Talat: "Ekonomik program Kıbrıs'ta yapılmalı"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.07

8.19

$

6.96

Talat: "Ekonomik program Kıbrıs'ta yapılmalı"

Talat: "Ekonomik program Kıbrıs'ta yapılmalı"

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Sim TV'de katıldığı bir programda çeşitli konularda görüşlerini ortaya koydu.

Talat: "Ekonomik program Kıbrıs'ta yapılmalı"
A- A A+

Yurt içinde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Talat, özellikle Cumhurbaşkanının konumuna dikkat çekerek, bu dönemde partilerin iç çalışmalarına müdahale eden bir Cumhurbaşkanının büyük talihsizlik olduğunu belirtti.

Talat, Cumhurbaşkanının olayları yatıştırmak yerine bir partiyi bölecek kadar ileriye gittiğini, bu dönemin en dikkat çekici yönünün bu olduğunu kaydetti.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Talat, meclis çalışmalarını değerlendirirken, diğer şeyler yanında yaşanan nisap sorunlarını da hatırlatarak, halkın meclise olan güveninin sarsıldığını söyledi ve meclisin otonom hale getirilmesinin şart olduğu üzerinde durdu. En iyi yolun başkanlık sistemi olduğunu kaydeden Talat, ancak bunun olmaması halinde başka yolların da bulunabileceğini söyledi.

Yürütme ile yasamanın iç içe girdiğine dikkat çeken Talat, otonom olarak çalışamayan meclisin, geçtiğimiz dönemde öngörülemez bir çalışma sistemi geliştirdiğini, böylece halkı temsil etme durumunun da zayıfladığını anlattı.

Şimdiki durumda yasaları "yürütme"nin hazırladığını, meclisin de onayladığını kaydeden Talat, "Halbuki bunun tersi olması gerekir; yasaları meclis yapmalı, yürütme de uygulamalı" dedi.

MECLİS AMATÖR

Bir soru üzerine Talat, milletvekillerinin tam profesyonel hale getirilmesinin bir iyileştirme olacağını söyledi ve şimdiki durumda milletvekillerinin kendi mesleklerini de yaptığına dikkat çekerek, bu şekilde bir meclisin, haliyle amatör hale geldiğini belirtti.

MAAŞLAR KONUSU

Geç ödenen maaşların sorulması üzerine Talat, aslında maaşların sadece bir gün geç ödendiğine dikkat çekti ve ayın son gününün Pazar'a düşmesinden dolayı böyle bir durumun ortaya çıktığını kaydetti. Maaşların geçmişte de birçok defa geç ödendiğini, hele sigortalıların perişan edildiğini, belediye çalışanlarının da birçok defa ödenmediğini hatırlatan Talat, yeni hükümetin maaşlar konusunda geç ödeme yapması nedeniyle eleştirilmesinin doğru olmadığını söyledi.

ENTEGRASYON

Talat, Kıbrıslı Türklerin Türkiye ile entegre olduğunun bir gerçek olduğunu, Gezi Parkı olaylarında entegrasyona karşı çıkan televizyonların da Türkiye televizyonları gibi yayın yaptığına dikkat çekti, ama kimsenin Mısır'da gelişen olaylarla ilgilenmediğini hatırlattı. 2. Cumhurbaşkanı, bu durumun en azından zihinsel olarak Türkiye ile entegre olunduğunu gösterdiğini söyledi.

Talat, Başbakan Siber'in maaşların yüzde altmışını ödeyebileceğimizi, gerisinin de Türkiye ile protokol gereği alınacak parayla ödeneceğini söylemesinin gerçeklerin ifadesi olduğunu, ancak buna karşı yükselen seslerin, maaşların yüzde altmışı ile yetinebiliriz şeklinde olmadığını ifade etti. Talat, "Kaldı ki Türkiye'den alınan mali destek, maaşlar ve altyapı yatırımları ile sınırlı değil. Doğrudan gelir desteğinden, teşvikin envai çeşidine, belediyelere, bir kısım özel projelere; köy yollarının yapımından, eğitim bütçesine, hayatın tüm alanlarına yönelik katkılar Türkiye'nin desteğiyle sağlanıyor. Dahası da var. Telefon ve data bağlantılarımız, hatta 0090 uluslararası kodu, Mersin 10 posta bağlantısı, hep Türkiye'den geçiyor. Güvenlik de büyük ölçüde Türkiye'ye dayanıyor. Kendi gücümüzle sınır güvenliğini sağlamaya kalksak askerliği en az beş yıl yapmalıyız. O yüzden Türkiye ile ilişkileri değerlendirirken sadece maaş desteğini düşünemeyiz" diye konuştu.

Bütün bunlardan mevcut protokolün çok iyi olduğunu kastetmediğini belirten Talat, ancak bundan çıkış yolunun karşılıklı görüşerek protokolü revize etmek olduğunu söyledi.

Bir soru üzerine Talat, son yapılan istihdamlarla insanların dairelerde birbiri üstüne oturduğunu kaydederek Türkiye'nin de protokolü açıkça delen bu uygulamaya göz yummasının şaşırtıcı olduğunu anlattı.

Talat, protokolün ekonomiyi olumsuz etkilememesi için, ekonomik programın burada yapılması gerektiğine dikkat çekti ve çiftçi, esnaf ve neredeyse tüm sektörlerin çok zor durumda olduğunu kaydetti.

Talat, ekonomik programın bizim koşullarımıza göre hazırlanması ve hedefin de alım gücünü yükseltmek olması gerektiğini söyledi.

VATANDAŞLIK

Vatandaşlıklar üzerine değerlendirmede bulunan Talat, Bakanlar Kurulunun bu konudaki kriterleri çarpıttığını kaydederek, işin, ahbapları vatandaş yapmaya kadar düşürüldüğünü söyledi.

Talat, bunun karşısında başka bir gerçeğin olduğunu ve hayatını burada kuran, hatta burada doğan birçok insanın ise hala vatandaş olmadığını söyledi. Talat Annan Planından örnek vererek, bu planda birleşik devlet vatandaşı olmanın, KKTC vatandaşlığıyla değil, ülkede kalma süresi ile ilişkilendirildiğini hatırlattı ve "Demek ki BM de UBP hükümetlerinin vatandaşlık vermesinin ciddiyetle bağdaşmadığını dikkate almıştı" diye konuştu.

MARAŞ

Kıbrıs sorununa da değinen Talat, şu anda tartışılan konunun Maraş olduğunu kaydederek, Rum Savunma Bakanının "Türkiye samimiyse Maraş'ı bize versin" dediğine dikkat çekerek "Böyle talep mi olur" diye sordu. Talat, ancak, bizim görüşmecimizin sesi çıkmıyorsa Rum tarafının da bu isteklerle ortaya çıkmasının doğal olduğunu söyledi ve Cumhurbaşkanının süreçle ilgilenmemesi yüzünden "yaprak kımıldamıyor" dedi.

ÖLÜDEN GÖZYAŞI ELDE ETMEK

Maraş üzerine Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararları hatırlatan Talat, o dönemlerden Annan Planına kadar Maraş'ın Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümünden ayrıldığını belirtti ve Annan Planı ile Kıbrıs sorununun birleştirildiğini kaydetti. 2. Cumhurbaşkanı Talat, şimdi yaprak kımıldamadığını kaydederek, bazı uluslararası güçlerin ölüden gözyaşı elde etmeye çalıştıklarını belirterek, bu çerçevede Maraş'ın gündeme getirildiğini kaydetti.

Talat, "Elbette Kıbrıs sorunundaki hareketsizliği kırmaya çalışmak doğru bir harekettir. Maraş'la ilgili çabaları da bu çerçevede değerlendirmek mümkündür. Yani, Rum tarafının arsızlığı dışında, Maraş'ın açılmasını isteyenlerin niyetleri konusunda kuşku duymaya gerek yoktur" diye konuştu.

Talat, Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiği konusundaki görüşlerini yineledi ve çözümün birincil koşul olduğunu kaydederek "Sorunun çözümü bizim çıkarımızadır" dedi. Talat, Rum tarafını baskı altına alarak sorunun çözülmesi ve uluslararası hukukun içine girilmesi gerektiğini vurgulayarak "Sorunu çözmek boynumuzun borcudur" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER