Seçimde propaganda için rekor bütçe

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.19

$

6.98

Seçimde propaganda için rekor bütçe

Seçimde propaganda için rekor bütçe

28 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi ile ilgili takvim uyarınca 2 Temmuz'da başlayan propaganda süreci, siyasi partilerin ve bağımsız adayların seçim sloganları, kullandıkları söylem ve programları kadar seçim için oluşturdukları bütçeleriyle de dikkat çekiyor.

Seçimde propaganda için rekor bütçe
A- A A+

Kıbrıs Postası – Meryem Ekinci

5 siyasi partiden 250 milletvekili adayı ile toplamda 7 bağımsız milletvekili adayının katılacağı seçim için, Cumhuriyet Meclisi'nde grubu bulunan 3 siyasi partinin toplam seçim bütçesi 2 milyon 500 bin TL tutarında ve bu rakamın seçim süresince gelecek bağışlarla artması öngörülüyor.

Devlet bütçesinden milletvekili sayıları oranında katkı alan siyasi partiler milletvekili adaylarından aldıkları bağış veya katkı, üyelerden sağlanan aidatlar, piyango gelirleri, flama ve bayrak satışı gibi yöntemlerle oluşturdukları yüksek bütçeleriyle yoğun bir propaganda süreci geçirmeye hazırlanırken, bağımsız adaylar ise kendi olanaklarının yanında aileleri, arkadaşları ve gönüllülerin katkılarıyla oluşturulan düşük bütçeler nedeniyle, siyasal partilere oranla daha sönük bir propaganda süreciyle seçimi tamamlamayı hedefliyorlar.

EN YÜKSEK BÜTÇE DP-UG'NİN

Seçim bütçeleri konusunda Kıbrıs Postası'na özel açıklamada bulunan siyasi partiler UBP, DP-UG, TDP ve BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri arasında en yüksek bütçe, 1.5 milyon TL ile DP-UG'ye ait. Onu, 1 milyon TL ile UBP, 500 bin TL ile ise TDP takip ediyor. En düşük bütçe ise 10 bin TL ile BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri'nin. CTP-BG ise, bütçesini seçim sonrasında açıklama prensibinden dolayı bu konuda bilgi vermedi.

PROPAGANDALAR KOMİTELERE EMANET

UBP Genel Sekreteri Necdet Numan'dan aldığımız bilgiye göre devletten alınan katkı payı, milletvekili adaylarından alınan 12'şer bin TL, parti binalarından gelen gelirler, bağışlar, üye aidatları ve piyango satışından elde edilen gelirler ışığında toplamda 1 milyon TL tutarında bir bütçeyle seçime katılan UBP'nin propaganda ekibi yine UBP içerisinde oluşturuldu.
Merkezde 20 kişiden oluşan bir seçim ekibinin yanı sıra ilçelerde oluşturulan ekiplerle seçim propaganda sürecini yürüten UBP bu konuda dışarıdan uzman bir ekipten hizmet alma yoluna gitmedi.

UBP gibi DP-UG, TDP ve BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri de kendi komiteleri ve kadrolarıyla propagandalarını belirliyor.

DP-UG Genel Sekreteri Bengü Şonya, 50 milletvekili adayından 10 bin TL'si bağış 20 bin TL'si de borçlanma yoluyla alınan 30'ar bin TL katkı sonucunda toplamda 1 milyon 500 bin TL ile seçim bütçesini oluşturan partinin seçim propagandasının parti içerisinde oluşturulan bir komite tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Buna göre, tüm propaganda sürecinin komite tarafından belirlendiği DP-UG, dışarıdan bir reklam ajasından da hizmet alıyor, ana tema ve sloganlar komite tarafından belirlenirken, panolar ve diğer uygulamalar ise reklam ajansı tarafından sağlanıyor.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit'in açıklamasına göre TDP ise devletten alınan katkı payının yanı sıra adayların katkıları ile oluşturduğu 500 bin TL'lik bütçesini, gerektiği takdirde adaylardan borçlanma yetkisini de kullanarak ve 30 Temmuz'da çekilişi yapılacak piyangodan elde edecek gelirle artırmayı öngörüyor.

TDP de propagandasını oluşturulan komiteye emanet eden partiler arasında. Broşürlerin, afişlerin basılması ve panolara yerleştirilmesi gibiiğer unsurlar konusunda ise ajanslardan hizmet alıyor.

En kısıtlı bütçeye sahip siyasi parti konumundaki BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri'nde de durum aynı.

Propagandanın parti içindeki kadrolarla yürütüldüğünü söyleyen BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri Genel Başkanı İzzet İzcan, "kendi yolumuzu kendimiz buluyoruz" dedi.

CTP-BG PROFESYONELLERLE ÇALIŞIYOR

Profesyonel kadrolar oluşturan ve gerek KKTC gerekse Türkiye'den alanında uzman kadrolardan hizmet alan tek parti ise CTP-BG.

Prensip kararı gereği oluşturulan bütçeyi seçim öncesinde açıklamayacağını, yapılan tüm harcamaları seçim sonrasında kamuoyunun bilgisine getireceğini bildiren CTP-BG, sadece seçim sürecinde değil tüm adımlarında profresyonel ekiplerle çalışıyor.

CTP-BG Örgüt Sekreteri Niyazi Düzgün, çağdaş bir siyasi parti anlayışıyla propaganda konusunda kurumsallaşmayı öngördüklerini, buna bağlı olarak da farklı alanlarda kurumsal hizmet aldıklarını kaydetti.

Düzgün'ün açıklamasına göre, KKTC ve Türkiye'den uzman kadrolar ve ajanslardan "parça parça" hizmet alan CTP-BG'nin propaganda sürecini sürekli yürüten bir de kadrosu bulunuyor.

Parti personeli olarak istihdam edilen bu kadroları geliştirmeyi hedefleyen CTP-BG, kurumsallaşmış, çağdaş, topluma doğru mesajlar verebilen, toplumun nabzını tutan ve gündemi okuyabilen bir yapı oluşturmak konusunda iddialı.

BAĞIMSIZLARIN DURUMU

28 Temmuz'da yapılacak seçimlere, Lefkoşa'dan 4, Gazimağusa'dan 2 ve Girne'den de 1 olmak üzere toplam 7 milletvekili adayı bağımsız olarak katılıyor.

Devletten katkı payı alamayan, üye aidatları olmayan bağımsızlar ise organize örgütler olan siyasi partiler karşısında kendi yağlarıyla kendi ciğerlerini kavurmaya hazırlanıyor.

Çok düşük bütçelerle seçime hazırlanan ve propaganda araçları kartvizit bastırmak, broşür dağıtmak ve az da olsa reklam vermek gibi unsurlarla kısıtlı olan bağımsız adaylar, seslerinin basın yayın organları aracılığıyla yeterince duyurulmamasından da müzdarip.

Kıbrıs Postası'na konuşan bağımsız adaylardan Lefkoşa bağımsız milletvekili adayı Mehmet Tel'in seçim bütçesi 10 bin TL.
Lefkoşa'dan bir başka bağımsız milletvekili adayı Barış Mamalı ise maddi durumunun ayrı bir bütçe ayırmaya uygun olmadığını ifade ederek, çevresindeki insanların gönüllü yardımlarıyla kendini tanıtmaya yönelik reklam ve benzeri uygulamalar yapmaya çalıştığını söyledi.

Broşür çıkarıp yaymayı planladığı halde bunu hayata geçirme olanağı bulunmadığını ifade eden Mamalı şimdiye dek 240 TL harcama yaptığını da sözlerine ekledi.

Mağusa'dan bağımsız milletvekili adaylar Ahmet Fürkan ile Koray Başdoğrultmacı da diğer bağımsız adaylarla aynı durumda.

Ahmet Fürkan en fazla 5 bin TL'lik bir harcama yapabileceğini söylerken, Koray Başdoğrultmacı ise 2 bin TL gibi bir rakam öngörüyor.

2 BUÇUK MİLYON TL'DEN FAZLA PARA PROPAGANDAYA GİDECEK

CTP-BG hariç 2 milyon 510 bin TL gibi bir rakamı telafuz eden 4 siyasi partinin yanı sıra, yaklaşık 20 bin TL gibi bir rakamı açıklayan 4 bağımsız milletvekilinin toplamda 2 milyon 530 bin gibi bir rakama denk gelen seçim bütçesi, ajans giderleri, reklam panoları, afişler, broşürler, kartvizitler, gazete ve televizyon reklamları, araç kiraları, ulaşım giderleri ve izaz ikramlar gibi geniş yelpazedeki propaganda unsurlarının maliyetine gidecek.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER