Milletvekili adayı Kibrit: "Engellilerin birçoğu oy kullanmaya dahi gönderilmeyecektir"

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.42

7.57

$

6.82

Milletvekili adayı Kibrit: "Engellilerin birçoğu oy kullanmaya dahi gönderilmeyecektir"

Milletvekili adayı Kibrit: "Engellilerin birçoğu oy kullanmaya dahi gönderilmeyecektir"

Engelliler Basketbol Takımı Başkanı, CTP-BG Lefkoşa milletvekili adayı Günay Kibrit, engelli vatandaşların Anayasa'da belirtildiği üzere siyasal hak ve ödev olan seçme, halkoylamasına katılma ve seçilme hakkını dahi kullanamadığını kaydetti.

Milletvekili adayı Kibrit: "Engellilerin birçoğu oy kullanmaya dahi gönderilmeyecektir"
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası

Sim TV'de Meyil Adakul Elektikci'nin hazırlayıp sunduğu Öğlen Postası Programı'na konuk olan CTP-BG Lefkoşa milletvekili adayı Günay Kibrit, engelli yurttaşların durumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ENGELLİLER SEÇME HAKKINI KULLANAMIYOR

Öncelikle devletin engellilerin yaşam standartlarının yükseltilmesine dönük bir politikası olmadığına işaret eden CTP-BG Lefkoşa milletvekili adayı Günay Kibrit, engelli vatandaşların Anayasa'da belirtildiği üzere siyasal hak ve ödev olan seçme, halkoylamasına katılma ve seçilme hakkını dahi kullanamadığını kaydetti.

"Toplum içerisinde biz de bir kesimiz" diyen ve gelişmekte olan ülkelerdeki "nüfusun yüzde 10'u engellidir" istatistiğinden yola çıkarak ülke nüfusunda 30 bin kişinin engelli olduğu görüşünü ortaya koyan Kibrit, hem devletin hem de ailelerin tutumu nedeniyle birçok engelli vatandaşın oy kullanmaya gidemediğini söyledi.

Geçtiğimiz seçimlerde, oy kullanma hakkını merdivenli binalar ve engelli bireylere yönelik düzenlemelerin olmamasından dolayı kullanamayan bedensel engelli vatandaş Faize Erdoğan olayını anımsatan Kibrit, "Faize Erdoğan geçen seçimlerde oyunu kullanmak için gittiğinde önünde engeller kondu. Kadın oyunu kullanamadan geri döndü" dedi.

" Engellilerin birçoğu oy kullanmaya dahi gönderilmeyecektir çünkü utanılıyor" diyen Kibrit, çoğu engelli yurttaşın da ailelerin "utanması" nedeniyle sokağa çıkarılmadığı ve oy kullanmaya götürülmediği görüşünü de iletti.

MECLİS DE ENGELLİ

Bedensel engelliler için dolaşım, erişim ve ulaşım olarak ifade edilebilecek 3 engelin bulunduğunun altını çizen Günay Kibrit, sivil toplum örgütlerinin etkin çalışmalarına rağmen devletin üstüne düşen görevleri yerine getirmemesi nedeniyle özellikle bedensel engelli vatandaşların evlerinde kapalı bir hayat sürmeye zorlandıklarını belirtti.

"Ülkemizde nereye bakarsanız bakın tekerlekli sandalye kullanan arkadaşımız kalkıp da bir yere gidemez... O insanlarımızı görmememizin nedeni, maalesef o insanlarımızın evde kapalı kalmasıdır. Biz engelli değiliz. Biz diğer zihniyetler tarafından engelleneniz" şeklinde konuşan Günay Kibrit, 28 Temmuz Milletvekilliği Erken Genel Seçimi sonucunda milletvekili olarak seçilmesi durumunda, Cumhuriyet Meclisi binasının engellilere yönelik düzenlemeler içermemesinden dolayı Meclis'e tekerlekli sandalye ile girme şansının çok zor olduğunun da altını çizdi.

Kibrit, "Bir engelli vatandaş Meclis'e gidip işini yapamaz, Meclis'e giremez. En azından bedensel engelliler oraya kesinlikle giremez" şeklinde konuştu.

2006'DAN İTİBAREN TEK İSTİHDAM YOK!

Kibrit, Özürlüleri Koruma , Rehabilite ve İstihdam Yasası ile özel sektör ve kamu sektöründeki işverenleri çalıştırdıkları her 25 kişiye karşılık 1 engelli istihdam etmek zorunda olduklarını da anımsatarak, "Bu ne devlet ne de özel sektör tarafından tam olarak uygulanmıyor. 2006 yılından beridir bu yasa kapsamında kimse işe girmemiştir... Nereden baksanız istihdam edilmeyi bekleyen 300-400'e yakın engellimiz var" dedi.

"EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YOK"

Engelli vatandaşlara eğitim alanında da fırsat eşitliği tanınmadığını ifade eden Kibrit, "Hiçbir okulumuzda bir engelli tuvaleti yok. Rampa yok. Eğitim açısından çocuklara fırsat eşitliği sunmuyorsunuz" şeklinde konuştu.

YASALARDA REFORM SÖZÜ

Kibrit seçilmesi durumunda bir milletvekili olarak önceliğinin engelli yurttaşların yasal haklarının iyileştirilmesi olacağını ifade ederek, binaların yapımına ilişkin mevcut yasada yeni yapılacak binalarda engelliler için gerekli düzenlemeler yapılması zorunluluğu getirilmesini öngören bir değişiklik üzerinde çalıştıkların söyledi.

Kibrit bu konuda, "Bundan sonra yapılacak olan tüm kamuya açık alanlarda engellilerin rahatça girip çıkışını engelleyenlere kesinlikle izin verilmemesini öneren bir yasanın hazırlığı var. En azından bu olursa yüzde 40-50 oranında sorunu kaldıracağız... Örneğin rampayı yapmayan marketi de yapamayacak" şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER