İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Başarır halkı seçimde oy kullanmaya çağırdı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Başarır halkı seçimde oy kullanmaya çağırdı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, halktan 28 Temmuz'da yapılacak seçimde oy kullanarak, dürüst, idealist, halkı düşünen politikacıları seçmesini istedi. Başarır, halka siyasi partilerin seçim bildirgesini iyi incelemelerini ve ilerde de sorgulama yapmaları çağrısında da bulundu.

Yayın Tarihi: 02/07/13 14:17
okuma süresi: 5 dak.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Başarır halkı seçimde oy kullanmaya çağırdı
A- A A+

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, bugün Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Mehmet Özkardaş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Ülkede her şeyin siyasete ve seçim kazanmaya endekslendiğini, yapılan yanlışların altında bunun yattığını belirten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Başarır, hükümetlerinin yaşam kalitesini artıracak ve siyasi kirliliğin üzerine gidecek bir hükümet olduğunu söyledi.

Erken genel seçimlerle ilgili de halka çağrı yapan Başarır, seçimde oy kullanarak, dürüst, idealist, halkı düşünen politikacıların seçilmesini istedi.

Başarır, halka siyasi partilerin seçim bildirgesini iyi incelemelerini ve ilerde de sorgulama yapmaları çağrısında bulundu.

TRAFİKTE TÜM BİRİMLER TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK

Göreve geldiği ilk gün trafik sorunuyla ilgilenen iki dernekle görüştüğünü belirten Başarır, ne yapılabileceğini konuştuklarını kaydetti.

Trafik kazalarının nedenleriyle ilgili derin araştırma yapılması gerektiğini belirten Başarır, bunu yapacak yetkili merci olmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Başarır, bunun üzerine trafikle ilgili tüm birimleri Avrupa Birliği normlarında uygun olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nda tek çatı altında toplayacak yasal değişiklik için adım atıldığını ve gerekli yasa değişikliğinin de hazır olduğunu ifade etti.

Gazimağusa Limanı'nda yaşanan sorunları yerinde gözlemlediğini belirten Başarır, görev süresi boyunca elinden geldiği kadar çözümü sağlamak için uğraşacağını ifade etti.

"YOL TEMİZLİĞİ YAPILIYOR"

Yol güvenliğine önem verdiklerini vurgulayan Başarır, yol kenarlarındaki otların temizlenmeye başladığını, görüş açısını bozan tabelaların da kaldırılacağını belirtti.

MOTOSİKLET EHLİYETİ İÇİN PRATİK SINAV

Ehliyet sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Başarır, motosiklet kazalarının arttığının görüldüğünü, motosiklet sürücülerinin pratik sınavdan geçmediğini kaydetti.

Başarır, motosiklet sürücülerinin pratik bir sınava girmesinin sağlanacağı bir sistem için çalışma yapılacağını söyledi.

"KAYNAKLAR POLİTİK YATIRIMLARA HARCANIYOR"

Başarır, bütün kaynakların politik yatırımlara harcandığını belirterek, "Geçmiş hükümet döneminde iktidardaki parti iki kere kurultay yaşadı. İşe birçok insan aldı. Bu kişiler usulüne göre mi alındı?" diye sordu.

Hükümete geldiklerinde, geçmiş hükümetin Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesinden elde edilen 100 milyon Euro'yu harcadığını öğrendiklerini belirten Başarır, paranın nereye harcandığını sorduklarını ve petrol alımı ile 13'üncü maaşa harcandığının söylendiğini kaydetti.

Geçen hükümet döneminde 16 milyon Euroluk KDV gelirinin de tahsil edilmeden bütçeden bloke edilip harcandığını ve eksiye düşüldüğünü kaydeden Başarır, böyle bir ortamda icraat yapmaya çalıştıklarını söyledi.

ÖZKARDAŞ: "ÜLKE ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR"

Ülkenin zor günlerden geçtiğini söyleyen Kamu-Sen Başkanı Özkardaş da, "siyasi kirlilik yaşandığını, halkın siyasilere güveninin kalmadığını, son dönemde yaşanan rüşvet iddialarıyla bu durumun son noktaya taşındığını" belirtti.

Özkardaş, "Dilerim ki seçimden sonra yeni, tecrübeli, bilgili insanlar mecliste yer alır. Değişime direnenlerin yapamadığını yaparlar" dedi.

Ölümlü trafik kazalarını sadece insan hatasına bağlamanın doğru olmadığını söyleyen Özkardaş, yolların durumunun kötü olduğunu, gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülke limanlarının durumuna da değinen Özkardaş, "Limanlar dökülüyor, içler acısı bir haldedirler" dedi.

Gazimağusa Limanı'nda yaşanan sorunları aktaran Özkardaş, araç gereçlerin döküldüğünü, rıhtımların işgal altında olduğunu, kadrolu çalışan kalmadığını söyledi.

Özkardaş, Başarır'dan bu sorunları Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirmesini istedi.

Hükümetin yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin üzerine gitmesini isteyen Özkardaş, bankalardan hortumlanan paralar konusuna da el atılması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Hava Yolları mağdurlarının ikramiyelerini ve eksik yatırımları alamadığını söyleyen Özkardaş, "KTHY'nin devletten 39 trilyon alacağı var" dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.