Kamu - Sen, yeni Bakan'ı KTHY konusunda uyardı

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

Kamu - Sen, yeni Bakan'ı KTHY konusunda uyardı

Kamu - Sen, yeni Bakan'ı KTHY konusunda uyardı

Kamu - Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Maliye Bakanı Zeren Mungan'ı Kıbrıs Türk Hava Yolları konusunda uyardı. Açıklamanın tam metni şöyle:

Kamu - Sen, yeni Bakan'ı KTHY konusunda uyardı
A- A A+

Sayın Zeren Mungan

Maliye Bakanı

Lefkoşa,

Sayı: 0267/21.06.2013

KTHY'nin batırılıp, binlerce yolcunun, çalışan emekçinin mağdur edildiği bilgilerinizdedir.

KTHY'yi batırıp, peşkeş çekenler; "Hiç kimse mağdur olmayacak, yeni hava yolumuz çok yakında göklerde olacak..!" yalanlarıyla hem maddi hem manevi yönden halkımızı büyük zararlara soktular.

Yıllarca KTHY'na emek veren yüzlerce emekli, asgari ücretin biraz üstünde bir ücretle devlette istihdam edildiler. KTHY'da çalıştıkları her hizmet yılına karşılık bir kademe ilerlemesi verilmesi gerekirken 14'üncü kademede durduruldular. Hastalık izinleri, yıllık izinleri, ve diğer sosyal hakları azaltıldı.

Statüleri dahi belli değildir.

KTHY'de çalışırken maaşlarından kesinti yapılmasına rağmen Sosyal Sigortaları ve İhtiyat Sandıkları eksik yatırıldı. Şu anda 12 milyonun üzerinde eksik İhtiyat Sandığı yatırımları var.

Mağdur olan bu insanların alacaklarının ödenmesi için Türkiye'de başlattığımız hukuk mücadelesi sona yaklaşmaktadır. Ancak KTHY'nin devletten olan alacağı hiç gündeme getirilmedi.

31 Aralık 2008 tarihinde, KTHY'nin KTKMB'nın 10-304-81503 no'lu vadesiz TRY hesabından, K.K.T.C Merkez Bankası, 330101 no'lu Hazine Gelir TRY hesabına 39,144,690 (otuz dokuz milyon yüz kırk dört bin altı yüz doksan Yeni Türk Lirası ) aktarılmıştır.

KTHY batırıldıktan sonra açlığa ve yokluğa terk edilen, evlerine, arabalarına hacizler gelen, psikolojik travma yaşayan ve evine ekmek götüremeyen, parasızlıktan elektriği kesilen bu insanlara devlet, neden borcu olan 39,144.690 YTL'yi ödememiştir?

Vergi kaçakçılarını ve mafyaları affeden, onlardan vergi dahi alamayan devlet, neden bu mağdur insanların parasına el koymuştur?

Sayın bakan, KTHY'dan alınan paranın beş yıllık yasal faizleriyle birlikte KTHY Tasfiye memurluğuna iade edilerek KTHY mağdurlarının alacaklarına karşılık dağıtılmasını istiyoruz.

Bunun yapılmaması halinde hukuka baş vurma hakkımızın saklı olduğunun bilinmesini istiyoruz.

Saygılarımla.

Mehmet Özkardaş

Genel Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER