El- Sen: "Özelleştirmenin yarattığı çevre felaketine devam mı diyeceğiz?"

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

El- Sen: "Özelleştirmenin yarattığı çevre felaketine devam mı diyeceğiz?"

El- Sen: "Özelleştirmenin yarattığı çevre felaketine devam mı diyeceğiz?"

EL-SEN yaptığı açıklama ile Kalecik'teki çevre felaketini değerlendirdi. Açıklama şöyle:

El- Sen: "Özelleştirmenin yarattığı çevre felaketine devam mı diyeceğiz?"
A- A A+

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), enerji sektöründe özellikle KIB-TEK üzerine oynanan ve ilerletilmek istenen oyunları yıllardır dile getirmekte ve kamuoyumuzun dikkatini çekmeye çalışmaktadır. KIB-TEK'in bir bütün olarak, güçleri yetmezse parçalayarak, bu da olmazsa KIB-TEK'i yok ederek elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve tahsilat işlerini özel sektöre devretmek isteyen zihniyetin yarattığı çevre sorunundan da öteye çevre felaketini hep birlikte yaşıyoruz.

AKSA Enerji Üretim AŞ'nin ürettiği elektriği, ne üretirse alınacağının garantisini de vererek özelleştirmeyi adım adım gerçekleştirenler, AKSA'nın üretim kapasitesini artırırken, KIB-TEK'in üretimini düşürerek maliyetlerini artırma yolunu seçmişti. Özel sektör yapısı gereği önce en yüksek kar etme mantığı ile çalışır. Denizi kirleten yakıt kaçağı tam bir rezalet ve felakettir. Bu felaketi ilk kez de yaşamıyoruz. Kısa bir süre önce benzer bir çevre felaketi, Altınbaş Petrol tesisleri için gerçekleştirilen yakıt tahliyesi sırasında da yaşanmıştı. Önlem alınmazsa son kez de olmayacaktır.


40 yıla yakın bir süredir kamu kuruluşu olarak KIB-TEK, Teknecik Santralleri için, daha düne kadar ise devlet ortaklı olarak KTP, ülkenin tamamı için ayni şekilde yakıt tahliye etmektedir. Böyle bir facia buralarda yaşanmazken, kısa bir süre önce Altınbaş Petrol ardından da AKSA Enerji Üretim AŞ'nin yakıt tahliyesi esnasında çevre felaketine yol açmış olması özel sektörün hizmet kalitesini gözler önüne seriyor.

KIB-TEK santrallerindeki en küçük sorunu abartarak halkımıza sunmaya çalışanlar seslerini kısmışlar ve utangaç bir tavır sergilemektedirler. Yaşanan çevre felaketinin boyutlarını çevreden sorumlu Bakanlık yanı sıra ilgili sivil toplum örgütlerinin de ortaya koyması gerekir inancındayız. Kirlenen sadece denizlerimiz değildir. Kirlilikle birlikte doğal çevre ve canlılar da yok olmaktadır. Ancak kafasına KIB-TEK'i ve halkımızın en ciddi toplumsal varlığını da yok etmeyi koyanlara karşı duruşumuzun haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

EL-SEN yok olmaya devam demeyecektir. EL-SEN çevrenin kirletilerek yok edilmesine devam demeyecektir. EL-SEN yaptıkları ile kendini gösteren ve bugüne kadar devlete bir kuruş bile gelir veya kurumlar vergisi vermeyen AKSA'nın imtiyazlı sözleşmelerinin bir an önce iptal edilerek KIB-TEK'in ihtiyaç duyduğu yatırımların bir an önce yapılmasını talep etmektedir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER