YAŞAM
okuma süresi: 3 dak.

İş görüşmelerindeki en meşhur soruyu nasıl cevaplamalısınız?

İş görüşmelerindeki en meşhur soruyu nasıl cevaplamalısınız?

Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review’de yer alan, iletişim uzmanı Joel Schwartzberg imzalı makalede bu tür sorulara karşı şu üç temel yaklaşım önerildi...

Yayın Tarihi: 04/08/22 18:45
Güncelleme Tarihi: 04/08/22 19:03
okuma süresi: 3 dak.
İş görüşmelerindeki en meşhur soruyu nasıl cevaplamalısınız?
A- A A+

Bazen iş görüşmesindeki en zor sorular aynı zamanda en basit ve en doğrudan sorulardır.

Her zaman duymayı beklemeniz ve kesinlikle hazırlanmanız gereken en önemli soru kesinlikle şudur;

“Neden burada çalışmak istiyorsunuz?”

Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review’de yer alan, iletişim uzmanı Joel Schwartzberg imzalı makalede bu tür sorulara karşı şu üç temel yaklaşım önerildi;

1-İşverenin ürünü, hizmeti veya misyonu için kişisel tutkunuzu ifade edin.

2-Burada üstleneceğiniz sorumluluklardan neden keyif alacağınızı açıklayın.

3-Becerileri ve deneyiminiz doğrultusunda bu rolde nasıl başarılı olacağınızı dile getirin.

Makalede, “Cevabınızı kısa tuttuğunuz sürece bu üç yaklaşımın herhangi bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz” ifadelerine yer verildi.

Kılavuz olarak kullanılacak örnek yanıtlarla birlikte her bir yaklaşımın etkili bir şekilde nasıl ele alınacağı şu şekilde açıklandı;

“İşverenler, bir ürün, hizmet, misyon veya marka şeklinde olsun, yaptıkları şey konusunda tutkulu olduğunuzu bilmek ister. Tutkunuzu, genellikle web sitelerinde bulunabilen şirketin temel değerlerine de bağlayabilirsiniz.”

Peki bu çoşkuyu nasıl aktaracaksınız?

Aynı dergiden makalesi yayımlanan uzman Sabina Navaz ise, “Bir şey hakkında tutkulu olduğunuzda, bu hayatınızın diğer yönlerine yayılma eğilimindedir. Kendi hayatınızdaki bu örnekleri belirleyin ve görüşmeniz sırasında paylaşın. Kendi hayatınızdaki bu örnekleri belirleyin ve görüşmeniz sırasında paylaşın” tavsiyesinde bulundu.

Çalışmaktan keyif aldığımızda daha çok, daha iyi ve daha uzun süre çalıştığımız bir sır değil.

Ancak iş ve keyif almak arasındaki bu bağı açıklığa kavuşturmak sizin sorumluluğunuzdadır ve bunu yansıtan yanıtlar vermek gerekir.

İş görüşmesini yapan kişi sizi kim olduğunuz ve şu anda neler yapabileceğiniz konusunda işe alırken, gelecekte neler başarabileceğinizle de ilgilenir.

Sonuçta, sizi sadece işe almıyorlar, aynı zamanda size yatırım da yapıyorlar. Rolde başarılı olma ve büyüme yeteneğinize olan güveninizi ifade edin.

İş görüşmesinde “X’deki deneyimime bakıldığında, kendimi başarılı görüyorum” ve “Becerilerimi şirketinizde kullanmayı dört gözle bekliyorum” şeklinde cümleler kurun.

Anahtar, geçmiş deneyiminizin gelecekteki deneyiminizin başarısına nasıl katkıda bulunabileceğini açıklamaktır.

İş görüşmesinde neler söylenmez?

“Bu işi neden istiyorsun” sorusuna verdiğiniz yanıtlarda, başvurduğunuz işi maaşı, avantajları veya statüsü nedeniyle istediğinizi dile getirmeyin.

Gerçekten istediğiniz başka bir iş bulamadığınıza dair ifadeler de kullanmayın.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.