Kamu - İş ve TAK'tan bir heyet Erk ile görüştü

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.50

8.58

$

7.28

Kamu - İş ve TAK'tan bir heyet Erk ile görüştü

Kamu - İş ve TAK'tan bir heyet Erk ile görüştü

Kamu İşçileri Sendikası'ndan (Kamu-İş) bir heyet, Dışişleri Bakanı Kutlay Erk'i ziyaret ederek, yetkili sendika olarak örgütlü olduğu Türk Ajansı Kıbrıs'ta (TAK) yaratılmaya çalışılan yeni çalışma sistemiyle ilgili sorunları görüştü ve bu sorunların çözülmesini istedi.

Kamu - İş ve TAK'tan bir heyet Erk ile görüştü
A- A A+

Ziyarette Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek ile Sendika Danışmanı Hasan Değirmencioğlu'na Kamu-İş'te örgütlü TAK personelinin bazıları da eşlik etti.

ERK: "HUZUR ÖNEMLİ"

Ziyarette konuşan Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, çalışma hayatında huzurun çok önemli olduğunu vurguladı. Erk, huzurun sağlanması için de çalışanların ve örgütlerinin temsilcileriyle çalıştıranların iyi bir sosyal diyalog içerisinde olması ve herhangi bir sorun varsa çözülebilmesi, mümkünse sorun olmadan işlerin daha verimli ve etkili yapılabilmesi için iletişim içerisinde olunmasına önem verdiklerini söyledi.

TAK'ta çok da büyük olmayan ama neticede huzursuzluk yaratan sorunlar yaşandığını ifade eden Erk, bu sorunları sosyal diyalog anlayışı içinde çalışanlarla ve çalışanları temsil eden örgütleriyle görüşerek aşmaya çalıştıklarını kaydetti. Bu konuda bazı girişimler başlattığını belirten Kutlay Erk, çalışanlarla da toplantı yaparak sorunu mümkün mertebe barışçıl bir şekilde, verimliliği etkilemeden ve toplumsal gerilim yaratan bir sorun olmadan aşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

DİLEK: "SORUNLARA VE ÇAĞRILARA KULAK VERDİK"

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de TAK'ta yetkili sendika olarak örgütlü bulunduklarını ve çalışanların tüm sorunlarına ve çağrılarına kulak verdiklerini ifade etti.

TAK'ta bir gerginlik ve huzursuzluk yaşandığını dile getiren Dilek, bir iş yerinde çalışan huzursuzsa, iş yerinin verimli olması adına, diyalog çerçevesinde uygun ortamın yaratılmasından taraf olduklarını kaydetti.

TAK'a atanan Müdür Hüseyin Yalyalı'yı ziyaret ederek, çalışanların huzursuzluğunu iletmelerine rağmen "kafasına göre açıklamalar yaptığını ve kafasında olanı yaratmaya çalıştığını" öne süren Dilek, bunu kabul etmediklerini, hem çalışanların, hem sendikanın, hem de işverenin memnun olacağı, ajansın daha sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışabileceği çalışma koşullarının yaratılması yönünde çağrıda bulunduklarını belirtti.

Dilek, "Ancak görüyoruz ki niyet kötü" dedi ve Erk'i bakanlığına bağlı TAK'taki sorunların çözülebilmesi için yardım talebiyle ziyaret ettiklerini söyledi.

TAK'taki hiyerarşik sistemin bozulmaya çalışıldığını iddia eden Dilek, ek mesai konusunun öne atılarak, ek mesaiyle ilgili tasarruf yapılacağı şeklindeki söylemlerde bulunulmasının yanlış ve aldatmaca olduğunu dile getirdi.

Hiyerarşik düzenin sağlanmasının, çalışma huzuru ve barışının sağlanmasının önemli olduğuna işaret eden Dilek, diyalog ve birlik beraberlik içerisinde çalışanların sesine kulak verilerek bu sorunların çözülmesinin doğru olacağını vurguladı.

Dilek, "ben yaparım, ben bilirim" mentalitesi içerinde TAK'ta yaratılmaya çalışılan koşulların hem çalışanları hem de Kamu-İş'i huzursuz ettiğini de vurguladı.

DEĞİRMENCİOĞLU: "DİYALOĞU TERCİH EDİYORUZ"

Kamu-İş Danışmanı Hasan Değirmencioğlu da emeğin temsilcisi olarak bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

2011 yılında TAK Yasası'nın geçtiğini hatırlatan Değirmencioğlu, yasanın ilgili maddelerine göre Kamu-İş'in devletin yetkili kurumlarınca yetkili sendika olarak belirlendiğini söyledi.

Kamu-İş'in yetkili sendika olarak TAK personelinin sorunlarını çözmekle mükellef olduğunu ifade eden Değirmencioğlu, "Kamu-İş bu sorunları işveren durumunda olan sizler, TAK Yönetim Kurulu Üyeleri ve Müdürüyle sonuçlandırmak durumundadır" diye konuştu.

Kamu-İş'in de sorunların çözümü için diyalogu tercih ettiğini ifade eden Değirmencioğlu, Bakan Erk'in de emekçi bir partinin bakanı olarak sorunlarına gerekli eğilimi göstereceğine inandığını belirtti.

Yasa'nın 2011 yılında geçtikten sonra intibaklar yapıldığını ve intibaklar yapılırken bazı aksaklıkların ortaya çıktığını anlatan Değirmencioğlu, hatta terfilerin yapıldığını ancak uygulamanın yasadaki eksiklikler nedeniyle maaşa dökülemediğini belirtti.

Yasada değişikliğe gereksinim duyulan konular olduğunu, bununla ilgili bir çalışma yaptıklarını dile getiren Değirmencioğlu, bunların ilerleyen zamanlarda uygulamaya girmesini umudunu ifade etti.

Değirmencioğlu, TAK Müdürü'nün elinin 48 personelin tümüne aynı derecede uzanması, herkese eşit şekilde bakması gerektiğini de söyledi "Fakat maalesef görüyoruz ki şimdiden Sayın Müdürümüz orda ayrıcalıklar yaratıyor, bunlar ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Yapılacak herhangi bir uygulamanın sendikalarla istişare edilerek yapılması gerektiğini belirten Değirmencioğlu, "Kuzey Kıbrıs'ın haberleşmesini bütün dünyaya ve içimize yayan küçük bir kuruluşun yönetiminde olan Sayın Müdürün ayrıcalık yaratarak personeli bölmesine asla ve asla razı olmayacağız" diye konuştu.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER