"Bu halk iyi yönetilmeyi hak ediyor"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.07

8.20

$

6.95

"Bu halk iyi yönetilmeyi hak ediyor"

"Bu halk iyi yönetilmeyi hak ediyor"

Cuma akşamları ADA TV de yayınlanan "SÖZ SİZDE" programı bu haftada da önemli konukları ağırladı. Gazeteci Erçin Şahmaran ve Ediz Tuncel'in hazırladığı programa bu hafta CTP-BG Güzelyurt milletvekili ve 28 Temmuz seçimlerinde yeniden aday olan Fatma Ekenoğlu, TDP Lefkoşa adayı Seval Oyaltan, DP-UG Girne adayı Sevgi Değgin ve UBP Güzelyurt adayı Hatice Özler Şahin konuk oldu.

"Bu halk iyi yönetilmeyi hak ediyor"
A- A A+

CTP-BG Güzelyurt adayı Fatma Ekenoğlu "Tamamlayamadığımız işleri bitireceğiz"

"Daha önceki dönemde bırakıp gittiğimiz söyleniyor. Hükümet olduğumuz ilk dönemlerden değişen şartlara doğru gidiyorduk. Tek başımıza iktidar değildik, küresel bir kriz yaşanıyordu ve bazı tedbirler almalıydık. Bu tedbirler halkımıza sunduğumuz vaatlerde yoktu. Seçimlerde oluşturduğumuz programımızda olmayan bazı olayları yapmak zorunda kaldık. Ve bunları anlatıp, toplumdan güvenoyu almak için seçime gittik. Biz doğrusunu yaptık."

"UBP'nin formülü ne oldu?"

Peki, UBP ne yaptı? Formül cebimde dedi. Seyrüsefer ücretlerini düşüreceğinin, eşel-mobili kaldırmayacağının, emeklilerin maaşlarından kesinti yapmayacağının sözünü verdi. Sendikalara yazılı garanti verdi. Sonuç ne oldu? İşte bunların tam tersini yaparak, kurultayda ülke sorunlarını görmezden gelerek, kurultay için istihdam yaparak toplumu unuttu. CTP hata yapmadı mı? Elbette yaptı. Ama şimdi sorunları görüyoruz, biliyoruz, yepyeni genç, dinamik bir kadromuz var. Yarım kalan işleri tamamlayacağız."

UBP Güzelyurt adayı Hatice Özler Şahin "Siyaset çok kirlendi"

"Güzelyurtluyum ve tarihçiyim, öğretmenlik yapıyorum. Siyasete ilgim birazda tarih okumamdan dolayı. Siyaset maalesef önceki gibi değil. Eskiden bir bayram havasında geçerdi mitingler, seçimler ve keyif alıyorduk. Ne yazık ki şimdi siyaset çok değişti, çok kirlendi. İçine girdikten sonra siyasetle ilgili düşüncelerim %80 değişti. Bir eğitimci olarak, eğitim konusunda faydalı olacağımı düşünüyorum. Dünyanın her ülkesinde eğitim konusunda sıkıntı vardır. Zaman değişiyor, teknoloji ilerliyor ve zamana ayak uydurmak zorundasınız. Bunun için eğitimin yeniden programlanması gerek. Önce sorunlar tespit edilmeli. Ve gereken yapılmalı."

"Hükümette iken önemli adımlar attık"

"Hükümet dönemimizde her ne kadar tamamlamasak da eğitim konusunda önemli ilklere imza attık. Ortaokullara elektronik yani akıllı tahta hizmete girdi. Önümüzdeki dönemlerde de bunları tüm okullarımıza yaymak amacımızdır. Bunları Türkiye ile işbirliği yaparak gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti ile diğer konularda da tam bir işbirliği içindeyiz."

"Güzelyurt'ta en büyük sorun göç"

"Kendi bölgem Güzelyurt'ta bakarsak en önemli sorun göç sorunudur. İmkân tanınsa da yeterli olmuyor. TOKİ modeli konutlar yapılabilir. İş imkânları için finansal kaynak sağlanabilir. Toprağımız çok verimlidir. Maalesef bölgeye yeterli katkı sağlamıyor üretim. Pazar bulma sorunu var. Nüfusun bölgede kalmasını sağlayabilirsek bu durum ekonomiyi de canlandıracaktır."

"Su projesi canlılık getirecek"

"Türkiye den gelecek su Kıbrıs adasına can katacak. Üreticinin en büyük sorunu olan su sorunu giderilecek. Üretimimizin kalite ve niteliği artacak. Verimli topraklarımıza bina yapılması engellenmeli. Ülkeye suyun katkısı çok olacak."

DP-UG Girne adayı Sevgi Değgin "Popülizmden çok çektik"

"Son zamanlarda halkla iç içeyiz ve çok güzel bir yaklaşım var. Bize sempati ile bakıyorlar. Açıkça söylüyor insanlar CTP, UBP hepsi daha önce denendi. Ve DP-UG yeni bir oluşum yeni bir umut, yeni heyecan şuan her şey çok güzel gidiyor. Tabi ki bu bizi mutlu ediyor. Parti programımızda tüm sorunlar ve çözümler yer alıyor. Turizm konusunda mesela, otellerde her şey dâhil sistemini kaldıracağız. Çünkü diğer esnafa gelen turistin bir faydası olmuyor. Öğrenci sayısını artırmak amacımızdır. Tabi ki bunu yaparken eğitim kalitesini de artıracağız. Bunlar için teşvik verilmesi şart"

"Eğitimde her bölgede eşit koşullar sağlanmalı"

"Beni en çok üzen ve en çok mücadele ettiğim konu okulların kapalı olduğu dönemlerde tadilat ve eksiklerin giderilmesi oldu. Ama maalesef siyasi otoritenin baskısı yüzünden bunların programlarını hazırlamamıza rağmen zamanında yapamadık. Parti olarak iktidara gelmemiz halinde bunlar kesinlikle yaşanmayacak. Çünkü bu konuda çok deneyimim var. Tüm okullarımızı gözden geçirip eksiklikleri en kısa zamanda tamamlayacağız. Eğitim-öğretim ve okulların fiziki yapısı her bölgede Karpaz'dan, Yeşilırmak'a kadar tüm yerleşim yerlerinde ayni ve eşit olmalı. Mutlaka merkezi sınav sistemine geçilmeli. Ölçme-değerlendirme sistemi mutlaka kurulmalı."

TDP Lefkoşa adayı Seval Oyaltan "Mazbata konusu tarih olacak"

"TDP mazbata konusunda en hassas partidir. Bu konuda çok mücadele verdik. İktidar olsak ya da olmasak bu konu bizim için insani bir konudur. Ve önceliğimizdir. Kıbrıs Türk Sanayi Odasını ziyaret ettik. Bu kesimdeki şirketlerin ve insanların çok sıkıntıları var. Yerli üretimin desteklenmesini istiyorlar. İhracatımızın %4 olduğu, bu konuda %6'nın hedeflendiği fakat ada ülkelerinde bu oranın %20'lerde olduğu söylendi bize. Uygulanan programda bununla ilgili tek bir madde yok. İstediğiniz yatırımı yapın, yol yapın üretimi artırmaz ve de doğal olarak ihracatı yükseltmezseniz gelişemez, açıklarınızı kapatamaz ve kendi ayaklarınız üzerinde duramazsınız. Bunca sıkıntı içinde düşününüz ki sanayicilerimiz kırk ülkeye ihracat yapıyor. TDP iktidara geldiği zaman sanayicimize ve yerli üreticimize söz verdik. Kotaysa kota, fonsa fon."

"Anketler inandırıcı değil"

"Anketler çok inandırıcı değil. İnsanları yönlendirmeye yönelik psikolojik bir olaydır yapılan. Seçmeni güçlü olanın yanına itmeye yönelik adımlardır bunlar. Biz seçmenin anketlere itibar etmemesini istiyoruz."

"Yargıya çok iş düşüyor"

"Kontrolsüz olarak ülkeye girişin engellenmesi gerek. Suç oranının artmasının bu şekilde engelleneceğini düşünüyorum. Yargıya çok iş düşüyor. Özellikle yolsuzluk dosyaları daha fazla gecikmeden neticelendirilmeli. Demokrasinin göbeği, terazisi yargıdır. Bu ülkenin kara kutusu yolsuzluk dosyalarıdır. Savcılar, yargıçlar hiçbir siyasi görüşün savcı ve yargıcı değildir. Bu ülkenin, bu devletin görevlileridirler. Bu dosyalarla bu ülkenin yüzleşmesi gerek. Ancak bu şekilde adalete olan inanç yeniden yükselecektir."

"Bu halk gerçek vatanseverlik yaşadı mı?"

"Ulusalcı denen Ulusal Birlik partisi bu değerlere gerçek anlamda değer verdi mi? Adı Ulusalcı olan bir parti devletin, halkın mallarını veriyor. CTP' ye de güvenmesin insanlar. Faiz yasasını getiren, bet ofislerini çoğaltan, sağlık için bir şey yapmayan bir partidir CTP. UBP' ye de yönelmesin insanlar çünkü UBP yükselirken ki onlara zalim demek lazım çünkü zalimler yükselirken halka parlak vaatler verirler ve sözlerini tutmazlar. Söz tutmama rekorunu kırmıştır Sayın İrsen Küçük. Seçmen mutlaka kadın adaylara da yönelsin."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER