GÖZDEN KAÇMAYANLAR
okuma süresi: 7 dak.

Ahmet Muratoğlu: Demokrasi, diplomasi ve eşitler arası ilişki ile her konunun üstesinden gelebiliriz

Ahmet Muratoğlu: Demokrasi, diplomasi ve eşitler arası ilişki ile her konunun üstesinden gelebiliriz

CTP Lefkoşa Milletvekili adayı Ahmet Muratoğlu, demokrasi, diplomasi ve eşitler arası ilişki ile her konunun üstesinden gelinebileceğini ifade etti.

Yayın Tarihi: 29/12/21 20:42
Güncelleme Tarihi: 29/12/21 21:05
okuma süresi: 7 dak.
Ahmet Muratoğlu: Demokrasi, diplomasi ve eşitler arası ilişki ile her konunun üstesinden gelebiliriz
A- A A+

Ters sorularla milletvekili adaylarını tanımaya devam ediyoruz... Bugünkü konuğumuz, uzun yıllardır bürokrasi deneyimi taşıyan, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) adayları arasında ilgi gören Ahmet Muratoğlu... İşte yanıtları…

#terssoru 1

Bürokrasi deneyiminizin, milletvekilliği seçilmeniz için yeterli olduğunu düşünüyormuşsunuz”? Kazanmanız halinde, ülkeye, siyasete, partinize ne katacağınızı düşünüyorsunuz?

Dışişleri Bakanlığı’nda başlayan kamu deneyimim aslında tam da Kıbrıs için en zorlu ve heyecan verici dönem olan Kıbrıs’ta adil, kalıcı, iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüme en yakın olunan döneme rast gelir. Annan planının çalışma gruplarında yer almak gerek siyasi gerekse diplomatik olarak birçok deneyim edilmesine de vesile olmuştur. Ardından Başbakanlık’ta yönetici olarak görev almak ve 3 Başbakanla çeşitli dönemlerde yakın çalışarak kamu yönetimi ve işleyişlerini, tüm bakanlıkların Başbakanlık koordinatörlüğünde eşgüdüm içerisinde çalışması nedeniyle kamuda yaşanan işleyişte insan kaynakları, yerel yönetimler, bürokratik sıkıntılar ve bunun gibi birçok konuda edinilen tecrübe kanımca önemlidir. Öte yandan 5 yıl boyunca Cumhuriyet Meclisi’nde bürokrat olarak görev almam da Yürütme tecrübeme ek olarak Yasama tecrübesinin eklenmesi ile kamu yararına etkin ve verimli olacak yasaların nasıl ve ne şekilde geçmesini sağlayabilecek bilgi birikimi sağlamıştır. Tabi ki tüm bunlar, almış olduğunuz eğitimlerle harmanlanarak işlevselliğin teoriden  pratiğe geçmesinde büyük bir katkı sağlayacaktır. 23 Ocak 2022’de yapılacak olan genel seçimlerde halkımızın da takdiri ile Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden milletvekili seçilmem durumumda siyasette şeffaf, hesap verebilir, dürüst ve adil bir yapının oluşmasına arkadaşlarımız ile katkı yapmak ve özellikle yıllardır sürüncemede kalan ve kanımca ivediliği olan ve halk tarafından Kamu Reformu olarak bilinen yasanın halk yararına bir an önce geçmesi için katkı yapıp ısrarcı olacağım. Öte yandan şimdiki hükümet ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Kıbrıslı Türklerin uluslararası hukuk dışına itilmesine neden olan yanlış politikaların bertaraf edilmesi ve Kıbrıs’ta federal bir yapının BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde oluşturulması için çalışacağımızı da belirtmek isterim. Dünya ve Avrupa Birliği vizyonundan uzaklaştırılan Kıbrıslı Türklerin hem ekonomik, hem siyasi, hem de kültürel olarak yok oluşa doğru sürüklendiğini yaşayarak hepimiz görüyoruz.

#terssoru 2

Siz İskele Kökenli, hatta simge isimlerden birisiniz... Neden Lefkoşa?

Evet ben Larnakalı bir ailenin çocuğuyum ve Larnaka doğumluyum; genelde memleketime özelde tabi ki ait olduğunuz kültüre sahip çıkmak ve bir parçası olmaktan gurur duymak en doğal hakkımdır. Ailem hala İskele’de ikamet etmekte ve ben de haftanın belirli günlerinde onları ve bölgeyi ziyaret edip hem İskelelilerle hem de civar köylerdeki dostlarla sosyal ilişkilerimi 1995’ten beri Lefkoşa’da ikamet etmeme rağmen devam ettirmekteyim. Memleketimin her bir yanı benim için ayrı ve özel bir yere sahiptir. Ve evet, Lefkoşa’da 26 yıldır ikamet eden, ekmeğini burada kazanan ve gerek iş gerekse sosyal çevresi burada da olan bir yurttaş olarak Lefkoşa’dan CTP Milletvekili adayı olarak çıkmam doğal bir durumdur. Partimim ve üyelerimizin de teveccühü sonucunda bugün Lefkoşa’dan adayım.

#terssoru 3

CTP Ekonomik açılım ortaya koyuyor. Euro bazlı bir para sistemi düşünüyor. Bütçe kaynakları açısından bir boşluk olabilir. Türkiye ile ilişkiler daha da önemli hale geliyor. Erdoğan’ın Meclis konuşmasına katılmayan CTP, TC ile ilişkilerde sorun yaşar mı?

CTP sadece iktidarda olduğu zamanlarda değil halk tarafından kendisine muhalefet görevi verildiğinde de memleket gailesi ile halk için ekonomi, sağlık, eğitim, tarım, turizm ve dış ilişkiler konularında partide uzmanlardan oluşan komiteler kurarak çalışmalar yapan bir partidir.

Euro’ya geçiş ile alakalı olarak şunu ifade edebiliriz ki Kuzey Kıbrıs’ta fiyatlandırmalar çok yüksek oranda döviz cinsinden ve birikimlerin %60’ı aşan kısmı yabancı parada oluşmaktadır.

Teknik olarak Euro’ya geçiş mümkündür. Euro’ya geçiş için siyasi irade gösterilmelidir ve bu irade de CTP’de mevcuttur. CTP olarak bunun gündeme getirilmesi bence çok isabetli bir karar olmuştur. 2022’de yeni oluşacak meclisle bu konunun bütün siyasilerce konuşulması ve istişare ile ücret ve maaşların erimesinin önüne geçecek kararların alınması çok önemlidir. Hesap Uzmanları ve ekonomistler konu ile alakalı ne olabileceğini ve neler yapılabileceğini kısa, orta ve uzun vadede ortaya koyar, bunun kararını da siyaset verir. Türkiye ile gerek tarihsel, gerek kültürel gerekse siyasi olarak belli ilişkilerimiz var. Türkiyeli yetkililer bize değil, bizimle konuşmalıdır; iletişim ve istişarenin iki ülke arasında dostluk ve saygı çerçevesinde devamı arzumuzdur. CTP’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olağanüstü meclis oturumuna katılmaması Türkiye Cumhurbaşkanına, hükümetine ve halkına yönelik bir hamle değildir. Başkaları bunu protesto ve boykot olarak tanımlayabilir ancak bu CTP ile diyalog kurulamamasının sonucudur.

CTP’nin hedefi iddialı olarak iktidara gelmektir ve halk ile yapılacak olan koalisyon ile bunun sağlanacağına olan inancım tamdır; Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile doğru bir diyalog kurulamayacağı düşüncesi yanlıştır.  İki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye’de veya KKTC’de hükümetin kimin olduğuna veya olacağına göre değişebilen bir durum değildir. İki ülke arasındaki ilişkiler, kişilere ve partilere göre kurulan ilişkiler değildir. Demokrasiye, diplomasiye ve eşitler arası ilişkiye dayalı görüşmeler ile her konunun üstesinden gelinebileceğine inanıyorum.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör