İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Eroğlu, CHP temsilcisi Karayalçın ve CHP Manisa Milletvekili Öz'ü kabul etti

Eroğlu, CHP temsilcisi Karayalçın ve CHP Manisa Milletvekili Öz'ü kabul etti

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorunun ilk kez 28 Temmuz Erken Genel Seçimleri'nde siyasi partilerin gündeminde yer almadığını vurgulayarak, mitinglerde ekonominin ve siyasi partilerin birbirini suçlamalarının ön plana çıktığını ifade etti.

Yayın Tarihi: 20/07/13 18:38
okuma süresi: 4 dak.
Eroğlu, CHP temsilcisi Karayalçın ve CHP Manisa Milletvekili Öz'ü kabul etti
A- A A+

Eroğlu, görüşmelerin uzun zamandır olmamasının halktaki anlaşma umudunu azalttığını belirterek, Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye'nin çözüm konusundaki tutumunun anlatını çizdi, sürece değinerek gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Rumların müzakere masasına uzak durduğuna dikkat çeken Eroğlu, Güney'deki ekonomik krizin bahane edildiğini hatırlattı.

Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile sosyal içerikli bir yemekte bir araya geleceklerini ancak buluşma tarihinin bazı tarihleri anımsatma olasılığından ötürü iki kez iptal edildiğini söyledi.

Eroğlu, Anastasiadis'in kendi sorumluluğunu komitelere ve Ulusal Konsey'e yüklediğini, böyle yaparak elini kolunu bağlayan bir sistem yarattığını ayrıca Rum Liderin "sil baştan bir politika" yürütmek istediğini söyledi ve bunu eleştirdi.

Kıbrıs sorununun çözümünde zaman limitinin olması gerektiğini yineleyen Eroğlu görüşmelerin 1968'den beri sürdüğünü belirtti, "Görüşüyoruz, ortaya bir anlaşma çıkıyor, Rumlar reddediyor, sonra yeniden görüşüyoruz" diyerek süreci özetledi.

Annan Planı'nı reddeden Rumların Avrupa Birliği'ne (AB) girdiğini anımsatan Eroğlu, Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargolara da dikkat çekti.

EROĞLU, KARAYALÇIN VE ÖZ'Ü KABUL ETTİ...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) temsilcisi ve Meclis Üyesi Murat Karayalçın ve CHP Manisa Milletvekili, KKTC Dostluk Grubu Üyesi Sakine Öz'ü kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı'nda bugün 14.30'da gerçekleşen kabulde konuşan Murat Karayalçın, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı için Lefkoşa Dr. Fazıl Bulvarı'nda düzenlenen töreni zevkle izlediklerini kaydetti, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun törendeki konuşmasında vurguladığı hedeflerin önemine dikkat çekti.

"KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDAKİ COŞKU, DUYARLILIK VE KARARLILIK AZALDI"

Murat Karayalçın, Kıbrıs sorunun çözümü konusundaki coşku, duyarlılık ve kararlılığının azaldığını gözlemlediklerini, bu tespitlerinin hem KKTC hem Türkiye Cumhuriyeti (TC) için geçerli olduğunu söyledi, "Bunun bir sorun olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

TC'deki hükümet sözcülerinin Kıbrıs sorunun çözümü konusundaki yaklaşım ve açıklamalarını yetersiz bulduklarını dile getiren Karayalçın, ancak TC Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın 20 Temmuz törenindeki açıklamalarını olumlu bulduklarını ve önemsediklerini vurguladı.

Karayalçın, Atalay'ın su ve elektrik konusundaki konuşmasına değindi, söz konusu projelerin hayata geçmesinin Kuzey Kıbrıs'ta yaratacağı olumlu gelişmelere dikkat çekti.

"SİYASİ PARTİLER KIBRIS SORUNUNU GÜNDEMİNE ALMADI"

Kuzey Kıbrıs'ta 28 Temmuz'da gerçekleştirilecek Erken Genel Seçime de değinen Murat Karayalçın, ülkedeki siyasi partilerin Kıbrıs sorununu gündemine almadığını gözlemlediklerini yineledi.

Murat Karayalçın, müzakere tarihinin yaklaşması nedeniyle hem Türkiye'deki hem de Kuzey Kıbrıs'taki hükümetlerin ve siyasi partilerin Kıbrıs sorunun çözümü konusunda seslerini yükseltmeleri gerektiğini vurguladı.

Karayalçın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) CHP milletvekillerinin bu konuyu sık sık gündeme getirdiğinin de bilgisini verdi.

Kuzey Kıbrıs'ta yeni hükümetin kurulmasıyla Kıbrıs sorunu çözümü konusundaki kararlılığın yenilenmesini dileyen Karayalçın, sonbaharda gerçekleşecek müzakerelere hazır olunmasının gerekliliğinden söz etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.