İşkence iddiaları kabul edilmedi!

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

İşkence iddiaları kabul edilmedi!

İşkence iddiaları kabul edilmedi!

Öz oğlu 7 yaşındaki Mustafa Diker'e tecavüz ettikten sonra, döverek öldürdüğü iddiası ile tutuklanan Erol Diker'in, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde gönüllü ifadesinin işkenceyle alındığı iddiası ile ilgili karar okundu.

İşkence iddiaları kabul edilmedi!
banner
A- A A+

Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahar Saner'in okuduğu kararda sanığın beyanlarının doğru olmadığı ve iddia edilen işkence iddialarının doğru olmadığı yönünde bulgu yapıldığı açıklandı. Erol Diker'in savunma avukatı ise bu kez yazılı dava tebliğinde geçen "suçumu kabul ediyorum" ifadesinin işkenceyle alındığını iddia ederek, yazılı dava tebliğine itiraz etti.

Abbas ELMAS

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahar Saner, Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu huzurunda görülen gönüllü ifadelerin işkenceyle alınıp alınmadığıyla ilgili duruşma içinde duruşmada, Başsavcılık adına Savcı Ahmet Varol, sanık Erol Diker'i avukatı Özkul Özdevim hazır bulundu.

Mahkeme dün gerçekleştirilen duruşmada, işkence iddialarına yönelik yapılan duruşma içinde duruşma kararını okudu. Başkan Bahar Saner, işkence yaptıkları iddia edilen CÖŞ'de görevli iki polis memuru ve tahkikat memurunun mahkemede verdikleri şahadetlerin uyum içinde olduğuna dikkat çekerek, sanığın 14 ila 17 Nisan 2012 tarihleri arasında saat 20.00'dan 23.00 arasında hücre dışında olmadığının sabit görüldüğünü açıkladı.

Sanığın yeminsiz olarak verdiği şahadetin yeminli şahadet unsurlarına göre tartışılabileceğini aktaran Saner, sanığın itirazda bulunurken bazı bulgulara değinmediğine dikkat çekti. Yargıç Saner, sanığın beyanlarının doğru olmadığını ve iddia edilen işkence iddialarının doğru olmadığını vurgulayarak, İddia Makamı'nın ortaya koyduğu bulguları ispatladığını açıkladı.

Mahkeme ikinci gönüllü ifadenin delil olarak sunulmasına karar verdi. İfadenin kabul edilmesiyle Tahkikat Subayı Aslan Coşkun, esas duruşma içinde kaldığı yerden devam ederek, ikinci gönüllü ifadeyi mahkemeye okudu. İfadenin ardından Savcı, davayla ilgili 3 adet şampuan, Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz'e ait ek raporu, elektrik kurumuna ait rapor, Nüfus Kayıt Dairesi'nden ve Mustafa Diker'in okulundan alınan doğum kayıt belgeleri mahkemeye ibraz edildi.

Aslan Coşkun, Mustafa Diker'i öldürdüğüne dair sanığa yazılı dava tebliğini okuduğunu ve imzalattığını belirtti. Bu sırada avukat bu kez yazılı dava tebliğinde geçen "suçumu kabul ediyorum" ifadesinin işkenceyle alındığını iddia ederek, yazılı dava tebliğine itiraz etti. Avukat, daha önce mahkemeye beyan ettiği işkence iddialarını yineleyerek, 21 ila 23 Nisan ve 1 ila 8 Mayıs tarihleri arasında saat 20.00'dan 23.00'a kadar müvekkiline işkence edildiği ileri sürdü. Sanığa yazılı dava tebliğinin okunmadığını iddia eden Avukat, polislerin sanığa bulunduğu yerden kurtulması için dava tebliğini kabul edip, imzalaması konusunda tehdit ettiklerini öne sürdü.

İddia Makamı ise yeni bir duruşma içinde duruşma açılmasının uzun bir inceleme süreci istediğini aktararak, tanıkları ve olguların yeninden hazırlanması gerektiğine bu nedenle duruşma içinde duruşma yapılmasına itiraz etti.

Bunun üzerine Ağır Ceza Heyeti Başkanı Bahar Saner de sanık Erol Diker'in yazılı dava tebliğine verdiği cevabın gönüllü olup olmadığını görüşmek üzere duruşma içinde duruşma yapılmasına karar verdi. Heyet, ikinci bir duruşma içinde duruşmaya başlanmak üzere davayı bugün saat 09.00'a tehir etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER