İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Eroğlu: "Anlaşma olmayacaksa ona göre kararlar üretilir"

Eroğlu: "Anlaşma olmayacaksa ona göre kararlar üretilir"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "İnşallah Türkiye güçlü bir ülke olmaya devam eder, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti daha da kökleşir, ekonomik sıkıntılar geride kalır, Kıbrıs Türk halkının kendi bayrağı altında yaşama memnuniyeti devam eder, herkes kendi devletine sahip çıkar" dedi.

Yayın Tarihi: 18/07/13 15:07
okuma süresi: 5 dak.
Eroğlu: "Anlaşma olmayacaksa ona göre kararlar üretilir"
A- A A+

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimler Derneği heyetini kabul etti. Heyete Ertan Ersan başkanlığındaki Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği eşlik etti.

EROĞLU: "SAVAŞLARI KİMSE İSTEMİYOR ANCAK..."

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz'un Kıbrıs Türk halkı için önemine değinerek, böylesi bir günde konuk heyetlerin Kıbrıs Türk halkının yanında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Savaşları kimsenin istemediğini, ancak şartların bazen bunu gerektirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlama hayallerinin Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs'a müdahalesine neden olduğunu anımsattı.

1974 yılında müdahale kararı alan TBMM'yi ve dönemin TC Başbakanı Bülent Ecevit'i şükranla anan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, geriye bakıldığında Kıbrıs Türk halkının birçok mesafe kat ettiğini, bir devlet kurduğunu, bu devleti geliştirmek için uğraşlar verildiğini ve verilmeye devam ettiğini anlattı.

"İNŞALLAH KISA ZAMANDA BİR ANLAŞMAYA VARILIR"

Cenevre'de başlayan görüşmelerden bu yana, Kıbrıs'ta bir çözüm arayışı içerisinde bulunulduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Ama karşımızda anlaşma niyetinde olan bir lider, bir halk bulamadık. Ortaya çıkan anlaşma metinleri reddedilmiştir. Yeni dönemde, inşallah kısa bir zamanda bir anlaşmaya varılır" dedi.

Müzakereler için bir zaman limiti konulması gerektiği görüşünü dile getiren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu şöyle devam etti: "Bizim artık bir 45 yıl daha müzakere masasında oturmaya niyetimiz yok. Halkımızın da anlaşma olacak diye bir 45 yıl daha beklemeye niyeti yok."

"ANLAŞMA OLMAYACAKSA ONA GÖRE KARARLAR ÜRETİLİR…"

"Bir anlaşma olacaksa olur, olmayacaksa ona göre kararlar üretilir" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti'nden kopmamak için ortaya çıkan bütün anlaşmaları reddettiğini, Kıbrıslı Türklerin de tek taraflı bir anlaşma arayışı içinde olduğunu, bunları dünyanın görmesi ve anlaması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle devam etti:

"İnşallah Türkiye güçlü bir ülke olmaya devam eder, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti daha da kökleşir, ekonomik sıkıntılar geride kalır, Kıbrıs Türk halkının kendi bayrağı altında yaşama memnuniyeti devam eder, herkes kendi devletine sahip çıkar. Anlaşma olursa olur, olmazsa olmaz."

Kıbrıs sorunu ve Doğu Bloku sorununu yaratan ülkelerin bugün Avrupa Birliği'nde olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Avrupa Birliği'nin bu gerçekler ışığında karar vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ERSAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, her yıl olduğu gibi bu yıl da kardeş dernekleri Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimler Derneği heyetini 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinliklerine davet ettiklerini söyleyerek, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti.

URAN

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Taner Uran ise konuşmasında, kardeş dernekleri, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği'nin davetlisi olarak KKTC'deki 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama etkinliklerine katılmak üzere adada bulunduklarını söyledi.

Etkinliklere katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Uran, Barış Harekatı'yla Kıbrıs Türklerinin huzur ve güven ortamına kavuştuklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğuna işaret eden Uran, Türkiye Cumhuriyeti halkının Kıbrıslı Türkler için çok fedakarlıklar yaptığını, şehitler, gaziler verdiğini, Kıbrıs Türklerinin huzur ve güveninin devamını için gerekirse gene fedakarlık yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Uran, heyeti hakkında Cumhurbaşkanı Eroğlu'na bilgi de verdi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.