UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel ülke turizmini değerlendirdi

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel ülke turizmini değerlendirdi

UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel ülke turizmini değerlendirdi

Turizm Çevre ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili adayı Ünal Üstel, bugün Akdeniz TV'de Sinaşi Başaran'ın sunduğu TV programına katılarak ülke turizminin geldiği son noktayı değerlendirerek, UBP'nin yeniden iktidara gelmesi durumunda hayata geçirecekleri projeleri anlattı.

UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel ülke turizmini değerlendirdi
banner
A- A A+

Ulusal Birlik Partisi iktidara geldiği günden itibaren eski hükümet döneme bakıldığı zaman da turizm bakanlığın bir parçası olduğunu ifade eden Ünal Üstel, UBP iktidara geldikten sonra da turizmi lokomotif sektör haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Denizi, güneşi, doğal güzellikleri, tarihi ile bulunmayan bir yapıya sahip olan KKTC'nin lokomotif sektörünün turizm olduğuna da değinen Üstel, UBP hükümeti olarak turizmi lokomotif sektör haline getirdikten sonra ülkede turizmi bir yerlere getirmek için insanlara turizm bilincini yerleştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

UBP Girne Millet Vekili Ünal Üstel, turizmi şekillendirdiklerini, turizm ile ilgili sektörlerle de işbirliği içerisinde çalıştıklarına dikkat çekerek, bugün turizm sektörüne bakıldığında iyi bir noktaya geldiğine dikkat çekti.

2011'de 3 yıllık bir program uyguladıklarını, bu program sayesinde ülkede ulaşım ve başka ülkelerde sıkıntılar çeken, ambargolar uygulanan, çoğu uçak şirketinin tarifeli seferler yapmaması nedeniyle ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşayan ülkedeki ulaşımın önünü açmak için çalışma yaptıklarında dikkat çeken Turizm Çevre ve Kültür eski Bakanı Ünal Üstel, Rum tarafının dış dünyada insanların KKTC'ne gelmemesi için ellerinden gelen lobi çalışmalarını yaptıklarını da dile getirdi.

Turizm Bakanlığına geldikten sonra 3 yıllık programa bakıldığında ise 2 ülkeden gelen turist gelen KKTC'nin Türkiye ve İngiltere dışındaki ülkelerden çok seyrek turist geldiğini, az sayıda da charter seferi olduğunu belirten Ünal Üstel, Türkiye eski Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da yardımlarıyla başka ülkelere ülkemizi tanıtmaya başladıklarını ve vizyonlarını genişleterek Uluslararası Turizm fuarlarına giderek ülkenin tanınması açısından katılımlar sağladıklarını ifade etti.

Daha önceki yıllarda yılda 7-8 turizm fuarına gidilirken geçtiğimiz bir yıl içinde yaklaşık 25 fuarda yer aldıklarını, O ülkelerde turizmle uğraşan sektörlerle görüşmeler yaptıklarını, Basın yayın organlarını ülkemize getirttiklerini kaydeden Üstel, tüm unsurlar takviye edilince KKTC bilinir bir hale getirdiklerini dile getirerek, "Bu sayede KKTC'ne kayıtlı şirketler tur operatörleri oralardaki acentelerle işbirliği içerisine girdiler" şeklinde konuştu.

Ülkede son dönemde ülke turizmine oldukça katkı sağlayan charter seferler hakkında da açıklamalarda bulunan Ünal Üstel, "Değişik hava yolları ile tarifeli seferlerle turist getirmeye başladılar. Charter seferleri 2011 ilk ayağını nisan ayında başlattık. Bunun yanında tarifeli uçuşlar. Ambargoları kırmak için de teşvik sistemi uygulamaya koyduk." İbarelerini kullanarak, teşviki hava ulaşımındaki ambargoları kırmak için Türkiye'ye inip kalkması için 50 Euro veren tur operatörlerinin bedellerini de kendilerinin karşıladığını, bunun da tur operatörlerinin ülkede reklam vermesine yönelik teşvikler sağladığını açıkladı.

Ünal Üstel, fuarlara katıldıklarında oradaki şirketlerin KKTC'ni anlattıklarını ve turistlerin de Kuzey Kıbrıs'ı tercih etmeye başladıklarına dikkat çekerek, bu faaliyetler sonucunda 13 ülkeden charter uçuşlarla turistleri ülkeye getirdiklerini ifade etti.

"Ekip arkadaşlarımızla bu ülkeleri adım adım gezdik. Yeme içme için gitmedik. Benden önceki değişik iktidardaki arkadaşlarımız da gitseydi ben de onlara bravo derdim. Biz küçümsemiyoruz. Ama eleştiri yerine en azından ülkedeki gerçekleri görsünler. Turizmin bir noktaya geldiğini söylesinler" şeklinde konuşan Üstel, "Bugün bakıldığında Haziran ayındaki 2012'ye göre yüzde 14 civarında bir artış var. Bunu Otelciler Birliği açıkladı. Mayıs ayına göre de yüzde 25 artış var" ibarelerini kullandı.

"Biz ülkemizi oralarda bilinir hale getirmek için çalıştık. 60 ülkeye giderek ülkemizi ve siyasetimizi anlatmamız lazım. 2011 yılında KKTC hiç yaşamadığı bir doluluk oranı yaşandı. Haziran ayında otellerimizde yer yok. Bu doluluk Kasım ayına kadar gidecek. Fuara gidilmeden bu ülkeye nasıl turist gelecek diye sormuyorlar" şeklinde açıklamalar yapan Ünal Üstel, küçük otellerin de ayağa kalkması için çalışmalarının olduğunu ifade ederek, Danimarka'dan Finlandiya'dan İsveç'ten charter seferlerle turistlerin KKTC'ye geldiğini kaydetti.

Gelecek dönem için ülke turizminin ihtiyaç duyacağı çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Üstel, "Aksaklıklarımız olabilir. O aksaklıkları sektör temsilcileriyle birlikte iyileştireceğiz. 2014-2015-2016 yılları için çalışmalar başlattık. Otellerin daha iyileştirilmesi için hibe programları yaptık. 3. Hedefimiz KKTC'de turizm yıl 12 ay. Aralık, Ocak, Şubat ve Mart kış turizmini ön plana çıkardık" ibarelerini kullanarak, Kuzey Avrupa ve Orta Asya ülkelerine de ülke turizmini tanıttıklarını, Moskova fuarına Ukrayna fuarına gittiklerinde de eleştirildiklerini söyledi.

Yapılan faaliyetler sonucunda Rusya'dan çok sayıda turistin ülkeye geldiğini ve villa turizmini ön plana çıkarmak isteyen Rus turizmcilerin olduğuna değinen Üstel, kış sezonunda da otelcilerin beklediğini alacağını ifade etti.

"2014 ve 2015 yılında uygulanacak programla kış sezonunda da oteller çalışacaktı. İçimizdeki bazı arkadaşlarımız kendi hırslarına yenik düşerek dünyada bir ilk kendi partisini arkadan hançerlediler. Ülkemizin en büyük sorunu KKTC'de ömrünü veren turizmin duayenlerinden bir tanesi Aziz Kent Rum'un bütün baskılarına rağmen otelini yaparken maddi ihtiyaçlarını karşılarken Kalkınma Bankası'ndan karşıladı. Çok büyük sıkıntılar yaşadı. Siyasi sıkıntılar nedeniyle turizm sektörü büyüyemedi. Bunun gibi çok sayıda arkadaşlarımızın sorunu Kalkınma Bankası'ndan kaynaklanıyor." Şeklinde açıklamalar da yapan Turizm Çevre ve Kültür eski Bakanı Ünal Üstel, bu kişilerin de borçlarını ödeyemediklerini ve mahkeme süreçlerinin devam ettiğine dikkat çekti.

Yatırımcı insanların birikimlerini, ömürlerini verdikleri işlerinin yeniden yapılandırmak istediklerini ancak, yeterli noktaya getiremediklerini dile getiren Üstel, yasa çalışmasını yaptırdıklarını, Kalkınma Bankası Turizm Bakanlığına bağlı olmadığı için Ekonomi Bakanlığı ile çalışma yaptıklarını, yeni bir yasal düzenlemeyle bu kişileri mahkemelerden kurtaracaklarına da dikkat çekerek, çalışmaların şu anda yarım kaldığını söyledi.

UBP bünyesinden ayrılan 8 Milletvekili hakkında da açıklamalarda bulunan üstel, "Koltuk hırsına yenik düşen arkadaşlarımız bize de bir oy verin de tekrar UBP'ne döneceğiz diyorlar. Yok öyle yağma.." şeklinde konuşarak, 28 Temmuz'da gerçekleşecek erken genel seçimlerinde vatandaşlara yönelik "Lütfen karma oylardan kaçınınız. Direkt partiye mühür vurun" dedi.

Gerçek lerin bir an önce görülmesi gerektiğine de vurgu yapan Ünal Üstel, "2 destinasyonla başladık bugün 12 destinasyona ulaştık. Şu anda ülkemize 13 ülkeden turist geliyor. Asya'dan gelenleri söylemiyorum. 18 destinasyona çıkarttık. Yılda ülkeye gelen turist sayısını 690 bine çıkarttık. 2009 öncesinde 360 milyon dolar civarında olan yıllık gelir şimdi 600milyon doların üzerine çıktı ve ekonomiye katkısı küçümsenemez. Hedefimiz bir milyonu geçmek. Ülkedeki yatak kapasitesini 15 binden aldık 20 bin yatağa ulaştık" şeklinde konuştu.

"UBP"

Teknokrat Hükümet'in göreve geldiği günden buyana yaptığı faaliyetlere de değinen UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel, "2009'da iktidarı nasıl devraldığımızı herkes biliyor. Güya bütçeyi boş almış darbeci hükümet. Biz 2009'da bütçeyi boş aldığımızı bırakın borçlu aldık. CTP neden iktidardan kaçtı. Ekonomik paketi uygulamasın diye. Biz ona rağmen ekonomik paketi uyguladık. Bunun yanı sıra vatandaşımızı üzdük ancak yarınları daha parlak olsun diye. İlk defa memura uzun zaman sonra artış verildi. Küçük esnafımıza faizsiz uzun vadeli krediler verilmesi için çalışmalar yapıldı. Ekonomik programa bakıldığında bunlar görülecek" ibarelerini kullandı.

Yüz Yılın Projesi hakkında da açıklamalar yapan Üstel, "Kablo ile gelecek olan elektrik maliyetleri yüzde 50 civarında aşağıya çekecek. Yarım kalan projelerimiz var. Projelerimizi 2014 yılına kadar tamamlayacaktık ancak içimizdeki arkadaşlarımızın darbe yapmasıyla iktidardan gittik. Yeni gelenleri de gördük ilk aydan yapılanları. Bu ülkeyi bu günlere getiren ve KKTC'ne inanan ve yaşatılması için mücadele eden UBP. UBP'ne mühür vursun ve içindeki tercihlerini kendileri yapsın. 28 Temmuz'dan sonra tek başına iktidara geleceğiz ve yarım kalan projeleri uygulayacağız" dedi.

YÜZLER GÜLMÜŞ

"Başbakan Sibel iktidara geldikten sonra halkın yüzü gülmeye başladı diyor. Ne yaptı da halkımın yüzü güldü? Bakanlıklarda uyguladıkları baskılarla mı? Yoksa Bakanlıklardaki arkadaşlarımızın her birini siyasi kimliğini sentez yapmakla mı vatandaşın yüzü güldü. Yoksa maaşları vermemekle mi?" sorularını da soran Ünal Üstel, geldiklerinde programına TC ile KKTC arasındaki ekonomik programı neden koymadıklarını da sorularına ekledi.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi'ndeki usulsüzlükler konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Ünal Üstel, Girne'nin turizmin incisi ve Girne herkesin iftihar etmesi gereken bir kent olduğunu ifade ederek, "Ancak fotoğraf bunu söylemiyor. Ana yollar ve kale arkasında yapılanlar ve en önemlisi antik limanın Girne Belediyesi'nin kontrolündeydi. Oralardaki kirliliği biz temizlerdik. Bazıları da ne yaptı bakanlığımız diyor. Bu güzelim liman her yere gittiğimizde limanı gösteririz Avrupa'da eşi emsali yok. Limanın mendireğindeki lambalar yanmıyordu. Her gece orada çirkin olaylar oluyordu. Oranın elektriğini ihaleyle yaptık. Herkes ışıklar altında geziyor. Antik Gümrük Binası yıkılıyordu. Onu yaptık. Yatların bağlanacağı rıhtım yoktu. Denizin içerisinde pislikler. Muazzam çevre kirliliği. Temizlik bakanlığın işi değil Belediye temizlemesi gerekirdi. Mendireği bakanlıktan çöp bidonları koyduk. Belediyecilik hizmetleri için para alıyor bu hizmetleri de götürmesi lazım" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER