Din İşleri Başkanı Atalay basın toplantısı düzenledi

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Din İşleri Başkanı Atalay basın toplantısı düzenledi

Din İşleri Başkanı Atalay basın toplantısı düzenledi

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Din İşleri Başkanlığı'nın kurumsallaşması, şeffaf ve denetlenebilir bir yapıya ulaşması için çalıştıklarını vurguladı; göreve geldiği tarihten itibaren hayata geçirdiği yenilikleri anlattı.

Din İşleri Başkanı Atalay basın toplantısı düzenledi
banner
A- A A+

Din İşleri Başkanlığı'nda bugün basın toplantısı düzenleyen Atalay, başkanlığın siyasetten arındırılması gerektiğine işaret ederek, "Yasa, Kıbrıs Müftülüğü'nün asli ruhuna, misyonuna ve Anayasa'nın laiklik ilkesine göre yeniden yapılandırılmalı, siyasetin müdahalesinden arındırılmalıdır. Bu, hem kurumun, hem de toplumun faydasına olacaktır" diye konuştu.

Atalay, konuşmasında ülkenin kazanımı ve siyasilerin yararına olacak her durumda Din İşleri Başkanlığı'ndan istifade edilmesini de istedi.

Talip Atalay, basın toplantısında şahsı ve kurum adına Kuzey Kıbrıs'ta yayınlanan günlük bir gazete gündeme getirilen haber ve yazıları değerlendirdi.

Atalay, söz konusu gazetenin kendilerinden konuyla ilgili görüş almadan haber hazırladığını dile getirdi, basında çıkan haberin eksik bilgi içerdiğini söyledi.

"DENETİM MEKANİZMALARIMIZ YOK"

Basın toplantısında kurumdaki bazı sorunlara dikkat çeken Atalay, Din İşleri Başkanlığı'nda kendisinden başka yetkili idareci olmadığına ifade etti. Atalay, ülke genelinde 370 görevli olduğunu, 200 farklı noktada çalışma yapıldığını vurguladı.

Akademik çalışmalarını Din İşleri Başkanlığı üzerine yaptığını, bu kapsamda yaklaşık 130 köy dolaştığını anlatan Talip Atalay, "Hiç göreve gitmeden maaş alan insanlar olmuş. Bugün hâlâ yüzde 100 görev devamlılığını sağlayabilmiş değiliz çünkü denetim yapacak mekanizmalarımız yok. O yüzden, 2 buçuk yıldır görevlilere söylediğimiz şudur: Lütfen vicdanlarınıza bakın..." diye konuştu.

Baskı taraftarı olmadıkları dile getiren Atalay, yaklaşık 30 görevlinin üniversite ve lisansüstü eğitimine devam ettiğini de vurguladı, "Nitelikli bir kurum eğitimli insanlardan oluşur. Eğitimli insan ahlaki zemini de sağlamlaştırır" ifadesine yer verdi.
Atalay, konuşmasında Din İşleri Başkanlığı'nda kurumsal güvenin oluşmaya başladığını da vurguladı, bunun kendileri için önemine dikkat çekti.

"HER İLÇEYE BİR TEMSİLCİLİK"

Göreve geldikten sonra Kuzey Kıbrıs'ta her ilçeye birer temsilcilik açtıklarını ifade eden Atalay, temsilcilerin görevlerini başarılı şekilde yürüttüğünü söyledi.

Din İşleri Başkanlığı'nda 3 aydır bir çalışma yürüttüklerinden de söz eden Talip Atalay, başkanlık bünyesindeki envanterin noter huzurunda ve kamera kaydı alınarak sayıldığını anlattı, kültürel mirasın bu sayede geleceğe daha kolay taşınacağını söyledi.

GÜNEY KIBRIS'A ATAMA...

Güney Kıbrıs'a ilk defa atama yaptıklarından da söz eden Atalay, buraya 3 görevli atandığını ifade etti.

Güney'e yaklaşık 15 görevli atamak istediklerini, yetkiliklerle defalarca görüştükleri halde maddi imkânsızlıkları aşamadıklarını söyleyen Atalay, Kıbrıs Müftülüğü'nün devamı olan Din İşleri Başkanlığı'nın yurt dışında itibara sahip olduğunu, bu kurumun Kuzey Kıbrıs'ın tanıtılması için önemini vurguladı.

Güney'de yaklaşık 100 cami olduğuna dikkat çeken Talip Atalay, buradaki Müslümanların sayısına işaret ederek, Hala Sultan Camii'nde resepsiyonlar verildiğini, Güney Kıbrıs'taki misyon şeflerinin de buraya katıldığını anımsattı.

Hala Sultan'ın dini önemine dikkat çeken Talip Atalay, vatandaşlara Ramazan boyunca Hala Sultan'a gitme, oruçlarını burada açma çağrısı da yaptı.

"KIBRISLI TÜRKLERİN DİNİ KÖKLERİ SAĞLAM"

Kıbrıslı Türklerin dini köklerinin sağlam olduğunu vurgulayan Atalay, toplumun geçmişte dinine, diyanetine ve kimliğine sahip çıktığını ancak konuyla ilgili Türkiye üzerinden bazı hoş olmayan değerlendirmeler yapıldığını vurguladı.

Atalay şunları söyledi:

"Kıbrıs Türkü'nün cami sayısı 300'dür. Bu camileri Yardım Heyeti değil, Kıbrıs Türkü kendi imkânlarıyla yaptı. Her köyde cami vardır. Vakıfların kayıtlarında adada 400 cami olduğu gösteriliyor. Bizim cami sayımız yaklaşık 185 ile 190 arasındadır ki bunların hepsi cami değil, bazıları kiliseden dönmedir."

"HABERİN İÇERİĞİ YANLIŞ DEĞİL, EKSİKTİR"

Atalay, Kuzey Kıbrıs'ta yayın yapan günlük bir gazetenin kendilerine cevap hakkı vermeden hazırladığı haberlerin içeriğinin yanlış değil eksik olduğunu söyledi.

Din İşleri Başkanlığı'nı ve konumlarını lekeleyecek herhangi bir şeyi kabul etmeyeceklerini vurgulayan Atalay, yasal olan her şeyin kendileri için de geçerli olduğunu vurguladı, "Şaibe kaldırmayacak bir makamdayım. Benimle ilgili herhangi bir yasal düzenleme ya da yasal sonuç doğrudan beni bağlar ve derhal yerine getirilir. Yasal sürecin tekemmül etmesi beklenir" diye konuştu.

Talip Atalay, bazı basın kuruluşunda çalışanların doğruları bildiği halde yıpratıcı dedikoduları yaymayı amaç edindiğini belirterek, sitemlerinin onlara olduğunu söyledi.

Atalay, haberde adı geçenlere cevap hakkı verilmesinin şart olduğunu söyledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER