YDÜ ile Kazak üniversiteleri arasında İşbirliği Protokolü imzalandı

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

YDÜ ile Kazak üniversiteleri arasında İşbirliği Protokolü imzalandı

YDÜ ile Kazak üniversiteleri arasında İşbirliği Protokolü imzalandı

Yakın Doğu Üniversitesi'nde verilen kaliteli eğitimin sınırlarını zorlamak ve öğrencilere verilen imkanları en üst seviyede tutmak için imzalanan protokollere bir yenisi daha ekleniyor.

YDÜ ile Kazak üniversiteleri arasında İşbirliği Protokolü imzalandı
A- A A+
Kıbrıs Postası

Kıbrıs Postası'ndan canlı bir şekilde takip edilebilecek protokol hem YDÜ'ye gelen Kazakistanlı öğrencilere fırsatlar tanırken hem de öğretim görevlilerini değişim programlarına dahil edecek...

Yakın Doğu Üniversitesi'nde verilen kaliteli eğitimin sınırlarını zorlamak ve öğrencilere verilen imkanları en üst seviyede tutmak için imzalanan protokollere bir yenisi daha ekleniyor.

11:10 - Sınırlarını zorlayan ve Dünya üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Kazakistan'ın en iyi 16 üniversitesini Yakın Doğu Üniversite Kampüsünde biraraya getirerek protokol imzalıyor… Protokol töreni Kıbrıs Postası'ndan canlı yayınlanıyor...

11:15 - Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon'da başlayan imza töreninde, saygı duruşunun ardından iki ülkenin milli marşları okundu.

11:20 - Milli marşların okunmasının ardından Yakın Doğu Üniversitesi'nin tanıtım filmi ve ardından da KKTC Tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

11:36 - Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel, konuşmasının başlangıcında basın mensuplarına, 'Dünya Basın Günü' dolayısı ile kutlama mesajı gönderdi.

Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel: "Sizlere teşekkürü bir borç bilirim. Aynı özveriyle çalışmaya devam ederek hep birlikte ülkemizi daha güzele taşıyacağımıza eminim. Sayın Rektörler, rektör vekilleri ve üniversite temsilcileri;

Dost ve kardeş ülke Kazakistan'ın saygıdeğer üniversite temsilcilerini YDÜ'de ağırlamanın ve yeni bir işbirliğine başlamanın gururunu taşımaktayız. Bu işbirliğine imkan tanıyan tüm rektörlere ve rektör vekillerine üniversitemize hoş geldiniz diyorum. YDÜ 95 lisan, 122 yüksek lisans, 63 doktora programı ile sadece ülkenin değil, bölgenin en büyük ve prestijli üniversitesi durumundadır. YDÜ'nün bilim dünyasına katkıları yatsınamaz bir gerçektir. Bir üniversitenin en önemli görevlerinden olan, araştırma yapmak, bilimsel çalışmalarda bulunmak YDÜ'nün üzerinde hassasiyetle durduğu korulardır. Bu çerçevede araşıtrma için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak ciddi yatırımlar yapıyoruz. Sadece ülkemizin değil, tüm türk Cumhuriyetlerinin kütüphanesi kabul edilen Kütüphanemiz'de 1 milyon kitap bulunmaktadır. CERN ile ortak çalışmalar yürüten dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından birine sahibiz.YDÜ Robot Futbol Takımı, 400 üniversitenin yer aldığı yarışmalarda elemeleri geçip Amsterdam'da ülkemizi gurur ve başarı ile temsil etmiştir. Mühendislik, Sağlık ve Tıp gibi alanlarda hizmet vermekte olan laboratuvarlarımız hem öğrencilerimizin hem de öğretim görevlilerimizin araştırma yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Değerli misafirler,

YDÜ olarak bizler uluslararası işbirliklerinin önemine inanıyoruz. Yapılan her anlaşmanın üniversiteyi güçlendirdiğini, geliştirdiğini ve günün dünyasına önemli katkılar sağladığına inanıyoruz. Atayurdumuz Kazakistan ile dostluk ve kardeşlik bağlarımızın yanısıra büyük bir işbirliği içine girmek tüm YDÜ ailesini heyecanladırmakta ve sabırsızlandırmaktadır. Varolan kardeşlik bağlarımızı bilimsel ve akademik bağlarla güçlendirmek ve bu bağları geleceğe bırakacağımız tarihi bir gün yaşıyoruz.Kazakistan'ın köklü geçmişi, entellektüel ve akademik birikimi ile YDÜ'nün akademik geçmişini birleştirerek birçok konuda ciddi katkılar sağlayabileceğimize eminiz. Bugün bu tarihi günde imzalamak için biraraya geldiğimiz işbirliği anlaşmaları gelecek nesillerimizin işbirliği anlaşmalarını artıracaktır.

Yüzyıllar boyunca medeniyetler merkezi olmuş KKTC'de siz dostlarımız ile güçlerimizi birleştiriyor, gurur ve onur dolu tarihimize bir yenisini daha ekliyoruz. Bu vesile ile sizlere birkez daha YDÜ ailesi adına hoşgeldiniz diyor, imzalayacağımız anlaşmanın hayırlara vesile etmesini diliyorum."

11:40 - Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

"Kazakistan denilince benim aklıma ucsuz bucaksız dev gibi bir ülke geliyor. Coğrafi olarak dünyanın en büyük ülkelerinden birisi konumunda... Allahın sevdiği bir ülke, yeraltı ve üstü zenginlikleri saymakla bitmiyor. Bir de kendi ülkemiz Kıbrıs'a bakarsak; Akdeniz'de minicik bir ülke, yeraltı ve üstü zenginliklerinden mahrum, ama yüksek öğretim alanında en ileri düzeye gelen üniversitelere sahip. Sizler için her açılan petrol kuyusu ne anlama geliyor ise; bizler için de her açılan yeni fakülte aynı anlamda... 25. yılımızı kutladığımız bu yılda, 16 fakültemiz var. Dile kolay Türkiye'de birçok üniversitede bu kadar fakülte yoktur. Kazakistan'daki üniversitelerde de bu kadar çok fakülte olduğunu sanmıyorum. Ne mutlu bize ki, yüksek öğretimde Dünya'da ilklerin arasındayız. Bunları bize başkaları söylüyor. Uluslararası değerlendirme kurulları söylüyor. Son iki ay içinde peşpeşe 4 tane bu anlamda ödül aldık. Bu ödüllerin çoğu buradaki eğitim kalitesi, ve üniversite hastanemizin kalitesi ile ilgilidir. Bugünlere gelmek kolay olmamışıtr. Devlet Üniversitesi değiliz ve katkı almıyoruz. Bu başarı çok çalışma ve doğru planlama ile edilmiş bir başarıdır. Bir tarafta dev gibi bir ülke diğer tarafta minnacık bir ülke ama ortak bir anlaşma için buluşuyor ve anlaşmaya imza koyacağız. Bu bize büyük bir gurur veriyor. Ben inanıyorum ki; Kazakistan üniversiteleri ile YDÜ arasında işbirliği yapılacak çok sayıda alan vardır. Bazı işbirlikleri için Kazak bilim adamlarının buraya gelmesine gerek yoktur. Bu iletişim çağında oldukları yerden ofisten üniversitemizin süper bilgisayarına çok rahatlukla erişebilirler. Veya Kütüphanemiz'den kitap talep edip posta yolu ile temin edebilirler. Tabii ki bizim tercihimiz bu değildir. Bizim tercihimiz, bir sınıfta, kütüphanede, restaurantta bir arada olup, sadece bilim değil kültürü birbrimize tanıtmaktır. Dünyamızın geleceği artık anlaşılmıştır ki gençlerin vereceği kararla şekillenecektir. Ben bu işbirliğini bu noktaya getiren tüm arkadaşlara teşşekür eder, hayırlı olmasını diliyorum"

11:56 - YDÜ Orta Asya Ofisi Temsilcileri: "Herkesi selamlıyorum. Bugün sizlerle Kıbrıs'ta görüşmekten çok mutlu hissediyorum kendimi. Gerçekten gururlanıyorum ki, her türk ülkesinde temsil ettiğimiz Kıbrıs'ı ve YDÜ'yü gururla anlatıyoruz. Hep ifade ettiğim bir çevre vardır ki KKTC 20 yıl önce tarihi ile tanınıyorsa, modern dünyada Kıbrıs, üniversiteleri ile tanınıyor. Orta Asya Ofisimiz'de 5 ofisle Kazakistan'da çalışıyoruz. Bugün burada daveti kabul edip geldikleri için misafirlerimize teşşkür ettiğimzden yanısıra, bize böyle bir fırsat verildiği için de YDÜ'ye teşekkürlerimi iletiyorum. Hedefimiz, en kısa zamanda Orta Asya'da en iyi üniversite bayrağını taşımak. En kısa zamanda Kazakistan ile KKTC işbirliğini daha da geliştşirmek. Kazakistan diğer petrol ülkelerden çok farklı bir ülke. Farkı ise Kazakistan ettiği geliri eğitime yatırmakta... Bugün dünyada gelişen, kalkınan Avrupa ülkeleri bile 50 yıllık projesini hazırlamış bir ülke Kazakistan. Aynı zamanda Kazakistan'lı öğrencilerin Kıbrıs'ta master yapmalarını da istiyoruz. Devlet programlarının üniversitemizde yürütülmesine çalışacağız. Özellikle bizim çalışmalarımıza verdiği destek için herkese teşekkür ediyorum"

12:00 - Yapılan konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel ile Kazakistan üniversiteleri temsilcileri protokol imzalamaya başladı...

12:34 - İşbirliği protokollerinin imzalanmasının ardından YDÜ'deki toplantı sona erdi!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER