TDP Kadın adayları: "Meclis'te söz sahibi olmak için adayız"

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.81

TDP Kadın adayları: "Meclis'te söz sahibi olmak için adayız"

TDP Kadın adayları: "Meclis'te söz sahibi olmak için adayız"

TDP'nin kadın adayları, olaylara dışarıdan bakmamak ve Meclis'te söz sahibi olmak seçime katıldıklarını açıkladı...

TDP Kadın adayları: "Meclis'te söz sahibi olmak için adayız"
banner
A- A A+

Kuzey Kıbrıs'ta 28 Temmuz günü yapılacak Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) listelerinden seçime katılacak olan 5 kadın aday Ada TV ekranlarında buluştu. "Söz Sizde" Programına katılan Mağusa Milletvekili adayı Ebru Bereket, Girne adayı Ayşe Öztabay, Lefkoşa adayı Seval Oyaltan, İskele adayı Ayşe Gülyaz ve Güzelyurt adayı Firdevs Alpgöz, siyasetteki sorunları kadın bakış açısıyla değerlendirdi. TDP'nin 28 Temmuz'daki seçimlerden başarıyla çıkacağına inanç belirten kadın adaylar, olaylara dışarıdan bakmamak ve Meclis'te söz sahibi olmak seçime katıldıklarını söyledi.

Kadın adaylar ne dedi.... Kadın adaylar ne dedi....

BEREKET: BU ŞEKİLDE YÜRÜMÜYOR

"Ben bu sistem yüzünden aday oldum. Bu çarpıklıkla mücadele etmek için bu yola girdim. Belli ki bu şekilde yürümüyor. Tüm arkadaşlar ayni düşüncedeyiz. Dışarıdan bir izleyici olmak istemiyoruz artık. Artık içerde mücadele eden bir kitle olmak istiyoruz. Manifestomuz sırf yazıda kalsın diye yazılmadı. Uygulanması için yemin verildi. Benim için en önemli nokta devletin halkına eşit ve şeffaf hizmet vermesidir. Denenmemiş tek parti olarak güvenoyu istiyoruz."

"YARGI REFORMU ŞART"

"Bana göre en önemli eksikliğimiz yargı konusunda. Sıkıntı çok. Zaman konusunda çok uzun bir süreç yaşanıyor. Bir avukat olarak bunları yaşayarak görüyorum. İş yükü çok. Hukuk reformu önceliğimiz. Mağusa bölgesi turizm için en ideal yerlerden. Küçük oteller yapılabilir. Bölgenin ve ülkemizin yeterince tanıtımı yok maalesef. Şehir içinde dokuyu bozmadan otel yapımları teşvik edilmeli. Sivil toplum örgütleri ile işbirliği çok önemli bunları ortaya çıkarmaya çalışacağız."

ÖZTABAY: SAVUNUCULUK TUTKUMDUR

"Ben avukatım, savunuluculuk benim tutkum. Ve toplumun hakkını savunabilmek için bu işe girmeye karar verdim. Sorunlar hukukçu olmadan çözülmez. Adalet işlemiyorsa yaşamanın da anlamı yoktur. Kadınlarımız çok verimli ve çalışkandır. Sorumluluklarımız arasına siyaseti de sokmalıyız kadınlarımız adına. İnsanlarımız farkında olmalı ki seçim yapıyorlar. Bizim kadınlarımıza çağrımız bizi desteklemeleri yönündedir."

"YARGI SİYASETTEN ETKİLENMİYOR"

"Yargımızla gurur duyuyorum. Dava yoğunluğu çoktur. Yargıçlarımız çok yoğun çalışıyor. Kesinlikle siyasi bir etkilenme yok. Taraf tutan bir yargımız yoktur. Yasaların yetersiz olması da yargının suçu değildir. Girne'miz de ve çevre köylerde çeşitli sorunlar vardır. Eski eserler var ilgisiz kalmış. Turizmin daha da canlanması Girne için olmazsa olmaz. Yapılabilecek çok iş var. Öncelikle sorunları yerinde görmek şart. En büyük sorun ilgisizlik. Ve biz bu işleri yapmaya talibiz."

OYALTAN; KADINLARIN ÜLKE YÖNETİMİNE KATILIMI YETERSİZ

"Bir kere kadınlarımızın ülke yönetimine katılımı yetersiz. Her kademede yer almalıyız. Partimizden aday olan kadın arkadaşlarımız son derece enerjik ve üretken ben kendi adıma bu durumdan son derece mutluyum. Bir devlet emeklisiyim. Uzun yıllar kamuda görev yaptım. TDP kadın örgütü Genel Başkanıyım. Bürokrasiyi çok iyi biliyorum. Ülkemiz kadınlarının en az görev aldığı alan siyasettir. Ve yine kadınlarımızın en az ilgi duyduğu alan siyasettir. Parti içinde bazı sıkıntılar yaşandı. Adaylık sürecinde ama önümüzde bir seçim var ve biz buna odaklanmış durumdayız bugün itibarı ile. Parti için de kadınlar olarak söz hakkımız vardır. Oldukça demokratik çalışan bir parti mekanizmamız var. Kadınları görmemek toplumun yarısını görmemek demektir. Mecliste ve de hükümet kabinesinde kadınların mutlaka en azından yarı yarıya yer alması gerek. Amacımız bu. Bu gerçekleşirse topluma huzur gelecektir. "

"GECE KULÜPLERİ KESİNLİKLE KAPATILACAK"

"Bu ülkenin utancıdır gece kulüpleri ve oradaki kadınların yaşadığı hayat. TDP iktidarında bu konu kesinlikle kapanacak. Bu işi yapanlara bu fırsat verilmeyecek. Bu bizim toplumumuz için yüz karasıdır, utançtır. Ayni şekilde vatandaşlılar, istihdamlar ve her türlü yolsuzluk dosyaları, ne varsa tek tek incelenip, irade gösterilecek ve hesap sorulacak. Zamanı geldi diyoruz biz. TDP bu işlere dur diyecek."

GÜLYAZ: POPÜLİZMDEN ÇOK ÇEKTİK

"Ben emekli bir öğretmenim. Bölgemde görev aldığım okullarda zaman gözetmeksizin vefakârca görev yaptım. Çocuklarımız daha iyi yetişsin diye ama bu ülkede haksızlık, popülizm o kadar çok ki yaptığınız işe bakılmıyor. Günün sonunda haksızlığa uğradım. Bu düzeni ve sistemi yıkmak ve başkalarının önünü açmak daha adil bir düzen yaratmak adına aday oldum. Bunları en iyi yapacak kadro ve fikirlere TDP sahip, bu bakımdan da bu partide çalışmayı seçtim."

"EĞİTİM AİLELERDEN BAŞLAMALI"

"Bir çocuğa her istediği verilmemeli. Disipline dayalı bir eğitim sistemi oluşturulmalı. Şimdiki öğretmenlerimizde yetişme tarzı yönünden çok da sorumluluk almak istemiyorlar. Herkes çocuğuna yok demeyi öğrenmeli. Yap-boz tahtasına dönen eğitim sistemimizi günün şartlarına getirecek sistemi yaratıp bunu devlet politikası haline getireceğiz. Toplumda kadınlar, anneler bilinçlendirilmeli, yönlendirilmeli. Özellikle çocuk yetiştirme konusunda annelere babalardan daha çok sorumluluklar düşüyor. Bölge insanımızın ve özellikle kadınlarımızın ilgiye ve yetiştirilmeye ihtiyacı var. Devlet tarafından ilgisiz kalmış bir bölge İskele. Devletin buraya da şefkat göstermesi gerek. İşsizlik var. Hayvancılık yapanlar tek tek batıyor. Üretici bin pişman. Hayvan fiyatları yıllardır yetersiz ama yem fiyatları her gün artıyor. Bölgede her zamankinden çok bir çöküş durumu var. TDP olarak iktidar olursak herkesi düzlüğe çıkaracak formüllerle bir denge kuracağız."

ALPGÖZ; DENESİNLER VE GÖRSÜNLER

"Kamu çalışanıyım. Üst düzey yöneticilerin asistanlığını yaptım. Ve yapmaya da devam ediyorum. Güzelyurt bölgemizin sorunlarını bildiğim için aday oldum. Güzelyurt için en önemli sorun belirsizliktir. Göç anlamında bir sorunumuz da var."

"İŞTEN DURDURMALARA KARŞIYIM"

"Özellikle son yapılan istihdamlar gerçekten vatandaşın vicdanında yara açmıştır. Ama insanların başka çaresi yok ki. Başka çıkış yolu bırakılmadı ki. Ben vicdani olarak kendi düşünceme göre insanların işten durdurulmalarını istemiyorum. Tabi ki bunun yanında fırsat eşitliği yaratacak, adil olacak bir sınav sistemi ve anlayış, sıfırdan bir kamu hizmeti komisyonu yapısı oluşturmak şart. Ve tüm bunlar TDP'nin manifestosunda var. Trafikte sorunlarımız biliniyor. Ve de çözülmüyor. İnsanlar mecbur kalıyor bir eve dört araba almaya. Çünkü toplu taşımacılık yok. Toplu taşımacılık trafik sorunumuzu çözecek en önemli noktadır. TDP iktidarında bu sorunun özellikle devletin araçlardan aldığı vergiden de önemli oranda vazgeçmeyi göze alıp toplu taşımacılığı geliştireceğiz. Çünkü bizim için önemli olan en başta insandır."

StarKıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER