kalanıyla yumuşak bir geçiş elde edebilirsin.

  • Saçın çıkış yönünün tersine gidersen daha düzgün kesersin.
  • Bazı saç kesme makinelerinin kulakların üstünü ve kenarını kesmek için özel başlıkları oluyor. Eğer varsa, kulaklarının etrafını daha iyi tıraş etmek için kullanabilirsin.

3- Başının arka tarafına geç. Yanları kestikten sonra başının arkasındaki saçları da tıpkı yanlara yaptığın gibi aşağıdan başlayıp yukarı doğru kes. Düzgün kestiğinden emin olmak için arkana bir ayna koy ya da bir arkadaşın aynayı tutsun ki nasıl gittiğini gör.

  • Evde basit saç tıraşı yaparken saçının yanlarını da arkasını da makinenin aynı numaralı başlığıyla kes.

4- Yumuşak geçiş için her kesimden sonra makineyi kaldır. Arkayı ve yanları makineyle keserken başının üst yarısına yaklaştıkça makineyi hafifçe kaldır. Böylece yumuşak bir geçiş oluşur ve belirgin bir çizgi kalmamış olur.

  • Geçişin yumuşak olması için, makineyle saçını keserken yavaş yavaş ilerle.

ÜSTLERİ MAKASLA KISALT

1- Başının üst kısmı için saç makası kullan. Makine yerine saç makası kullanırsan saçını daha hassas biçimde kesebilir, daha hacimli görünmesini sağlayabilirsin. Saç makasını internetten ya da saç ürünleri satan mağazaların birçoğundan satın alabilirsin.

  • Saçını ev makasıyla kesme çünkü hata yapma olasılığın artar.

2- Üstleri kısımlara ayırarak kes. Başının üst kısmındaki saçları tarakla ya da parmaklarınla kaldır. Küçük bölümler halinde yavaş yavaş ve dikkatlice kesersen temiz ve düzgün görünür.

  • Saçının üst kısmındaki makas izleri yanlardakilerden daha belirgin olacaktır.
  • Saçının tepesini, yani taç kısmını keserken dikkatli ol, genelde burada başın geri kalanından daha hassas olmak gerekir.

3- Kâküllerin varsa saç makasıyla kes. Kâküllerini önce küçük kısımlara ayır. Bu kısımları, saçın kesmek istediğin kadarı taraktan dışarı çıkacak biçimde tara ve makasla kısalt.

SON RÖTUŞLARI YAP

1- Favorilerini istediğin uzunluğa getir. Favorileri saç kesme makinesiyle ya da tıraş bıçağıyla düzeltebilirsin. Uzun bırakacaksan kulak memesinin ucuyla aynı hizadan kes. Eğer daha kısa olsun istiyorsan elmacık kemiğinin hemen altındaki çukurun hizasından kesebilirsin.

  • Kısalttıktan sonra parmağını üzerinden gezdirip favorilerin düzgün olup olmadığına bak.

2- Enseyi kısalt. Ense kökündeki saçları saç ya da sakal kesme makinesiyle al. Yatay bir çizgiyle ense hattını belirle, sonra saçları giderek kısaltarak ense köküne kadar in.

  • El aynasıyla ense çizgisini kontrol edip düzgün ve eşit olup olmadığına bak.

3- Kestikten hemen sonra saçına şekil ver. Saçını kestikten sonra hep yaptığın gibi ayır ve şekil ver. Yeni tarzından memnun kalmadıysan saçını tekrar kes ya da büyük çaplı değişiklik istiyorsan berbere git.

  • Saçına şekil verirken gözüne hatalı kesilmiş ya da düzgün olmayan yerler çarparsa buraları tekrar düzelt.
#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.