Kalyoncu: "Maaş sıkıntısı TC'nin parayı geç bırakması sonucu yaşandı"

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

Kalyoncu: "Maaş sıkıntısı TC'nin parayı geç bırakması sonucu yaşandı"

Kalyoncu: "Maaş sıkıntısı TC'nin parayı geç bırakması sonucu yaşandı"

CTP'nin iktidara gelmesi halinde protokole uyacağını belirten Kalyoncu, bazı konularda değişiklik talep edeceklerini söyledi:

Kalyoncu: "Maaş sıkıntısı TC'nin parayı geç bırakması sonucu yaşandı"
banner
A- A A+

Ay sonu itibariyle maaşların ödenememesi ülke gündeminin zirvesine oturdu. Geçici hükümetin oluşturulması esnasında 'acaba sıkıntı yaşanır mı' tartışmaları sürerken Maliye Bakanlığı 'teknik bir arızadan ötürü'maaş ödemelerinin geciktiğini duyurdu. Konuyla ilgili gelişmeleri konuk olduğu Günaydın Ada programında değerlendiren CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, maaş konusundaki sıkıntının Türkiye'nin parayı geç bırakması nedeniyle yaşandığını belirtti.

ART NİYET ARAMIYORUM:

Konunun bazı gazetelerde de yer aldığını belirten Kalyoncu, Türkiye Büyükelçiliği tarafından geçici hükümete 'protokole uyacak mısınız?' sorusunun sorulduğunu belirtti. Kalyoncu; "Bu hükümet geçici bir hükümettir halbuki bundan sonraki hükümete bu protokolün sorulması gerekliydi. Bununla ilgili bir mektup teatisi yapıldı iddia odur ben buna pek inanmıyorum ama bundan dolayı maaşlar Pazartesi gününe kaldı"dedi. Maaşların bir tehdit olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Kalyoncu, Türkiye'nin bu şekilde seçime yönelik bir mesaj verip vermediği sorusuna da; "Bu konuda emin değilim. Yazışmalar geç yapıldı denildi. Bunu doğru kabul etmek lazım şimdilik çok fazla art niyet aramıyorum"yanıtını verdi.

PROTOKOLDE DEĞİŞİKLİK İSTEYECEĞİZ:

CTP'nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye ile imzalanan 2013-2015 ekonomik protokolüne karşı bir duruş sergileyip sergilemeyeceğini de değerlendiren Kalyoncu, imzalara sadık kalınacağını ancak değişiklik talep edeceklerini belirtti. "Ortada iki ülke tarafından atılmış imzalar var"diyen Kalyoncu bunu yok saymanın mümkün olamayacağını vurguladı. Kalyoncu; "Seçimden sonra bir gözden geçirme faslı olabilir. Bunların değiştirilmesi için de talep ederiz. Böyle bir protokol hükümetler değişti diye değişmez yalnızca değişiklik talep edilebilir"dedi.

YURTTAŞ KIRMIZI KART GÖSTERSİN:

CTP'nin tek başına iktidarı hedeflediğini, sağdaki mühür kırma eğiliminin yüksek olduğunu da belirten Kalyoncu, seçmenlerin mevcut sistemi yaratanlara kırmızı kart göstermesinin şart olduğunu ifade etti. 'Siyasi partiler seçmene doğru ve temiz adaylar sunmak zorundadır'diyen Kalyoncu, seçmenin de aksi yönde eğilimi olan vekillere ya da isimlere kırmızı kart göstermesi gerektiğini belirtti. Kalyoncu; "Eğer bir faulü tespit etmişseniz mutlaka o kişiye kırmızı kart verin"dedi.

GÜN OLA HARMAN OLA:

Seçimler sonrasında koalisyonu gerektirecek bir tablonun ortaya çıkması durumunda bunu günün koşullarına göre değerlendireceklerini söyleyen Kalyoncu, UBP ile koalisyon ihtimalini ise mümkün görmediğini vurguladı. 'Sadece ben değil partinin büyük bir kesimi de bu konuda aynı görüşte' diyen Kalyoncu sözlerini; "Yine de gün ola harman ola… Neler yaşanacak göreceğiz"diyerek tamamladı.

StarKıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER