Aslanbaba: "Rüşvet almadım, 'Hiciv' yaptım"

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

Aslanbaba: "Rüşvet almadım, 'Hiciv' yaptım"

Aslanbaba: "Rüşvet almadım, 'Hiciv' yaptım"

Cumhuriyet Meclisi'nde 23 Haziran'da meclis kürsüsünü işgal ederek, "rüşvet" iddiaları ortaya atan milletvekili Ejder Aslanbaba'nın dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde görüşülen teminat duruşmasında ses ve cd kayıtlarında suç unsuru olabilecek bir bulguya rastlanmadığı kaydedildi.

Aslanbaba: "Rüşvet almadım, 'Hiciv' yaptım"
A- A A+

Herhangi bir dava getirilemeyen Milletvekili Aslanbaba, herhangi bir teminat şartına bağlanmadan serbest bırakılırken, polise verdiği ifadesinde rüşvet almadığını, siyasetteki yozlaşmaya dikkat çekmek amacıyla belirtilen sözleri mecazi 'Hiciv' maksatlı olarak kullandığı belirtildi.

Başsavcı Yardımcı Muavini Mahmut Atakara, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde görüşülen rüşvet davasında iddiaları sundu. Atakara, Meclis Başkanı'nın yapmış olduğu şikayet üzerine soruşturma başlatıldığını, meselenin ciddi ve acil olmasından dolayı da soruşturmanın derinleştiğini söyledi.

Meclis oturumunda Aslanbaba tarafından başkan Hasan Bozer'e sunulan cd ve ses kayıtlarının dinlenildiğini de kaydeden Atakara, şu ana kadar temin edilen ifadelerde ceza davası unsuru olabilecek yeterli şahadet olmadığını aktardı.

Rüşvet iddialarını ortaya atan Aslanbaba'nın poliste verdiği ifadede meselenin rüşvet alma yada verme meselesi olmadığını söylediğini dile getiren Atakara, ayni zamanda Aslanbaba'nın söz konusu sözleri mecazi anlamda ve siyasetteki yozlaşmaya dikkat çekmek amacıyla kullandığını ifade ettiğini de açıkladı.

Atakara, rüşvet iddialarına ilişkin olarak milletvekili Ejder Aslanbaba'nın yanı sıra, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Gazimağusa milletvekili Ahmet Kaşif'in de poliste ifadelerine başvurulduğunu aktardı.

Olayla ilgili ifadeleri temin edilen Ahmet Kaşif ve Serdar Denktaş'ın da rüşvet iddialarını kabul etmediğini belirten Atakara, Meclis Başkanı'nın yapmış olduğu şikayet üzerine soruşturma başlatıldığını, meselenin ciddi ve acil olmasından dolayı da soruşturmanın derinleştiğini söyledi.

ASLANBABA'BA RÜŞVETİ KABUL ETMEDİ

Atakara, Ejder Aslanbaba'nın poliste verdiği ifadesinde Meclis tutanağında tespit edilen suçla ilgili söylediklerini kabul etmediğini vurgulayarak, rüşvet alma ve verme meselesinin söz konusu olmadığını belirttiğini aktardı.

Aslanbaba'nın verdiği ifade de siyasetteki yozlaşmaya dikkat çekmek amacıyla belirtilen sözleri mecazi olarak kullandığını dile getiren Atakara, ifade edilen para içerisinden 100 dolar harcadığına dair yaptığı açıklamalarını da kabul etmediğini kaydetti.

KAŞİF VE DENKTAŞ POLİSE İFADE VERDİ

Atakara, rüşvet iddiaları ile ilgili olarak DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ile DP-UG Gazimağusa milletvekili Ahmet Kaşif'in de polise ifade verdiğini aktardı. Atakara, temin edilen ifadelerde Denktaş ve Kaşif'in rüşvet olayını kabul etmediğini dile getirdi.

CEZA DAVASINA YÖNELİK BULGU YOK

Şu ana kadar alınan ifadeler ışığında ceza davasına yönelik yeterli şahadet olmadığına dikkat çeken Atakara, teminat talebini geri çektiğini açıkladı.

YASAK KALKTI

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hale Ahmet Raşit de mahkemede aktarılan olgular ışığında milletvekili Ejder Aslanbaba'nın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına emir verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER