Mamalı: "Fırsat eşitliğinin olmadığı yerde demokratik adalet de olmaz"

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.51

9.34

$

7.88

Mamalı: "Fırsat eşitliğinin olmadığı yerde demokratik adalet de olmaz"

Mamalı: "Fırsat eşitliğinin olmadığı yerde demokratik adalet de olmaz"

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı yaptığı açıklama ile 28 Temmuz seçimlerinde adaylara eşit şekilde yaklaşılması gerektiğine vurgu yaptı. Açıkalma şöyle:

Mamalı: "Fırsat eşitliğinin olmadığı yerde demokratik adalet de olmaz"
A- A A+

28 Temmuz tarihinde yapılacak olan genel seçimlere yönelik olarak adayların kendilerini izah etme ve halka anlatma noktasında medyamıza büyük görevler düşmektedir. Anayasamızın Eşitlik başlığını taşıyan 8. maddesinde ayni hukuksal statüde bulunan kişilerin ayni hak ve yükümlülüklere tabi olması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Anayasa'nın "Radyo, Televizyon ve Haber Ajansları" başlığı altında tanzim edilen 130(2) fıkrasında da "Her türlü radyo ve televizyon yayımları tarafsızlık ilkelerine göre yapılır" denerek söz konusu görsel ve işitsel medyanın her türlü yayınında herhangi bir kişi, parti veya fikre ağırlık vermeden ve/veya bunlar arasında ölçüsüz ve/veya dengesiz davranmamaları gerektiğinin altı çizilmektedir."Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası"nın Yayın İlkeleri başlıklı 5. maddesinin (1). ve (2). fıkralarında da şöyle denmektedir:

"5(1) Anayasanın özüne bütünü ile bağlı kalmak ve Anayasanın Genel ilkeler kısmında yer

alan ilkelere, demokratik kurallara, kişi haklarına ve toplumsal değer ve çıkarlara bağlı

kalmak"


Ve keza ayni Yasanın 5(18) fıkrasında ise "Demokratik kurallar çerçevesinde, kamunun siyaset, eğitim ve kültürel alanlardaki beklentilerine cevap verecek şekilde, demokratik gruplar ve siyasal partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamak" bir yayın ilkesi olarak öngörülmüştür.


Keza Anayasal ve Yasal düzenlemeler zaten bu fırsat eşitliğinin yaratılmasını emretmektedir. Eşit koşullarda her adayın kendisini halka anlatması ve halkı etkileme fırsatının olması çağdaş demokrasilerin de gereğidir. Bu çağdaş anlayışın tüm radyo ve televizyon kanalları ile yazılı medyamızda hakim olması ülkemizin demokratik görünümü açısından büyük önem arz etmektedir.

Bir partinin ve bağımsız adayın kendi fikir, düşünce, ideoloji ve propagandasını halka iletebilmesi için radyo ve televizyonların bu bağlamda yaratacağı demokratik ortam ve fırsat eşitliğine dayalı yayın düzenlemelerine ciddi şekilde ihtiyacı bulunmaktadır.


Bu anlayışla her medya kurumunun gerekli düzenlemelerini yaparak hiçbir adaya karşı haksız bir avantaj ortamının yaratılmamasını sağlaması gerekmektedir.
Av. Barış Mamalı

(HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ BAŞKANI

VE LEFKOŞA BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI)

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER