Çevre Platformu, Reggae Festivali'nin iptal edilmemesini eleştirdi

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.56

$

6.77

Çevre Platformu, Reggae Festivali'nin iptal edilmemesini eleştirdi

Çevre Platformu, Reggae Festivali'nin iptal edilmemesini eleştirdi

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, koruma altında olan Caretta Caretta ile Yeşil Kaplumbağaların yumurtlama bölgesinde ve yumurtlama döneminde yapılması planlanan Reggae Festivali'nin iptal edilmediğini belirtip eleştirilerde bulundu.

Çevre Platformu, Reggae Festivali'nin iptal edilmemesini eleştirdi
banner
A- A A+

Platform, yaptığı yazılı açıklamada, 27 Haziran tarihinde duyurulan ve 31 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Reggae Festivali'nin yerinin veya tarihinin hala değiştirilmediğini üzüntüyle takip ettiklerini ifade ederek, "Az sayıda kalan bu sahillerimizden birinin bir Festival organizasyonu ile talan edileceği endişesini taşımaktayız" dedi.

İlgili festivalin resmi internet sayfasından, sosyal paylaşım sayfalarından ve şahsen de organizasyon sorumlularına ulaşarak yaptıkları sözlü ve yazılı tüm uyarılara rağmen, bilet satışlarının başlamasının sabırlarının son noktasını oluşturduğunu vurgulayan Platform, şöyle devam etti:

"Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'ndan ve Çevre Dairesi'nden izin (Ekolojik Etki Değerlendirme Raporu) alınmadan özellikle de Özel Çevre Koruma Bölgeleri içinde (ÖÇKB) her hangi bir etkinlik yapılmasının mümkün olmadığı, yapılması halinde bunun bir suç olduğunun anlaşılamadığını görmekteyiz. Organizatörlerin; "geçmişte nasıl olsa yapıldı yine yaparım mantığıyla" davranmaları Devletimizin Yasa ve Tüzüklerine aykırı olduğunu dolayısıyla bunun bir suç olduğunu bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Potansiyel Natura 2000 projesi kapsamında hazırlanan Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planında da yazıldığı gibi, Kaplıca Plajı kaplumbağalar için önemli bir yumurtlama bölgesidir ve Haziran ile Eylül ayları arasında bu bölgede yüksek ses ve ışık olmamalıdır. Özellikle bu yıl nesli tükenmekte olan kaplumbağaların sayısının hayli artacağı sevincini yaşarken böylesine büyük bir festivalin Kaplıca plajının kumullarına, dolayısıyla da nesli tükenmekte olan kaplumbağalara vereceği zarar ortadadır."

Böylesi festivallerin yapılabilmesi için iyi bir çalışma yürütülmesi gerektiğine işaret eden Çevre Platformu, festival düzenlemek isteyen kişi ve/veya kurumlara kriterler belirlenmesi, ilgili mercilerden yasal tüm izinler alındıktan sonra festival duyurusu yapılması gerektiğini belirtti.

Festivalin gerçekleştirileceği bölgede gerekli tüm tedbirlerin alınarak, denetimlerinin de etkin bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çeken Platform, özellikle ÖÇKB sınırları içerisinde kalan alanlar için ise, Ekolojik Etki Değerlendirme prosedürünün çalıştırılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Çevre Platformu, "Çevre Platformu olarak ülkemizde yapılacak festivallerin peşini kovalar olmaktan büyük rahatsızlık duymaktayız. Organizatörlerin, süslü sloganlar yaratarak doğal ve kültürel mirasımızı yok etme gayretinden vazgeçmelerini, bunun yerine Çevre Dairemiz ve bizler ile birlikte doğal mirasımız ve kültürel değerlerimize sahip çıkmalarını ve kamuoyunun hassasiyetine saygı göstererek uygun yerlerde ve zamanlarda bu gibi organizasyonları yapmalarını bekliyoruz" dedi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER