Denktaş: "DP Ulusal Güçler sağın merkez partisi konumuna gelmiştir"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.07

8.20

$

6.95

Denktaş: "DP Ulusal Güçler sağın merkez partisi konumuna gelmiştir"

Denktaş: "DP Ulusal Güçler sağın merkez partisi konumuna gelmiştir"

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Rum kesiminde yayınlanan Kathimerini gazetesinden Niko Stelya'nın sorularını cevapladı.

Denktaş: "DP Ulusal Güçler sağın merkez partisi konumuna gelmiştir"
A- A A+

Stelya'nın "Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs'ın geneli için çok kritik olan bir dönemde çok önemli bir seçim virajına girmiş bulunuyor. Yeni katılımlarla yeni döneme giren Demokrat Parti - Ulusal Güçler'in yeni döneme ilişkin beklentileri ve Kıbrıs Sorunu ve müzakerelerin geleceğine ilişkin DPUG'nin konumu nedir?" sorusunu Denktaş şöyle yanıtladı: "Yıllardan beridir süregelmekte olan görüşme sürecinin bir başka adımı önümüzdeki günlerde başlayacak gibi görülüyor. Bir anlamda ayni nakarat tekrar edilecek. Biz DP Ulusal Güçler olarak BM'ye 1964 yılında verilen misyonun artık geçerliliğini yitirdiğini düşünmekteyiz. Bu düşüncemize rağmen halen tüm hazırlıklarının neredeyse tamamlanmış olduğunu gördüğümüz yeni sürecin başlatılmasına engel olma niyetimiz yoktur. Başlayacak olan yeni sürecinde başarısızlıkla sona ermesi halinde-ki bu süreç çok uzun sürmemeli- yeni bir zemin ve her iki tarafın da kazançlı çıkacağı bir yaklaşımı iç siyasi tasarrufları bir kenara koyarak gündeme getirmek durumunda kalacağız. O zamana kadar ülkenin yeni iktidar partisi olarak kendi iç yapılanmasının elden geçirilmesi ve daha sürdürülebilir ve rekabetten korkmayan bir ekonomik yapıya ulaşılması çalışmalarımızı sürdüreceğiz"

"Anastasiadis gerçekten çözüm istiyorsa önce kendi kamuoyunu ve siyasi çevreleri buna hazırlamalı"

Stelya, Denktaş'ın Anastasiadis ile geçmişe dayanan diyaloğu olduğunu hatırlatarak, "DPUG'nin lideri olarak, Anastasiadis hükümeti ile ilgili fikriniz nedir? Size göre Anastasiadis ile beraber çözüme daha fazla yaklaştık mı yoksa çözümden uzaklaştık mı?" sorusuna karşılık Denktaş, "Anastasiadis'in çözüme inandığını düşünüyorum ancak Rum kamuoyu ve siyasi yapısının çözüm istediğini düşünmüyorum. Dolayısıyla Anastasiadis gerçekten çözüm istiyorsa önce kendi kamuoyunu ve siyasi çevreleri buna hazırlamalı. Ancak o zaman çözüme yaklaştık diyebiliriz"

Stalya'nın "UBP içindeki dalgalanmalar sonrası, DP Ulusal Güçler'e katılımlar olduğu süre içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Denktaş, "Öncelikle yeni dönemi tanımlamak gerekiyor. UBP içinde ki anti demokratik yaklaşımların yarattığı sonuç bizi bugünlere getirdi. DP Ulusal Güçler oluşumu yeni dönemin ve yeni siyaset anlayışının önünü açan bir noktada bulunuyor. Sağ kanatta bir şemsiye oluşturarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu değişimi gerçekleştirmek için yola çıktık. Demokrat Parti'nin temel felsefini ana politika olarak benimseyen bu yapının amacı, Devletine sahip çıkan ve Devletini yücelterek güçlü bir konuma taşımaktır. Katılımları ve yeni dönemi bu şekilde tanımlamak bence en doğrusu. DP Ulusal Güçler böyle bir temel felsefe ile yola çıkarak bugün sağın merkez partisi konumuna gelmiştir. Bu gelişme önceden planlanarak hayat bulmamıştır. Çok hızlı alınan ve hayata geçirilen bu oluşum öncesinde herhangi bir pazarlık yapılmamış, Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemimizin bir parçası olmamıştır"

"GÖNÜLDEN BAĞLI VE GÜÇLENEN BİR İLİŞKİ İSTİYORUZ"

Gazetenin 28 Temmuz seçimleri sonrasında koalisyon hükümetleri tekrardan gündeme gelirse DP - UG'nin pozisyonu ne olacak" sorusunu yanıtlayan Denktaş, "DP Ulusal Güçler'in kendi idealleri ve politik bir duruşu var. 28 Temmuz seçimleri sonrasında çıkan tabloya bakmak lazım. Bu tabloda koalisyon gündeme gelirse bunu oturur o günkü muhataplarımızla müzkere ederiz. Son iki yıldır iktidar partisi UBP'nin halkımıza yaşattığı kaosu yeniden yaşamamak için ülkemizin önünü açacak formülllere elbette açığız. Fakat bu müzakerelerde az önce belirttiğim ideallerimizi ve politikalarımızı uygulamamız ön şartımız olacaktır" dedi.

"28 Temmuz sonrasında DPUG iktidara geldiği takdirde Kıbrıs Türk tarafının Türkiye ile olan ilişkilerinin geleceğine yönelik pozisyonu ne olacak" sorusu üzerine Denktaş, "DP Ulusal Güçler olarak bizim tavrımız çok nettir. Türkiye ile ilişkilerde göbekten bağlı bir ilişkiyi biz kabul etmiyoruz. Gönülden bağlı ve güçlenen bir ilişki istiyoruz. Bu çerçevede ilişkilerimiz Devletten Devlete olacaktır. Gerek ekonomik program, gerekse diğer konularda ilişkiler Devletten Devlete olacak şekle bürünmeli. Parti olarak genel politikamız budur" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER