YAŞAM
okuma süresi: 5 dak.

Kadir Suresi Türkçe Okunuşu, Kadir Suresi Nasıl Okunur ?

Kadir Suresi Okunuşu, Kadir Suresi Nasıl Okunur

Müslümanlar, kimi zaman ibadetlerini yerine getirmek, kimi zaman Allah’tan bolluk, bereket ve sağlık dilemek için dua eder. İslam dininde dualar oldukça önemlidir. Bu dualardan bir tanesi de Kadir Suresi’dir.

Yayın Tarihi: 29/06/22 10:58
okuma süresi: 5 dak.
Kadir Suresi Okunuşu, Kadir Suresi Nasıl Okunur
Yunus ÖZBEK
A- A A+

Kadir Suresi nasıl okunur? Kadir Suresi’nin faziletleri nelerdir?

Bizler de sizler için Kadir Suresi nasıl okunur? Kadir Suresi’nin faziletleri nelerdir? Kadir gecesi okunacak dualar hangileridir? sorularının cevaplarını bir araya getirdik?

 

KADİR SURESİ NEDİR?

Kadir Suresi’nde, Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olan Kadir Gecesi’nden bahsedilmektedir. Bu nedenle surenin adına Kadir Suresi denilmektedir. Kadir Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 97. suresidir ve 5 ayetten oluşmaktadır. Yaklaşık 30 kelimeden oluşan Kadir Suresi, kısa olması nedeniyle ezberlenmesi ve okunması kolay bir suredir.

 

KADİR SURESİ’NİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

İslam dininde, Allah’a ibadet etmek, namaz kılıp, dua etmek oldukça önemlidir. Her ibadetin ayrı bir önemi olduğu gibi her duanın da karşılığı farklıdır. İbadetlerini yerine getiren ve dini bütün olan bir kimse Kadir Suresi’ni okursa, Allah onun dileklerini kabul eder. Kişinin evine bereket girer ve kazancı artar. Ayrıca Kadir Suresi, okuyan kişiyi hastalıklardan ve belalardan uzak tutar. Hatta Kadir Suresi’ni okuyanların ‘Allah için savaşır gibi’ sevap kazandığı belirtilir.

 

ZENGİNLİK İÇİN KADİR SURESİ
Kadir Suresi, Yüce Allah’tan zenginlik istemek için de okunabilir. Kadir Suresi diğer ibadetlerle birleşince birçok mucize ortaya çıkabilir. Eğer kişi, Cuma namazının hemen ardından Allah rızası için 2 rekat namaz kılar ve bin defa Kadir Suresi’ni okursa, İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) rüyasında görür. İhtiyaç sahibi kimseler için zenginlik olan Kadir Suresi, hasta kimseler için de hastalığı def etmenin yollarından biridir.

 

KADİR SURESİ ABDESTSİZ OKUNABİLİR Mİ?

Temizlik İslam dini için oldukça önemlidir. Bu nedenle birçok ibadetten önce kişinin abdest alması gerekir. Kişi Kadir Suresi okuyacak ise abdest zorunluluğu 2 farklı şekildedir. Eğer ezbere bilen bir kişi ise Kadir Suresi’ni namaz abdestine ihtiyaç duymadan okuyabilmektedir. Ancak Kadir Suresi, Kur’an-ı Kerim’den okunacaksa, kişinin namaz abdestini alması ve sureyi o şekilde okuması gerekmektedir.

 

KADİR GECESİ OKUNACAK DUALAR
Kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’de yer alan sureler ibadetler esnasında okunabilir. Ancak bazı dualar özellikle bazı durumlarda ve bazı günlerde daha faziletlidir. Bu günlerden bir tanesi de Kur’an-ı Kerim’in Allah tarafından, vahiy meleği Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e (s.a.v.) indirildiği gün olan Kadir Gecesi’dir. Bu gecede okunması tavsiye edilen bazı dualar vardır. Bu duaların başında ise Yasin Suresi, Tebareke, Amme, Kadir Suresi ve İnşirah Suresi gelir.

 

KADİR SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU
Kadir Suresi’nin okunuşu şöyle; İnna enzelnahü fiy leyletilkadr, Ve ma edrake ma leyletülkadr, Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr, Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr, Selamün hiye hatta matle'ılfecr.

Kadir Suresi Anlamı (Diyanet Meali)

Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir Suresi Anlamı ve Önemi

İmam Malik’e aktarılan bir rivayete göre, “Hz. Muhammed’e ümmetinin ömrü gösterilmiş ancak Resulullah bu ömrü önceki ümmetlerinkine kıyasla kısa bulmuş. Ümmetinin amelde kısa ömür ile diğerlerininkine yetişemeyeceğini düşünmüş. Bunun üzerine Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi’ni vermiştir.” (Muvatta)

Kadir suresi kuran'ı kerimin nazil olduğu gece olduğu için müslümanlar arasında ve islam dininde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

 

 

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.