Özyiğit: "Kooperatif Bankası gerçek sahiplerine devredilecek"

loading
22 Eylül, Salı
£

9.80

9.00

$

7.66

Özyiğit: "Kooperatif Bankası gerçek sahiplerine devredilecek"

Özyiğit: "Kooperatif Bankası gerçek sahiplerine devredilecek"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP iktidarında kooperatiflerin gerçek sahiplerine, yani halka devredileceğini, kooperatifçiliğin geliştirilerek Kıbrıs Türküne daha fazla hizmet vermesinin sağlanacağını vurguladı.

A- A A+

Özyiğit, "TDP olarak 30 yıldır işgal altında bulunan Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasının da esas sahiplerine devredilmesinde kararlıyız" dedi.

Genel Sekreter Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP Lefkoşa milletvekili adayları erken genel seçimlerine yönelik ziyaretler çerçevesinde, Koop Sen'i ziyaret etti.

CEMAL ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Koop Sen'in, barış, demokrasi, Kıbrıs Türkü'nün kendi kendini yönetmesi, emeğin sömürülmesinin engellenmesi ve çalışanların örgütlenmesi konularında yıllarca birlikte mücadele verdikleri bir örgüt olduğunu söyledi.

Özellikle son yıllarda ülkenin çok zor ve çetin günlerden geçtiğini, halkın fakirleştiğini, üreticilerin kaderine terk edildiğini, halkın kurumlarının peş keş çekildiğini kaydeden Özyiğit, Koop Süt'ün de satılmak istendiğini, ancak başta Koop Sen olmak üzere örgütlerin direnişi sonucu bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Özyiğit, "TDP olarak 30 yıldır işgal altında bulunan Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasının da esas sahiplerine devredilmesinde kararlıyız" dedi.

Özelleştirme adı altında peş keş çekişen kurumların geri alınması ve mağdur edilen çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekenin yapılacağını açıklayan Özyiğit, ayrıca yeni Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın kurulacağını ifade etti.

Cemal Özyiğit, gerek kamuda gerekse özeldeki sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırmakta kararlı olduklarını, ihtiyat sandığı gibi kurumlarda yönetimin çoğunluğunun çalışanlarda olacağını da vurguladı.

Eşel Mobil sisteminin yeniden uygulamaya konacağını, asgari ücretin de günün koşullarına göre yeniden belirleneceğini kaydeden Özyiğit, çalışma yaşamı ile ilgili eksikliklerin mutlaka giderileceğini kaydetti.

Dayatma paketlere karşı çıkmaya devam edeceklerini de kaydeden Özyiğit, ilgili tüm sendika, sivil toplum örgütü ve kurum-kuruluşlarla birlikte yerel özelliklere uygun olarak ortaya yeni bir program çıkaracaklarını da belirtti.

MEHMET ALİ GÜRÖZ

Koop Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, barış ve demokrasi mücadelesinde, toplumsal olaylarda bugüne kadar birlikte mücadele verdikleri TDP ile bu konularda bundan sonra da birlikte yürümeye devam edeceklerini söyledi.

Güröz, Koop-Sen olarak, Kıbrıs Sorunu'nun çözümü, barış ve demokrasi mücadelesi ve toplumun varoluş kavgası için mücadele veren partilerden yana taraf olacaklarını açıkladı.

Koop Süt'ün bir süre önce çok yanlış bir düşünce ile elden çıkarılmasının gündeme geldiğini, ancak, bu konuda büyük mücadeleler vererek 13 kooperatif ile birlikte KOOP Süt'e sahip çıkarak, siyasetten arındırılmış, demokratik bir yapıya kavuşturduklarını söyledi.

Kooperatiflerin Kıbrıs Türkü'nün varoluşunda mihenk taşlarından biri olduğunu kaydeden Güröz, "Kooperatifler halkın malıdır ve hiçbir şekilde özelleştirilemez" dedi.

TDP'nin bu konulardaki düşüncelerini önemsediklerini ve memnun kaldıklarını belirten Güröz, bu düşünceye sahip siyasilerin yanında durmaya devam edeceklerini kaydetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER