Kamu- İş TAK'da yaşananları değerlendirdi...

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Kamu- İş TAK'da yaşananları değerlendirdi...

Kamu- İş TAK'da yaşananları değerlendirdi...

KAMU-İŞ, TAK Haber ajansında yaşanan huzursuzluklarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

Kamu- İş TAK'da yaşananları değerlendirdi...
banner
A- A A+

TAK Haber Ajansında son gelişmelerden dolayı çalışanlar arasında baş gösteren huzursuzluklar konusunda Ajans Müdürlüğüne yetkili sendika Kamu – İş olarak ziyaret gerçekleştirildik. Ziyarette Sayın Müdür bizlerin kulaktan duyma bilgiler ve yaşananın tamamını bilmeden ithamda bulunduğumuzu ifade etmişlerdir. Kamu – İş olarak TAK Yasasını ve Müdürün görev ve yetkililerini iyi bildiğimizi belirtiriz. Ancak bir iş yerinde huzursuzluk var ise bunu görmezden gelmemiz de mümkün değildir.

Türk Ajansı-Kıbrıs'ta (TAK) örgütlü ve yetkili sendika konumunda bulunan Kamu-İş olarak, Ajans'ta kaos yaratacak adımlar atılmasına çalışıldığını gözlemliyoruz. Bu nedenle, TAK Müdürlüğü, TAK yönetimi ile hükümete; personeli huzursuz edecek çalışmalardan uzak durulması konusunda çağrıda bulunur. Personeli huzursuz edecek düzenlemelere karşı olduğumuzu vurgularız.

TAK'ın Yönetim Kurulu'nu ve Ajansı son 1,5 yıldır yöneten müdür muavini ile Yönetim Kurulu tarafından TAK Yasası'na göre görevlendirilen amirleri hiçe sayarcasına, onların düşüncelerini almadan kararlar üreten ve Temmuz ayından itibaren tüm itirazlara rağmen tek taraflı aldığı bu kararlarını uygulamaya koyacağını söyleyen müdür, TAK Yasasında bülten hazırlanması ve bu amaçla personelin görevlendirilmesi için yetkilendirilen müdür muavini ile amirlerle görüşmeye tenezzül etmeden tek başına aldığı kararları personele sözlü olarak duyurdu.

Yaklaşık bir yıl öncesine kadar odacılar, yazıcılar ve diğer personellerle birlikte 13-14 muhabir ve 4-5 kişiden oluşan amir ve ekip sorumlusu kadrosuyla işlerin altından kalkılmaya çalışılan, bir yıldır da 16-17 muhabir, 5 kişilik amir ve ekip sorumlusuyla işlerin yürütüldüğü TAK'ta, şimdi yeni müdür, sorumlu sayısını 8-9'a çıkarıp muhabir sayısını da 12'ye düşürme organizasyonuna gidiyor.

Daha da önemlisi, öngörülen yeni düzenlemeyle 3 amir ile birinci derece muhabirler aynı kefeye konulup amirler ve müdür muavini pasifize edilecek, muhabirleri muhabirler yönetecektir. Muhabirlerin zaten ağır olan yükü bir o kadar daha ağırlaştıracaktır.

Şu anda işler yolunda gidiyor ve Ajans hizmet veriyor olabilir. Ancak bu, yıllardır çalışılan sistemin içinde bulunduğumuz ayda da devam etmesinden kaynaklanıyor. Yıllardır devam eden sistemin değiştirilmesi halinde Temmuz ayından itibaren başlayabilecek olan kaosun sorumlusu çalışanlar olmayacaktır.

Tüm faaliyetleri takip etme görevi az sayıda muhabirin omuzlarına yüklenecek ve TAK Ajansı arzu edilen şekilde görevini yapamayacaktır. Bu çerçevede, hükümet ile TAK Yönetim Kurulu'nu göreve çağırıyoruz. Amirlerin hiçe sayıldığı, muhabirlere ek külfetlerin bindirildiği düzenlemelere gidilmesi halinde sessiz kalmayacağımızı açıklarız.

Sami DİLEK

(Genel Başkan)

Erdoğan ÖZKAN

(Genel Sekreter)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER