Özyiğit: "Emeğin sorunu, TDP'nin sorunudur"

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

Özyiğit: "Emeğin sorunu, TDP'nin sorunudur"

Özyiğit: "Emeğin sorunu, TDP'nin sorunudur"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP olarak, Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetmesi ve kendi geleceğini kendisinin belirlemesi konularında azimli ve kararlı olduklarını söyledi.

Özyiğit: "Emeğin sorunu, TDP'nin sorunudur"
A- A A+

Dayatma paketlere ve politikalara karşı durmaya devam edeceklerini söyleyen Özyiğit, bu konuda emekçi kesimlerle kol kola geleceğe birlikte yürümek kararlılığında olduklarını vurguladı. Özyiğit, işçilerin hakkı olan örgütlerde yönetimlerin çoğunluğunun işçi temsilcilerinde olması için gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

TDP Lefkoşa milletvekili adayları 28 Temmuz erken genel seçimlerine yönelik sendika ve sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde Dev İş'i ziyaret etti.

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, emek, demokrasi ve barış mücadelesinde yıllardır Dev İş ile aynı yolu yürüdüklerini söyledi. Özyiğit, TDP olarak Kıbrıs'ta erken, kalıcı, adil bir çözüme ulaşılması yönünde mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

TDP'nin yıllarca birlikte yürüdüğü emekçi kesimlerle bundan sonra da, önce hükümete, sonra da iktidara gelerek yürümekte kararlı olduğunu söyleyen ve "Emeğin sorunu, TDP'nin sorunudur" diyen Özyiğit, Kıbrıs Türk halkını geleceğe taşımak, kendi evinin efendisi olmasını sağlamak ve kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapı oluşturmak için, üretken emeğin vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Özel sektörde sendikalaşmanın yok denecek kadar az olduğunu, kamudaki sendikalaşmada ise ciddi sorunlar bulunduğunu kaydeden Özyiğit, hem özelde hem kamuda çalışanların sendikalaşmasının yasal hale gelmesinin seçim bildirgelerinde de yer aldığına dikkat çekti. İş güvenliğinin önemine de dikkat çeken Özyiğit, "Artık bu ülkede hiçbir işçi iş güvenliğinden yoksun olarak çalışıp ölmemeli. Bu konuda gereken her türlü adımı atmakta kararlıyız" dedi.

İhtiyat Sandığı gibi işçilerin hakkı olan örgütlerde yönetimlerin çoğunluğunun işçi temsilcilerinin olması gerektiğine inandıklarını belirten Özyiğit, "Çalışanların birikimleri ile çalışanlardan yapılan yatırımlarla ilgili birinci derece söz hakkı çalışanlarda olmalıdır" dedi.

Cemal Özyiğit, TDP'nin özelleştirmelere kesinlikle karşı olduklarını, peş keş çekilen kurumların geri alınması için gerekeni yapacaklarını, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda ise ne gerekiyorsa yapılacağını kaydetti.

Dayatma Paketin getirisi olan Göç Yasası'nın halen yürürlükte olduğunu belirten Özyiğit, "TDP hükümete geldiği anda, emek örgütleri ile birlikte emeğin daha sağlıklı ve örgütlü çalışması için birlikte mücadele etmek ve bu yoldaki engelleri kaldırmak öncelikli hedefimiz olacak" dedi.

Kamu mallarının özelleştirme adı altında peş keş çekildiğini, TDP olarak buna şiddetle karşı olduklarını söyleyen Özyiğit, TDP'nin seçim bildirgesinde de yer aldığı gibi peş keş çekilen kurumları geri almak için gerekli her türlü hukuki girişimin yapılacağını söyledi. Özyiğit, özelleştirme değil, özerkleştirme yönünde görüşleri olduğunu da yineledi.

-Mehmet Seyis-

Dev iş Başkanı Mehmet Seyis, TDP'nin çok uzun yıllardır birlikte kol kola mücadele verdikleri kişilerden oluştuğunu belirtti.

Seyis, mücadelenin temel amacının ülkeyi kaosa sokan UBP hükümetinden kurtulmak ve onun yerine halkın beklentilerine cevap verecek siyasi yapıların göreve gelmesi olduğunu, bunun da TDP'nin de içinde bulunduğu hükümetin göreve gelmesiyle başarıldığını kaydetti.

Geçici hükümetin yaptığı ufak tefek icraatların bile UBP'de hazımsızlık yarattığını kaydeden Seyis, " Biz bu seçimde tarafız. Emekten, demokrasiden, barıştan yana olan, sendikal platform ile birlikte mücadele eden partilerden yana tarafız" dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER