İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Gürpınar: "Basın sektöründe kayıtsız çalışma kabul edilmeyecek"

Gürpınar: "Basın sektöründe kayıtsız çalışma kabul edilmeyecek"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, basın sektöründe kayıtsız çalışmanın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Yayın Tarihi: 30/06/13 18:01
okuma süresi: 5 dak.
Gürpınar: "Basın sektöründe kayıtsız çalışma kabul edilmeyecek"
A- A A+

Gürpınar, kayıtsız çalışmanın önüne geçmek ve sosyal güvenlik yatırımlarının gerçek ücretler üzerinden yapılmasını sağlamak için gerekli girişim ve denetimleri yapacaklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Yönetim Kurulu, geçtiğimiz Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar'ı ziyaret ederek basın çalışanlarının İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının yapılıp yapılmadığının denetlenmesini talep etti.

KTGB Başkanı Hüseyin Güven daha önce de gündeme getirdikleri bu konuyu yeni bakan Gürpınar'la da görüşmek için geldiklerini belirterek, sonuç alacaklarına inandıklarını söyledi.

GÜRPINAR: "ÖNCELİKLERİMDEN BİRİ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gürpınar da, kayıt dışı istihdam konusunun kendisi için önceliklerden biri olduğunu ve bakanlık görevine atanmadan da bu konuda yoğun çalışma yaptığını ifade ederek, " Bunun çeşitli boyutları var. Bir tanesi tamamen kayıtsız çalışmaktır, biri de kayıtlı olup da gerçek ücret üzerinden yapılmayan yatırımlar konusudur. O da ciddi bir yaradır. Her ikisi de son derece önemlidir. Hem kayıtsız çalışmayı önlemek, hem de kayıt altında çalışanların da yatırımlarının gerçek ücretleri üzerinden yapılmasını sağlamak öncelikli görevlerimiz arasındadır" dedi.

Aziz Gürpınar, gerçek ücretler üzerinden yapılmayan yatırımların hem sosyal güvenlik kurumları açısından bir kayıp oluşturduğunu, hem de yeni emeklilik hesaplama formüllerinde bütün çalışma yaşamı boyunca alınan ücretler dikkate alındığı için emeklilik maaşının düşük kalmasına yol açtığını anlattı.

Geçmişte emeklilik maaşı hesaplamasında sadece son 4 yıldaki yatırımların dikkate alındığını ancak artık tüm çalışma yaşamı boyunca yapılan yatırımların etkili olduğunu kaydeden Bakan Gürpınar, çalışanların ve işverenlerin bu konuya önem vermesi gerektiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, basın sektöründe kayıtsız çalışmanın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, "Hem kayıtsız çalışmanıın önüne geçmek, hem de olabildiğince gerçek ücretler üzerinden yatırımların yapılmasını sağlamak için biz de gerekli girişim ve denetimleri gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

YERLİ İSTİHDAMI DESTEKLEME PROJESİNDEKİ YASAL SORUN

Gürpınar, basını da kapsayan yerli istihdamı destekleme projesinin kendi müsteşarlığı döneminde hazırlandığını, İhtiyat Sandığı'na Şubat 2009'dan itibaren kesintilerin başlatıldığını ancak işverene geri ödemenin nasıl yapılacağına dair tüzüğün geçen hükümet döneminde yapıldığını hatırlattı.

Aziz Gürpınar, yerli istihdamı destekleme fonu için İhtiyat Sandığı yönetiminden ayrı bir yönetim kurulu oluşturulduğunu, hangi sektörün ne oranda destekleneceğine dair kıstasların konulduğunu, bir süre ödeme de yapıldığını fakat Başsavcılık ve Sayıştay'ın 2011'de uygulamanın yasaya uygun olmadığı ve derhal durdurulması gerektiği görüşü verdiğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gürpınar, yasaya aykırılığın İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu varken tüzükle ayrı bir fon yönetim kurulu kurulamayacağı noktasında belirtildiğini, bu konuda yasal düzenleme gerektiğinin söylendiğini anlattı.

Aziz Gürpınar, ayrıca tüzükle istihdamlar yapılmasının da yasa dışı bulunarak durdurulduğunu belirterek, "Yapılması gereken yeni bir yasal düzenlemedir. Bu konuda bazı çalışmalar yapıldı ancak neticelendirilemedi. Son olarak Mayıs ayında Bakanlar Kurulu'ndan bir tasarı geçirildi ancak bu konuyu seçimden sonra yeni hükümet ele alacak" dedi.

Fona kesintilerin devam ettiğini ancak işverene iade ödemelerin bir yılı aşkın süredir durduğunu ifade eden Gürpınar, paranın akmasında yasal engel olmadığı için fonda şu anda 45 milyon lira biriktiğini söyledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.