Kayıp Şahıslar Komitesi ara bölgede basın toplantısı düzenledi

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

Kayıp Şahıslar Komitesi ara bölgede basın toplantısı düzenledi

Kayıp Şahıslar Komitesi ara bölgede basın toplantısı düzenledi

Kayıp Şahıslar Komitesi (CMP)'nin üç üyesi Ledra Palas ara bölgede basın toplantısı düzenleyerek, komitenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Kayıp Şahıslar Komitesi ara bölgede basın toplantısı düzenledi
A- A A+

Komitenin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2006 yılından bu yana 983 kayıp şahsa ulaşıldığını, bunların 338'inin Rum, 71'inin Türk olmak üzere 409'unun kimlik tespitinin yapıldığını ve ailelerine teslim edildiğini söyledi. Küçük, bu rakamın da toplam 2 bin olan kayıp sayısının yüzde 20.4'üne denk geldiğini belirtti.

Küçük, 2013'ün ilk 6 ayında komite için rekor sayılabilecek 72 kişinin kalıntılarına ulaşıldığını ve bunun da laboratuvarın büyültülmesi ve yeni personel alımıyla mümkün olduğunu söyledi.

ARNI

Komitenin 3. üyesi Paul-Henri Arni de listelenen 2 bin kayıp şahsın yüzde 49'luk bölümünün bulunduğunu yineledi ve laboratuar personelin bu yıl 6 yeni bilim adamı, 9 arkeolog, 2 genetikçi ve 1 koordinatörün daha eklendiğini kaydetti.

Daha geniş bir laboratuarın, daha çok sonuç almak anlamına geleceğini kaydeden Arni, daha fazla kaynağa ihtiyaç olduğunu ve 2013'ün kayıpların bulunması açısından bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi yıl olabileceğini ifade etti.

Yıllık 2.2 ya da 2.5 Milyon Euro'luk bir bütçeyle çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Arni, 300 bin dolarlık bir miktara daha ihtiyaç olduğunu ve bunun karmaşık kazılar ve kemik örneklemeleri için gerekli olduğunu söyledi.

Arni, Avrupa Birliği'nin söz konusu finansmanın yüzde 90'ını karşıladığına işaret ederek, adanın her iki tarafından gelen yardımlara da teşekkür etti.

ARISTOTELES

Komitenin Rum üyesi Aristos Aristoteles de kayıp yakınlarının acılarının dindirilmesi için önemli bir görev yapıldığını kaydederek, 2013'ün bu anlamda önemli bir yıl dolduğunu söyledi.

Yeni sonuçların da ellerine geçtiği anda en erken şekilde paylaşılacağını dile getiren Aristoteles, projenin, barış inşa eden bir proje olduğunu ve BM'nin yanısıra diğer tüm uluslararası kuruluşların da beklentisinin bu yönde olduğunu ifade etti.

Aristoteles, çocuklara yönelik broşür hazırlandığını ve bunun 50 bine yakın çocuğa ulaştırıldığını söyledi. İyi geribildirimler aldıklarını da belirten Aristoteles, kayıp ailelerini bir araya getiren bir de konser yapıldığını ekledi.

Aristoteles ayrıca Libya, Irak, Kosova ve Sırbistan'dan da ziyaretçilerin gelerek Kıbrıs'ta kayıp çalışmalarını yakından izlediğini ve kendi ülkelerindeki durumlara uygulamada buradakilerin örnek oluşturacağını belirtti.

RAKAMLAR

CMP Kayılarına göre, bin 508 Kıbrıslı Rum ve 493 Kıbrıslı Türk kayıp var. Bunların 983'ünün kalıntılarına ulaşıldı.

746 gömü alanının 486'sında insan kalıntısına rastlanmadı. 669 kalıntı birinci analiz, 252 kalıntı final analizi safhasında.

Yaklaşık 229 kalıntı antropoloji analizi için bekliyor. Bin 351 kemik örneği Bosna'daki ICMP laboratuarında DNA analizi için bekliyor.

ICMP Laboratuarı tarafından 879 kemik örneği işleme tabi tutuldu. 487 kişinin birebir kemik uyum raporu yollandı.

Kimlik tespiti yapılanların 338'i Kıbrıslı Rum, 70'i de Kıbrıslı Türk. 153 kayıp için de kimlik tespiti yapılma çalışması sürüyor.

Kimlik tespiti yapılıp ailelere teslim edilen kayıpların yıllara göre dağılımı ise şöyle oldu:

2007'de 37 Rum, 19 Türk?2008'de 41 Rum, 13 Türk?2009'da 67 Rum, 19 Türk?2010'da 64 Rum, 3 Türk?2011'de 44 Rum, 7 Türk?2012'de 17 Rum, 6 Türk?2013'te 68 Rum, 4 Türk

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER