YAŞAM
okuma süresi: 3 dak.

BM: Dünyada 50 milyon kişi modern kölelik altında yaşıyor

BM: Dünyada 50 milyon kişi modern kölelik altında yaşıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü ve Uluslararası Göç Örgütü tarafından hazırlanan raporda 28 milyon insanın zorla çalıştırıldığı, 22 milyon insanın ise zorla evlendirildiği belirtildi

Yayın Tarihi: 12/09/22 21:45
okuma süresi: 3 dak.
BM: Dünyada 50 milyon kişi modern kölelik altında yaşıyor
A- A A+

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM), dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişinin modern kölelik altında yaşadığını açıkladı.

ILO ve IOM'un hazırladığı Modern Kölelik Üzerine Küresel Tahminler Raporu'nda, 2021'de modern kölelik, zorunlu evlilik ve zorla çalıştırılma verileri paylaşıldı.

28 MİLYON KİŞİ ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR, 22 MİLYON ZORLA EVLENDİRİLDİ

Raporda 2021 itibarıyla dünyada yaklaşık 50 milyon kişinin modern kölelik altında yaşamını sürdürdüğü belirtilirken bu kişilerin 28 milyonunun zorla çalıştırıldığı, 22 milyonunun ise zorla evlendirildiği kaydedildi.

Son 5 yılda modern kölelik altındaki kişi sayısının önemli miktarda arttığı ifade edilen raporda 2021'de modern kölelik altındaki kişilerin 2016'ya kıyasla 10 milyon daha fazla olduğu vurgulandı.

MODERN KÖLELİĞİN YÜZDE 52'Sİ ÜST ORTA VE YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELERDE

Modern köleliğin dünyanın hemen hemen her ülkesinde görüldüğü ve herhangi bir dini veya etnik bağlılıkla sınırlı kalmadığının altı çizilen raporda, zorla çalıştırılma ve evlilik vakalarının en az yüzde 52'sinin üst orta ve yüksek gelirli ülkelerde var olduğu bilgisi paylaşıldı.

Raporda, zorla çalıştırma vakalarının yüzde 86'sına özel sektörde rastlandığı, yüzde 14'ünün ise kamu sektöründe gerçekleştiği tespit edildi.

Göçmenlerin diğer gruplara kıyasla zorla çalıştırılmaya 3 kat daha fazla meyilli olduğu aktarıldığı raporda dünya genelinde zorla evlendirilme sayısının da ciddi oranda arttığı, 2016'dan 2021'e kadar 6,6 milyon kişinin zorla evlendirildiği bildirildi.

ULUSLARARASI CAMİA ORTAK ÇABA SARF ETMELİ

Raporda ifadelerine yer verilen IOM Genel Direktörü Antonia Vitorino, göçmenlerin modern kölelikte büyük bir oranı oluşturduğuna dikkati çekerek, "Rapor, bütün göçlerin güvenli ve düzenli olmasını temin etmenin ne kadar acil olduğunu göstermektedir" ifadesini kullandı.

Vitorino, göçmenlerin zorla çalıştırılma ve evlendirilmede artan eğilimin önüne geçilmesi için uluslararası camianın çaba sarf etmesi gerektiğini vurguladı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder ise modern köleliğin azaltılması için ulusal ve uluslararası tedbirlerin koordinasyon halinde olması gerektiğini belirterek, "Sendikalar, iş verenler, kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve sıradan vatandaşlar bu mücadelede kritik öneme sahip" açıklamasında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.