KİŞİSEL GELİŞİM
okuma süresi: 4 dak.

Tüm yönleriyle narsisizm: Nedenleri, belirtileri ve daha fazlası

Tüm yönleriyle narsisizm: Nedenleri, belirtileri ve daha fazlası

Yunan mitolojisindeki Narkissos'la ilgili hikayeyi herkes bilir: Narkissos, sevebileceği birini bulmak için dolaşan yakışıklı bir adamdır.

Yayın Tarihi: 12/07/18 08:41
okuma süresi: 4 dak.
Tüm yönleriyle narsisizm: Nedenleri, belirtileri ve daha fazlası
A- A A+
Ekho adında bir periyle karşılaşır, ancak onun aşkını reddeder. Daha sonra bir nehir kenarında kendi yansımasıyla karşılaşır ve ona aşık olur. Narkissos'un kendi görüntüsüne olan aşkı öyle büyür ki, ondan uzak kalamaz ve sonunda nehirde boğulur. Onun boğulduğu noktada bir çiçek biter. Bugün nergis adını verdiğimiz çiçek, bu çiçektir.

Bu mit, kişinin kendisini bazen zarar verici boyutlarda üstün görmesi şeklinde ifade edebileceğimiz narsisizmin ana fikrini aktarıyor. Psikolojik tanımı 'kendini üstün, abartılı görme' olan bu psikolojik durum, psikologlar tarafından araştırılıp sınıflandırılan bir özellikler grubudur. Narsist bireyler genellikle kendilerini farklı boyutlarda olmak üzere daha güzel, daha akıllı ve diğerlerinden daha önemli görüp özel davranılmayı hak ettiklerini düşünürler.

NARSİSİZMİN TÜRLERİ

Psikologlar narsisizmin iki biçimini kişilik özelliği olarak kabul ediyorlar: üstün ve hassas narsisizm. Bunlardan üstün narsisizm daha çok bilinir ve genellikle dışa dönüklük, baskınlık ve ilgi çekme isteğiyle karakterize edilir. Üstün narsistler, ilginin ve gücün peşindelerdir; lider olma arzusu duyarlar ve bunu onun getirdiği mevki ve ilgi için isterler. Hassas narsistler ise sessiz ve içe kapanık olabilirler. Kendilerini layık görme hisleri güçlüdür, ancak kendilerini kolayca tehdit altında hissedebilirler veya yetersiz görebilirler de.

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Narsisizmin daha uç bir biçimi olan narsist kişilik bozukluğu ise bir psikolojik rahatsızlık olarak sınıflandırılır. Daha çok erkeklerde görülen bu durum, bugün toplumun yüzde 1-2'sinde görülmektedir. Öte yandan bu teşhisin yalnızca yetişkinlere özel olduğunu da belirtmeliyiz. Çünkü gençler ve çocukların ben merkezci olması, gelişimlerinin doğal bir özelliğidir.

Narsist kişilik bozukluğunun en belirgin özellikleri; kendini üstün görmek, empati sorunu, hayranlık ve ilgi duyulma ihtiyacı olarak sıralanabilir. Tüm bunları gerçek bir psikolojik rahatsızlık yapansa bu özelliklerin kişinin hayatını ele geçirmesi ve ciddi sorunlar yaratmasıdır. Örneğin; narsist bireyler eşlerini ya da çocuklarını kendileri için bir ilgi ve hayranlık kaynağı olarak görebilir; narsist partnerler aldatma eğilimi gösterebilir.

NARSİSİZM NEREDEN KAYNAKLANIR?

İkizler üzerinde yapılan araştırmalara göre, narsisizmin güçlü bir genetik bileşeni mevcut. Ancak yine de hangi genlerin bu durumda rol oynadığını bilmiyoruz. Öte yandan bu durumda çevrenin de etkisi var. Ebeveynlerin çocuklarını sürekli el üstünde tutması, onların ileride narsist bireyler olmasına yol açabilir. Ayrıca soğuk ve kontrolcü ebeveynler de hassas narsisizme neden olabilir.

SOSYAL MEDYA VE NARSİSİZM

Son zamanlarda sosyal medya, kişilerin kendilerini gösterme fırsatlarını arttırmış olsa da, sosyal medyanın narsisizme yol açtığının kesin kanıtı olmadığını söylemekte yarar var. Sosyal medyanın yaptığı şey daha çok, narsistlere sosyal statü ve dikkat çekme olanağı vermek oldu.

NARSİSİZMDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Bu sorunun yanıtı ise evet. Kendi davranışlarının yansımasını dürüstçe görebilme, psikoterapi veya başkalarına merhamet göstermeye çabalamak narsist bireylerin bu sorundan kurtulmalarına yardımcı olabilir. Zor olansa, narsist kişilik bozukluğuna sahip kişilerin kendilerini iyileştirmeye çabalamalarında devam edebilmeleridir. Çünkü narsistler için kendine pek hoş olmayan bir açıdan bakmak zor olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.