Ülkede korkunç dolandırıcılık

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.18

8.28

$

7.01

Ülkede korkunç dolandırıcılık

Ülkede korkunç dolandırıcılık

Çek dolandırıcılığı yapan çete korkunç yöntemlerle piyasada. Bu çetenin ağına düşen kurtulamıyor!

Ülkede korkunç dolandırıcılık
A- A A+

Ülkede korkunç bir şekilde çek dolandırıcılığı yapıldığı öğrenildi. 100 bin TL para vaadiyle, çek defteri almaları için ikna edilen şahıslara ait imzalı çek yapraklarını piyasaya süren çete ortaya çıktı.

Afrika- Rana SARRO

Ülkeyi ağına alan çek dolandırıcılığı, piyasada dolaşan karşılıksız ve sahte çekler ile gün yüzüne çıktı.

Yeni yasanın, ceza mahkemelerinin ele aldığı karşılıksız çek konusunu hukuk mahkemelerine vererek karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezasını ortadan kaldırmasını fırsat bilen çete, korkunç dolandırıcılığa başvuruyor.

Çek- senet çetesinin kirli işleri, para karşılığında suça alet edilen şahısların tuzağa düşürülmesi ile patlak verdi.

Olayda, para vaadiyle anlaşma yapılan şahıslara çek defteri aldırılıyor. 10 adet çek yaprağına imza attırılıyor. Boş çek yapraklarının üzerine maksimum 10'ar bin TL yazılacağı söyleniyor. Tefecilerden bozdurulan çekler karşılıksız çıkıyor.

Çek- senet çetesinin, 'Yasa değişti, polis bu işe karışmaz' diyerek, bu yolla birçok kişiyi kandırdığı söyleniyor. Bu işi yapan çetenin elinde, boş kâğıda attırılan imza sonucu senet de bulunuyor.

100 bin TL vaat edilen ve elinden imzalı 10 adet boş çek yaprağı alınıp, ağlarına düşürdükleri şahıslar felakete sürükleniyor.

Çek yaprakları üzerinde yazılı meblağlardan bihaber olan ve çekleri tefecilerin eline geçen şahıslar ise, tehdit ediliyor. Suça dâhil oldukları ve boş kâğıda imza attıkları için polise gidemeyen şahıslar, piyasadaki çeklerinin toplatılması için mafya olarak bilinen başka çevrelerden yardım istiyor. Olay Mali Suçlarla Mücadele Amirliği'ne ihbar edildi.

100 bin TL vaadiyle olaya ikna edilen ve 10 adet imzalı çeki alınan Mağusa'da sakin A.K.'na ait 15 bin TL meblağda 15 Haziran 2013 tarihli bir adet çekin, sanatçı Rüya Seven olarak bilinen Rüya Kandan adına yazıldığı ve Lefke'de çek tahsilâtı yapan bir şahısın elinde olduğu öğrenildi.

Çekler tefecilerin elinde

Çek dolandırıcılığı olayında, anlaşmalı şahıslara 2 bin 500 TL verilerek, bankada mevduat hesabı açmaları ve ardından bankadan çek defteri almaları söyleniyor.

Çek defteri sahibine, 100 bin TL para vaadiyle; 10'ar bin TL meblağ yazılacağı söylenerek her bir yaprağa imza attırılıyor. Vaat edilen parayı alamayan şahısın, ciro edilen çekleri ise tefecilerin eline geçiyor.

Boş kâğıda imza attırılıyor

Bu işi yapan çetenin elinde ise, boş kâğıda attırılan imza sonucu senet bulunuyor. Çekleri piyasada dolaşan şahıslar ise, olaya dâhil olduklarından ötürü polise başvuramıyor ve çareyi yasa dışı yollarla başka mafyalarda arıyor.

Tanınmış simaların ismi geçiyor

Çek- senet dolandırıcılığı; geçtiğimiz aylarda geçen çek yasasının hapisliği ortadan kaldırmasını fırsat bilerek, çok kısa yoldan zahmetsiz servet sahibi olmak için yapılıyor.

Tefecilerin elinde olan ve 100 bin TL vaadiyle kandırılarak boş çeke imza attığını söyleyen şahıslara ait çeklerin üzerinde, sanatçı Rüya Seven olarak bilinen 'Rüya Kandan' isimli tanınmış simaların ismi de bulunuyor. Olayda birçok kişinin de adı geçiyor.

Dolandırıcılık suçuyla yargılanma

Edinilen bilgiye göre, mevcut çek yasasından ötürü polisin olaya karışmadığı söylenerek kandırılıyor.

Hâlbuki çek kullanımını kolaylaştıran Poliçeler Değişiklik Yasası, çek yasağına girenleri ceza kapsamında değil de hukuk kapsamında değerlendiriyor. Yeni yasa, ceza mahkemelerinin ele aldığı karşılıksız çek konusunu hukuk mahkemelerine vererek karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezasını ortadan kaldırıyor.

Ancak yasa, yazdığı çeki karşılıksız çıkan kişinin bunu dolandırıcılık maksadıyla yaptığının ispatı durumunda Fasıl 154 Ceza Yasası'nda, hapislik öngören "dolandırıcılık" suçuyla yargılanmasını öngörüyor.

Mali Şube'ye ihbar edildi

Yasa bunun dolandırıcılık maksadıyla yapıldığının ispatı durumunda dolandırıcılık suçuyla hapislik öngördüğünü belirtirken, polis alacak verecek meselesi olduğunu söyleyerek hukuk davası kapsamında olduğunu belirtiyor.

Piyasada dolaşan çeklerin toplanması için kendisinden yardım istendiği için olaya şahit olan vatandaş, Cumartesi gecesi Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne bağlı Adli Şube'ye giderek, ihbarda bulundu.

Söz konusu vatandaş, olayı ve ses kayıtlarını delil olarak sunmak isterken, şikâyet olmaması halinde ihbarı değerlendiremeyeceğini belirten polis, "Alacak verecek olayıdır. Hukuk mahkemelerini ilgilendirir" dedi.

Söz konusu şahıs önceki gün ise, Mali Suçlarla Mücadele Amirliği'ne giderek olayı ihbarda bulundu. Olayı ve dolandırıcılık anlaşmasını belgeleyen konuşma kayıtları ibraz edildi. Mali Şube, olayla ilgili araştırma başlattı.

Telefon görüşmeleri ele geçirildi

Olayın ortaya çıkması için polise ihbarda bulunmak isteyen vatandaşın, çetenin elebaşlarından B. V. isimli şahısla işbirlikçi rolünde yaptığı telefon görüşmesi kayıtları ve yine para vaadiyle çek olayına giren ve çekleri piyasada dolaşan şahısın olayı anlattığı ve yardım istediği konuşma kayıtları da ele geçirildi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER